Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Commandos - seria gier

Cykl taktycznych strategii czasu rzeczywistego, zapoczątkowany przez wydaną w 1998 roku grę Commandos: Behind Enemy Lines hiszpańskiego zespołu Pyro Studios. Od tamtej pory seria doczekała się trzech głównych części i jednego spin-offa, za którymi stali autorzy pierwowzoru, a także zremasterowanej wersji kultowej „dwójki”, stworzonej przez ekipę Yippee! Entertainment.

Gry spod szyldu Commandos przenoszą nas w czasy II wojny światowej. W każdej z nich przejmujemy kontrolę nad oddziałem tytułowych komandosów i realizujemy z pozoru niemożliwe do wykonania misje, które zabierają nas w rozmaite zakątki świata – od Norwegii, Afryki Północnej czy choćby Francji (w pierwszej odsłonie cyklu), przez Azję i Arktykę (w drugiej części serii), skończywszy na Normandii i Stalingradzie (dostępnych w „trójce”). Wśród stawianych przed nami zadań prym wiedzie eliminacja określonych celów i niszczenie obiektów o znaczeniu strategicznym, jednak często przychodzi nam brać udział w bardziej złożonych misjach, polegających między innymi na kradzieży tajnych dokumentów bądź obronie przed wrogimi atakami.

W głównych częściach serii w trakcie rozgrywki akcję obserwujemy z lotu ptaka, co pozwala nam rozeznać się w sytuacji i zaplanować kolejne działania. Zadania nie należą bowiem do łatwych, a w ich trakcie nietrudno o śmierć naszych podkomendnych, gdyż na mapach roi się od przeciwników. W związku z tym musimy uważnie stawiać kolejne kroki, działać po cichu oraz korzystać z indywidualnych zdolności poszczególnych komandosów w taki sposób, by wzajemnie uzupełniali się na placu boju (przykładowo snajper przyda nam się do czegoś zupełnie innego niż saper bądź szpieg). W Commandos: Strike Force natomiast wydarzenia obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Pomimo tej zmiany produkcja pozostała wierna duchowi serii, toteż otrzymujemy do dyspozycji trzy zróżnicowane postacie, a kolejne misje wymagają od nas nie tylko celnego oka, lecz także wykazania się zmysłem taktycznym.

Oprócz rozbudowanych kampanii fabularnych w grach z serii Commandos znajdziemy tryby multiplayer, które umożliwiają wspólną zabawę przez Internet lub w sieci lokalnej. Co zaś tyczy się oprawy graficznej – choć premiera ostatniej części głównej trylogii miała miejsce w 2003 roku, udało jej się dobrze znieść próbę czasu. Po wprowadzeniu drobnych szlifów warstwa wizualna tych produkcji nadal potrafi cieszyć oko, co zresztą udowodnił wydany w styczniu 2020 roku remaster „dwójki”. Commandos: Strike Force zestarzał się natomiast dość wyraźnie, zwłaszcza że już w momencie premiery nie wybijał się ponad to, do czego przyzwyczaiły graczy inne FPS-y z tej epoki.

Pierwsza gra z serii Commandos, czyli Commandos: Behind Enemy Lines, zadebiutowała na komputerach osobistych w czerwcu 1998 roku. Produkcja odniosła wielki sukces artystyczny i komercyjny, toteż we wrześniu 2001 roku ekipa Pyro Studios oddała graczom do dyspozycji pecetową wersję jej kontynuacji, czyli Commandos 2: Men of Courage, która w 2002 roku trafiła jeszcze na PlayStation 2 oraz Xboksa. W październiku 2003 roku tylko na komputerach osobistych pojawiła się gra Commandos 3: Destination Berlin, z kolei w marcu 2006 roku na PC i konsolach (ponownie mowa o PlayStation 2 oraz Xboksie) zawitał FPS-owy spin-off cyklu – Commandos: Strike Force. Ostatnia z wymienionych produkcji nie przypadła graczom do gustu nie tylko ze względu na drastyczną zmianę formuły, lecz także przez trapiące ją problemy techniczne.

Po jej premierze w temacie rozwoju marki zapanowała wieloletnia cisza, którą dopiero w 2018 roku przerwała firma Kalypso Media. Informując o przejęciu praw do niej od zespołu Pyro Studios, wydawca podał do wiadomości, że cykl doczeka się zupełnie nowej odsłony. Najpierw jednak w styczniu 2020 roku otrzymał zremasterowaną wersję swej drugiej części, czyli Commandos 2: HD Remaster. Na tle pierwowzoru wyróżniała się ona nie tylko za sprawą poprawionej grafiki, lecz także przez... cenzurę, między innymi w postaci usuniętej symboliki nazistowskich Niemiec i Cesarstwa Wielkiej Japonii. Poza tym całość postanowiono ugrzecznić, czego efektem było między innymi wykasowanie animacji płonących przeciwników zaatakowanych miotaczem ognia. Na domiar złego tytuł okrojono z obecnego w oryginale multiplayerowego trybu współpracy.

Commandos: Origins
Commandos: Origins

Strategiczne 2022

Commandos: Origins to nowa część popularnego cyklu gier strategicznych, w których kontrolujemy pojedynczy oddział świetnie wyszkolonych żołnierzy. Produkcja została opracowana przez firmę Claymore Game Studios.

PCPS5XSX

Commandos 2: HD Remaster
Commandos 2: HD Remaster

Strategiczne 24 stycznia 2020

Zremasterowana wersja kultowej strategii taktycznej. W Commandos 2: HD Remaster przejmujemy kontrolę nad oddziałem komandosów działających za linią wroga podczas II wojny światowej. Gra otrzymała wyraźnie ładniejszą grafikę, zmodernizowany interfejs oraz nowy samouczek.

PCPS4XONESwitch

Commandos: Antologia
Commandos: Antologia

Strategiczne 19 maja 2006

Kompletne wydanie trzech pierwszych części popularnego cyklu Commandos, wykreowanego przez ekipę hiszpańskiego Pyro Studios. Opisywany cykl stanowi niezwykle oryginalne połączenie taktycznej strategii czasu rzeczywistego z elementami gier akcji, a podczas zabawy przejmujemy kontrolę nad kilkuosobowym oddziałem tytułowych komandosów o zróżnicowanych umiejętnościach, wykonując szereg niezwykle niebezpiecznych misji na tyłach wroga. Klucz do sukcesu stanowi zaś umiejętność właściwego wykorzystania zdolności poszczególnych żołnierzy oraz odpowiedniego skoordynowania ich działań. W skład zestawu zatytułowanego Commandos Antologia weszły wydane w latach 1998-2003 gry Commandos: Za linią wroga (wraz z samodzielnym dodatkiem Zadania Specjalne), Commandos 2: Ludzie Odwagi oraz Commandos 3: Kierunek Berlin.

PC

Commandos: Strike Force
Commandos: Strike Force

Akcji 17 marca 2006

Kolejna odsłona popularnej serii autorstwa hiszpańskiego Pyro Studios, w której przejmując kontrolę nad oddziałem wyspecjalizowanych żołnierzy, zajmujemy się wykonywaniem szeregu misji na frontach II wojny światowej. W grze Commandos: Strike Force twórcy po raz pierwszy zdecydowali się na zmianę dotychczasowej konwencji rozgrywki, w rezultacie czego zamiast taktycznej strategii otrzymaliśmy taktyczną grę akcji, w której wydarzenia obserwować możemy z perspektywy pierwszoosobowej. Tym razem do naszej dyspozycji oddano tylko trzy postaci, tzn. zielonego bereta, snajpera oraz szpiega, a każdy z nich dysponuje oczywiście typowymi dla siebie umiejętnościami. Klucz do sukcesu w grze wciąż stanowi umiejętność obserwacji otoczenia i właściwego wykorzystania zdolności każdej z postaci. Na wykonanie czeka zaś szereg zróżnicowanych zadań, rozgrywających się na terenie ZSRR, Norwegii oraz Francji i umożliwiających graczom sporą swobodę działania.

PCPS2XBOX

Commandos 3: Kierunek Berlin
Commandos 3: Kierunek Berlin

Strategiczne 15 października 2003

Trzecia odsłona rozwijanego przez hiszpańskie Pyro Studios cyklu taktycznych strategii w realiach II wojny światowej. W grze Commandos 3: Kierunek Berlin stajemy ponownie na czele znanego z pierwszej części serii, sześcioosobowego oddziału żołnierzy o odmiennych umiejętnościach. Na wykonanie czeka zaś 20 zróżnicowanych misji, podzielonych na cztery minikampanie: Londyn, Normandia, Francja i Niemcy oraz Stalingrad. Wśród zlecanych nam zadań znalazły się zaś zarówno dobrze znane misje typu "znajdź i zniszcz", jak i całkiem nowe, np. obrona alianckiego generała, napad na konwój, współpraca z ruchem oporu czy zdobycie pociągu pełnego nazistów. Zmianie uległa struktura misji, a niezwykle złożone mapy podzielone zostały na szereg mniejszych fragmentów. W grze znalazło się też znacznie więcej elementów akcji, a kolejne misje wymagają od gracza nowych pomysłów i sposobów działania. Całość uzupełnia ulepszona SI przeciwników oraz wyraźnie lepsza oprawa wizualna.

PC

Commandos 2: Ludzie odwagi
Commandos 2: Ludzie odwagi

Strategiczne 21 września 2001

Pełnoprawna kontynuacja oryginalnej taktycznej strategii hiszpańskiego Pyro Studios z 1998 roku. W grze Commandos 2: Ludzie Odwagi przejmujemy po raz kolejny kontrolę nad oddziałem świetnie wyszkolonych żołnierzy, których zadaniem jest wykonanie szeregu niebezpiecznych misji za linią wroga. W drużynie znaleźli się ponownie: zielony beret, saper, szpieg, snajper, kierowca i płetwonurek, a także znana z Commandos: Beyond the Call of Duty działaczka ruchu oporu Natasha oraz niedostępny wcześniej pies. Każda z postaci dysponuje oczywiście swoimi indywidualnymi zdolnościami, których umiejętne wykorzystanie stanowi klucz do wykonania większości misji. W grze znalazło się 10 rozbudowanych poziomów, rozrzuconych po całym świecie i podzielonych na szereg pomniejszych zadań. W stosunku do poprzedniczki wprowadzono m.in. możliwość walki we wnętrzach budynków, a nawet w łodzi podwodnej. Całość uzupełnia ulepszony silnik graficzny z możliwością płynnego przybliżania i obracania obrazu o 90 stopni.

PCPS2XBOX

Commandos: Za linią wroga
Commandos: Za linią wroga

Strategiczne 30 czerwca 1998

Opracowana przez hiszpańskie Pyro Studios taktyczna strategia czasu rzeczywistego w realiach II wojny światowej. W grze Commandos: Za linią wroga przejmujemy kontrolę nad grupą tytułowych żołnierzy, wykonujących szereg działań dywersyjnych na tyłach przeciwnika. Do dyspozycji graczy oddano 26 misji o zróżnicowanym charakterze i poziomie trudności. Cechę wyróżniającą grę stanowi jednak fakt, że każdy z członków drużyny obdarzony został odmiennymi umiejętnościami, których odpowiednie wykorzystanie i zsynchronizowanie stanowi klucz do wykonania większości zadań. W grupie kontrolowanych przez nas śmiałków znaleźli się bowiem: zielony beret, kierowca, płetwonurek, saper, snajper oraz szpieg, a każdy z nich dysponuje zdolnościami, z jakich nie mogą skorzystać inni komandosi. Z tego też względu powodzenie każdej misji zależy od utrzymania przy życiu wszystkich naszych podopiecznych, gdyż utrata jednego z nich najczęściej uniemożliwia nam wykonanie zadania.

PC