Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Mimimi Games

Firma producent wydawca

Niemieckie studio deweloperskie z siedzibą w Monachium. W pierwszych latach działalności zespół koncentrował się na tworzeniu gier casualowych, jednak od 2016 roku specjalizowała się w produkcjach większego kalibru. Dzieła firmy Mimimi Games (wcześniej Mimimi Productions) można znaleźć zarówno na komputerach osobistych i konsolach, jak i na urządzeniach mobilnych. W drugiej połowie 2023 roku Mimimi Games ogłosiło decyzję o zakończeniu działalności.

Historia

Casualowe korzenie

Korzenie firmy Mimimi Games sięgają 2008 roku. W początkowych latach działalności firma skupiała się na grach casualowych, począwszy od produkcji zatytułowanej Grounded, wydanej na komputerach osobistych w listopadzie 2009 roku. Dwa lata później studio oficjalnie rozpoczęło działalność jako Mimimi Productions, a po czterech miesiącach oddało w ręce graczy swoje kolejne dzieło, czyli przeznaczoną na urządzenia mobilne grę daWindci. Tytuł został przyjęty na tyle ciepło, że w kolejnych latach ekipa podążała wyznaczoną przez niego ścieżką. Rok 2012 przyniósł premierę gry pod tytułem Whoowasit?, z kolei rok 2013 – produkcji zatytułowanych Las Vegas! i Teezeit.

Do tworzenia gier na komputery osobiste studio wróciło w 2014 roku, kiedy to zadebiutowało platformowe The Last Tinker: City of Colors (które niedługo później pojawiło się również na konsoli PlayStation 4). W międzyczasie Mimimi Productions opracowało również daWindci Deluxe (tytuł trafił nie tylko na urządzenia mobilne firmy Apple, lecz także na smartfony i tablety z systemem Android). Serię pozycji skierowanych do możliwie najszerszego grona odbiorców, jakie do tej pory tworzyły portfolio studia, zakończyły natomiast gry The Trip to Panama i Ooops! Noah is Gone..., które w 2015 roku pojawiły się na urządzeniach mobilnych.

Zwrot ku hardkorowi

Rok 2016 przyniósł przełom w historii firmy, bowiem na komputerach osobistych pojawiło się opracowane przez nią Shadow Tactics: Blades of the Shogun. Mowa o grze taktycznej zainspirowanej przez serię Commandos, stworzonej z myślą o zaprawionych w bojach graczach. Tytuł odniósł sukces, powtórzony przez jego konsolowy port wydany w sierpniu 2017 roku. Po premierze tego ostatniego Mimimi Productions zostało przemianowane na Mimimi Games.

Podczas targów gamescom 2018 zapowiedziano kolejne dzieło opisywanej firmy, czyli gry Desperados III, tworzonej we współpracy z firmą THQ Nordic. Podobnie jak wcześniejsze części serii, produkcja miała trafić na komputery osobiste; w przeciwieństwie do nich zmierzała również na konsole Sony i Microsoftu.

Gra Desperados III trafiła do sprzedaży w czerwcu 2020 roku. Produkcja doczekała się bardzo ciepłego przyjęcia ze strony graczy, o czym świadczyły „przytłaczająco pozytywne” recenzje na platformie Steam. Branżowe media również były dla niej bardzo łaskawe; według serwisu Metacritic, średnia przyznanych jej ocen mieściła się w przedziale 82-86/100 (w zależności od platformy).

W grudniu 2021 roku studio oddało w ręce fanów samodzielne rozszerzenie do gry Shadow Tactics: Blades of the Shogun, zatytułowane Aiko’s Choice. Dodatek, który trafił wyłącznie na komputery osobiste, przypadł do gustu graczom i recenzentom. Ci pierwsi wystawili mu na Steamie „bardzo pozytywne” opinie, natomiast średnia not od tych drugich wynosiła 83/100 (ponownie za Metacritic).

Wreszcie w sierpniu 2023 roku na sklepowych półkach wylądowało następne duże dzieło Mimimi Games, utrzymane w duchu wcześniejszych dokonań tego zespołu. Mowa o grze Shadow Gambit: The Cursed Crew, która trafiła na komputery osobiste i konsole. Podobnie jak jego poprzednicy, tytuł pozwalający nam przejąć kontrolę nad oddziałem piratów przypadł do gustu graczom i recenzentom. Na Steamie cieszył się on „bardzo pozytywnymi” recenzjami, zaś branżowe media wystawiły mu oceny, który średnia mieściła się w granicach 85-87/100 (w zależności od platformy; raz jeszcze za Metacritic).

Niespodziewany koniec

Wydawało się, że Mimimi Games jest na fali, a najlepsze czasy wciąż ma przed sobą. Pod koniec sierpnia 2023 roku gruchnęła jednak wiadomość o tym, że na przestrzeni kolejnych miesięcy działalność studia będzie stopniowo wygaszana. Jak można było wyczytać w oficjalnym oświadczeniu deweloperów, powodem takiego stanu rzeczy były rosnące koszty produkcji i związany z tym niepokój o dalszą sytuację finansową firmy, a także doskwierające twórcom przemęczenie oraz brak czasu na życie prywatne.

Tym samym gra Shadow Gambit: The Cursed Crew stało się ostatnią grą opisywanego zespołu.