Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Mimimi Games

Firma producent

Niemieckie studio deweloperskie z siedzibą w Monachium. W pierwszych latach działalności zespół koncentrował się na tworzeniu gier casualowych, jednak od 2016 roku specjalizuje się w produkcjach większego kalibru. Dzieła firmy Mimimi Games (wcześniej Mimimi Productions) można znaleźć zarówno na komputerach osobistych i konsolach, jak i na urządzeniach mobilnych.

Historia

Casualowe korzenie

Korzenie firmy Mimimi Games sięgają 2008 roku. W początkowych latach działalności firma skupiała się na grach casualowych, począwszy od produkcji zatytułowanej Grounded, wydanej na komputerach osobistych w listopadzie 2009 roku. Dwa lata później studio oficjalnie rozpoczęło działalność jako Mimimi Productions, a po czterech miesiącach oddało w ręce graczy swoje kolejne dzieło, czyli przeznaczoną na urządzenia mobilne grę daWindci. Tytuł został przyjęty na tyle ciepło, że w kolejnych latach ekipa podążała wyznaczoną przez niego ścieżką. Rok 2012 przyniósł premierę gry pod tytułem Whoowasit?, z kolei rok 2013 – produkcji zatytułowanych Las Vegas! i Teezeit.

Do tworzenia gier na komputery osobiste studio wróciło w 2014 roku, kiedy to zadebiutowało platformowe The Last Tinker: City of Colors (które niedługo później pojawiło się również na konsoli PlayStation 4). W międzyczasie Mimimi Productions opracowało również daWindci Deluxe (tytuł trafił nie tylko na urządzenia mobilne firmy Apple, lecz także na smartfony i tablety z systemem Android). Serię pozycji skierowanych do możliwie najszerszego grona odbiorców, jakie do tej pory tworzyły portfolio studia, zakończyły natomiast gry The Trip to Panama i Ooops! Noah is Gone..., które w 2015 roku pojawiły się na urządzeniach mobilnych.

Zwrot ku hardkorowi

Rok 2016 przyniósł przełom w historii firmy, bowiem na komputerach osobistych pojawiło się opracowane przez nią Shadow Tactics: Blades of the Shogun. Mowa o grze taktycznej zainspirowanej przez serię Commandos, stworzonej z myślą o zaprawionych w bojach graczach. Tytuł odniósł sukces, powtórzony przez jego konsolowy port wydany w sierpniu 2017 roku. Po premierze tego ostatniego Mimimi Productions zostało przemianowane na Mimimi Games.

Podczas targów gamescom 2018 zapowiedziano kolejne dzieło opisywanej firmy, czyli gry Desperados III, tworzonej we współpracy z firmą THQ Nordic. Podobnie jak wcześniejsze części serii, produkcja miała trafić na komputery osobiste; w przeciwieństwie do nich zmierzała również na konsole Sony i Microsoftu.