Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Mimimi Games

Firma producent

Niemieckie studio deweloperskie z siedzibą w Monachium. W pierwszych latach działalności zespół koncentrował się na tworzeniu gier casualowych, jednak od 2016 roku specjalizuje się w produkcjach większego kalibru. Dzieła firmy Mimimi Games (wcześniej Mimimi Productions) można znaleźć zarówno na komputerach osobistych i konsolach, jak i na urządzeniach mobilnych.

Historia

Casualowe korzenie

Korzenie firmy Mimimi Games sięgają 2008 roku. W początkowych latach działalności firma skupiała się na grach casualowych, począwszy od produkcji zatytułowanej Grounded, wydanej na komputerach osobistych w listopadzie 2009 roku. Dwa lata później studio oficjalnie rozpoczęło działalność jako Mimimi Productions, a po czterech miesiącach oddało w ręce graczy swoje kolejne dzieło, czyli przeznaczoną na urządzenia mobilne grę daWindci. Tytuł został przyjęty na tyle ciepło, że w kolejnych latach ekipa podążała wyznaczoną przez niego ścieżką. Rok 2012 przyniósł premierę gry pod tytułem Whoowasit?, z kolei rok 2013 – produkcji zatytułowanych Las Vegas! i Teezeit.

Do tworzenia gier na komputery osobiste studio wróciło w 2014 roku, kiedy to zadebiutowało platformowe The Last Tinker: City of Colors (które niedługo później pojawiło się również na konsoli PlayStation 4). W międzyczasie Mimimi Productions opracowało również daWindci Deluxe (tytuł trafił nie tylko na urządzenia mobilne firmy Apple, lecz także na smartfony i tablety z systemem Android). Serię pozycji skierowanych do możliwie najszerszego grona odbiorców, jakie do tej pory tworzyły portfolio studia, zakończyły natomiast gry The Trip to Panama i Ooops! Noah is Gone..., które w 2015 roku pojawiły się na urządzeniach mobilnych.

Zwrot ku hardkorowi

Rok 2016 przyniósł przełom w historii firmy, bowiem na komputerach osobistych pojawiło się opracowane przez nią Shadow Tactics: Blades of the Shogun. Mowa o grze taktycznej zainspirowanej przez serię Commandos, stworzonej z myślą o zaprawionych w bojach graczach. Tytuł odniósł sukces, powtórzony przez jego konsolowy port wydany w sierpniu 2017 roku. Po premierze tego ostatniego Mimimi Productions zostało przemianowane na Mimimi Games.

Podczas targów gamescom 2018 zapowiedziano kolejne dzieło opisywanej firmy, czyli gry Desperados III, tworzonej we współpracy z firmą THQ Nordic. Podobnie jak wcześniejsze części serii, produkcja miała trafić na komputery osobiste; w przeciwieństwie do nich zmierzała również na konsole Sony i Microsoftu.