Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka BioShock 2 Remastered (PC)
OkładkaBioShock 2 Remastered (PC)

BioShock 2 Remastered PC

Zremasterowana wersja drugiej odsłony popularnego cyklu gier akcji BioShock, która ukazała się pierwotnie w roku 2010 na komputerach PC i konsolach siódmej generacji.

Akcji | FPP | science fiction | FPS | elementy RPG | reedycje/remastery/remaki | strzelanki | lata 60. i 70. XX wieku | immersive sim

BioShock 2 Remastered Premiera PC

16września2016

Steam

16września2016

producent: 2K Games wydawca: 2K Games Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do BioShock 2 Remastered

Prey

Deus Ex: Bunt Ludzkości

System Shock

BioShock 2 Remastered na platformie PC jest odświeżoną wersją drugiej odsłony kultowego cyklu BioShock, której przygotowaniem zajęła się firma 2K Games. Mamy do czynienia ze strzelaniną FPP, wzbogaconą elementami zaczerpniętymi z gatunku RPG. Tytuł dostępny jest zarówno jako samodzielna pozycja, jak i w formie elementu kompilacji BioShock: The Collection.

Fabuła

Akcja BioShock 2 Remastered rozgrywa się osiem lat po wydarzeniach opowiedzianych w pierwszej części serii. Gracz po raz kolejny ma okazję zwiedzić miasto Rapture — podwodny kompleks, powołany do życia jako swoista utopia, a także schronienie dla najwybitniejszych przedstawicieli rodzaju ludzkiego. Sprawy skomplikowały się z chwilą odkrycia ADAM-u — tajemniczej substancji, jaka daje nosicielowi nadprzyrodzone zdolności, przy okazji prowadząc do nieodwracalnych mutacji organizmu. Stało się to bezpośrednim powodem wybuchu wojny domowej, a w efekcie — upadku miasta.

Głównym bohaterem gry jest Obiekt Delta — jeden z prototypowych Big Daddych. Te potężne istoty stworzono w celu ochrony Little Sisters, których zadaniem jest pozyskiwanie ADAM-u z ciał martwych mieszkańców podwodnej metropolii. Pod jego opiekę oddano Eleonorę Lamb — córkę znanej z pierwszej odsłony cyklu Sofii. Po dziesięciu latach od popełnienia samobójstwa, bohater zostaje wskrzeszony przez swoją podopieczną. Jego nadrzędną misją staje się uratowanie nastoletniej już dziewczyny przed jej własną matką, próbującą przekształcić ją we wcielenie swoich ideałów.

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku pierwszego BioShocka, fabuła ma nieliniowy przebieg, a w toku rozgrywki wzbogacana jest o nowe wątki. Ponadto, podejmowane przez nas decyzje po raz kolejny znajdują odbicie w jednym z kilku zakończeń. Tło historyczne ponownie poznajemy dzięki tak zwanym „audiologom”, nagraniom informującym o wydarzeniach, jakie rozgrywały się na terenie Rapture pod naszą nieobecność.

Mechanika

Zabawa w BioShock 2 Remastered na platformie PC koncentruje się na eksploracji otoczenia, rozwiązywaniu zróżnicowanych zagadek i walce z napotkanymi po drodze przeciwnikami. Na potrzeby gry deweloperzy przygotowali szereg nowych lokacji, takich jak choćby Fontaine Futuristics, czyli swego rodzaju przetwórnię ADAM-u. Spacery po dnie oceanu umożliwia z kolei strój płetwonurka, w który odziany jest protagonista.

Z uwagi na fakt, że nie wcielamy się już w zwykłego człowieka, a w prototyp Big Daddy’ego, deweloperom udało się wprowadzić do rozgrywki sporo zmian i usprawnień. Bohater wyróżnia się na tle swoich pobratymców możliwością korzystania z Plasmidów — wspomnianych wcześniej nadnaturalnych zdolności, pozwalających choćby na kontrolę żywiołów czy używanie telekinezy. Obok splicerów i innych Big Daddych, których pokonanie nie stanowi dla Obiektu Delta większego problemu, występują tutaj nowi adwersarze w postaci tak zwanych Big Sisters. Pojawiają się one w momencie, kiedy rozprawimy się ze wszystkimi Little Sisters obecnymi w danej lokacji. Big Sisters są nie tylko niezwykle szybkie i zwinne, lecz także dobrze wyposażone, wobec czego stawienie im czoła jest nie lada wyzwaniem nawet dla takiego kolosa jak protagonista. Z pomocą przychodzi rozbudowany arsenał — Obiekt Delta korzysta zarówno z broni palnej, jak i z olbrzymiego wiertła, czy też z potężnego działka pneumatycznego zwanego Rivet Gun. Ponadto, Plasmidów i broni palnej możemy tym razem używać jednocześnie, co znacznie poszerza zakres opcji dostępnych na placu boju.

Tryby gry

Oprócz kampanii dla pojedynczego gracza, w BioShock 2 Remastered pojawia się dodatkowy tryb — The Protector Trials. Są to specjalne wyzwania, mające na celu sprawdzenie zdolności bojowych gracza. W każdej próbie możemy zrobić użytek z jednej z czterech konfiguracji broni i Plasmidów, a naszym zadaniem jest obrona Little Sister przed następującymi po sobie falami agresorów, podczas gdy ona zajęta jest pozyskiwaniem ADAM-u z wybranego przez siebie ciała. Warto nadmienić, ze choć oryginalny BioShock 2 oferował wieloosobowy wariant rozgrywki, nie pojawia się on w BioShock 2 Remastered.

Kwestie techniczne

W porównaniu z oryginalnym BioShock 2, BioShock 2 Remastered może pochwalić się teksturami w wyższej rozdzielczości, a także obsługą natywnej rozdzielczości 4K. Z uwagi na fakt, że tytuł działa w oparciu o technologię Unreal Engine, trójwymiarowa, inspirowana stylistyką art deco oprawa graficzna wciąż robi pozytywne wrażenie.

Ostatnia modyfikacja 24 października 2016

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,6 / 10 na podstawie 118 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe BioShock 2 Remastered: 18+