Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONEPS4Switch
Okładka BioShock Remastered (PC)
OkładkaBioShock Remastered (PC)

BioShock Remastered

Odświeżona edycja lubianej strzelaniny FPP z elementami RPG, która w 2007 roku zadebiutowała na PC i Xboksie 360, a rok później pojawiła się na PlayStation 3.

Akcji | FPP | science fiction | FPS | elementy RPG | dystopia | reedycje/remastery/remaki | strzelanki | lata 60. i 70. XX wieku | immersive sim

BioShock Remastered Premiera

13wrz2016

PS4 XONE

16wrz2016

PC

29maj2020

Switch

producent: 2K Games wydawca: 2K Games

Gry podobne do BioShock Remastered

Prey

System Shock

We Happy Few

Bioshock Remastered jest odświeżoną edycją kultowej strzelaniny FPP wzbogaconej elementami zapożyczonymi z gatunku RPG, która w 2007 roku debiutowała na komputerach osobistych i konsoli Xbox 360.

Fabuła

W Bioshock Remastered gracz wciela się w rolę Jacka — pasażera samolotu rozbitego gdzieś nad bezkresem Oceanu Atlantyckiego. Bohater cudem przeżył katastrofę i poprzez tajemniczą latarnię morską trafił do Rapture — podwodnej metropolii, zaprojektowanej po II wojnie światowej jako swego rodzaju utopia, a zarazem schronienie dla najwybitniejszych jednostek. Życie mieszkańców kompleksu zostało zakłócone przez odkrycie nowego gatunku ślimaków morskich, na których komórkach oparto produkcję tajemniczej substancji — ADAM pozwalał na modyfikację ludzkiego DNA, sprawiając, że potraktowana nim osoba zyskiwała nadnaturalne zdolności. Niedługo później miasto ogarnęła wojna, a podczas toczonych na obszarze Rapture starć wyszło na jaw, że ADAM działa niczym narkotyk, a na domiar złego prowadzi do nieodwracalnych i zgubnych w skutkach mutacji.

Nieliczni, którym udało się przeżyć konflikt, zostali pozbawieni jakichkolwiek śladów człowieczeństwa, a ich życie koncentruje się obecnie na poszukiwaniu resztek ADAM-u. W trakcie rozgrywki protagonista stopniowo poznaje stojącą za tym miejscem historię, współpracując z niejakim Atlasem — jego głos prowadzi Jacka przez kolejne dzielnice metropolii. Fabuła przekazywana jest zarówno poprzez rozmowy z postaciami niezależnymi, jak i odnajdywane po drodze dzienniki głosowe, nagrane przez mieszkańców Rapture. Co ciekawe i nieczęsto spotykane w tym gatunku, opowieść ma nieliniowy przebieg, a to, które jej zakończenie zobaczymy, zależy od decyzji podejmowanych przez nas w toku rozgrywki.

Mechanika

W Bioshock Remastered akcja prezentowana jest z perspektywy pierwszej osoby. Rozgrywka opiera się na kilku filarach: eksploracji otoczenia, rozwiązywaniu zagadek środowiskowych, walce z napotkanymi po drodze przeciwnikami i na rozwoju prowadzonego przez nas bohatera. Zwiedzanie nadgryzionych zębem czasu lokacji utrudnia obecność mutantów, zwanych Splicerami — kiedyś były one istotami ludzkimi, aczkolwiek obecnie ich egzystencja sprowadza się do bezwzględnej walki o każdą ilość narkotycznej substancji. Ich osobną formę stanowią tak zwane Little Sisters — niepokojące małe dziewczynki, specjalizujące się w pozyskiwaniu ADAM-u z ludzkich zwłok, pilnowane przez tak zwanych Big Daddies — potężnych, wyposażonych w gigantyczne wiertła oponentów. Pokonanie tych ostatnich wymaga nie tylko posiadania odpowiednich możliwości ofensywnych, lecz również opracowania skutecznej taktyki. Jeśli potyczka zakończy się sukcesem, gracz może zdecydować, czy wypuści pojmaną „siostrę”, czy też zabije ją, zdobywając w ten sposób więcej ADAM-u.

Warto nadmienić, że bohater jest dobrze uzbrojony. W trakcie przygody zdobywa coraz potężniejszy arsenał — od pistoletów, przez strzelby, po karabiny maszynowe i ładunki wybuchowe. Broń jest podatna na modyfikacje, a jej siłę rażenia możemy zwiększyć poprzez instalację rozmaitych dodatków oraz korzystanie z silniejszych rodzajów amunicji. Jack robi także doskonały użytek z Plazmidów — opartych na substancji ADAM modyfikacji ciała, umożliwiających na przykład korzystanie z mocy żywiołów lub telekinezy. Oprócz istot żywych, na jego drodze stają również roboty i wieżyczki strażnicze, napędzane przez oparte na skomplikowanych systemach hydraulicznych komputery. Hakowanie, polegające na zaliczeniu prostej minigry, pozwala na wykorzystanie ich do własnych celów — w efekcie zyskujemy mocarnych, stacjonarnych sojuszników. Przydatny okazuje się nawet posiadany przez bohatera aparat fotograficzny — zrobione przy jego pomocy zdjęcia odsłaniają słabe punkty poszczególnych adwersarzy, a gracz otrzymuje specjalne bonusy w zamian za fotografie wykonane w ściśle określonych okolicznościach.

Kwestie techniczne

Bioshock Remastered dostępny jest na komputerach osobistych zarówno jako element Bioshock: The Collection, jak i w formie samodzielnej. Na potrzeby reedycji deweloperzy przygotowali zestaw dodatków, wśród których na szczególną uwagę zasługuje galeria szkiców koncepcyjnych, jakie ostatecznie nie zostały wykorzystane w procesie produkcyjnym. Poza tym otrzymujemy możliwość wysłuchania komentarza deweloperów — Kena Levine'a i Shawna Robertsona — a także spróbowania swoich sił w specjalnych „Pokojach Wyzwań”, testujących nasze umiejętności. Produkcja wspiera również Osiągnięcia na platformie Steam i współpracuje z wieloma kontrolerami.

Usprawnień doczekała się także warstwa graficzna — dzięki podbiciu rozdzielczości do 4K, a także wyższej jakości tekstur i interfejsu, nawiązująca do stylu art deco oprawa wizualna, nawet po dziewięciu latach od premiery oryginału, wciąż może się podobać. Wysoki poziom wykonania nadal prezentuje warstwa audio — mowa zarówno o udźwiękowionych dialogach, jak i słyszanych w Rapture odgłosach czy towarzyszącej zabawie muzyce, skomponowanej przez Garry'ego Schymana.

Ostatnia modyfikacja 8 czerwca 2020

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,2 / 10 na podstawie 232 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI BioShock Remastered

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która zachęca do uprawiania hazardu lub go uczy.
PC
PS4
XONE
Switch