Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS5XSX
Okładka Shadow Gambit: The Cursed Crew (PC)
OkładkaShadow Gambit: The Cursed Crew (PC)

Shadow Gambit: The Cursed Crew

Utrzymana w pirackich klimatach taktyczna strategia czasu rzeczywistego od studia Mimimi Games. Tak jak w dwóch poprzednich grach dewelopera – czyli Shadow Tactics: Blades of the Shogun i Desperados 3 – duży nacisk położono w niej na skradanie się.

Strategiczne | fantasy | skradanki | taktyczne | piraci | XVII wiek | Find Your Next Game

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Shadow Gambit: The Cursed Crew Premiera

2023

PC PS5 XSX

Shadow Gambit: The Cursed Crew jest taktyczną strategią czasu rzeczywistego (RTS) wyprodukowaną przez niemieckie studio Mimimi Games. Co ciekawe, deweloper po raz pierwszy zdecydował się samodzielnie wydać swoją grę – jego poprzednie dzieła ukazywały się dzięki wsparciu takich firm, jak THQ Nordic (Desperados III), Daedalic Entertainment (Shadow Tactics: Blades of the Shogun) i Unity Games (The Last Tinker: City of Colors).

Fabuła

Akcję Shadow Gambit: The Cursed Crew osadzono na Zaginionych Karaibach – fikcyjnym odpowiedniku prawdziwych wysp, wymyślonym na potrzeby przedstawienia alternatywnej wersji historii Złotej Ery Piractwa. Protagonistką gry jest piratka Afia, na którą – tak jak na wszystkich jej kolegów i koleżanki po fachu – poluje Inkwizycja.

Ta złowroga organizacja kontroluje wspomniany archipelag, trapiony klątwą zagubionych dusz. Aby być w stanie jej się przeciwstawić, Afia musi odszukać skarb legendarnego kapitana Mordechaja, w rzeczywistości będący potężnym artefaktem. Droga do niego wiedzie przez twierdze Inkwizycji, które należy zinfiltrować – mniej lub bardziej skrycie.

Mechanika

W tym ostatnim Afii pomaga załoga wskrzeszona dzięki czarnym perłom. Możliwych do „zrekrutowania” towarzyszy jest w sumie ośmioro – każdy z nich to grywalna postać, posiadająca własną historią, zadania i umiejętności. Wszyscy naraz nie mogą jednak towarzyszyć bohaterce podczas misji. Przed rozpoczęciem każdej z nich należy wybrać skład drużyny, która weźmie udział w akcji.

Odpowiednie wykorzystywanie mocnych stron jej członków jest kluczem do sprawnego przechodzenia kolejnych etapów. Jedni lepiej sprawdzają się w nieco bardziej otwartych działaniach, a umiejętności innych okazują się szczególnie przydatne, gdy staramy się pozostać całkowicie niewykryci – na czym na ogół powinno nam zależeć, gdyż wrogowie mają zwykle przewagę liczebną. Generalnie gracz może jednak stosować różne taktyki, dopasowując je do aktualnych potrzeb i własnych preferencji.

Załoga Afii przemierza morskie wody na pokładzie Czerwonego Marleya – posiadającego duszę statku widmo. Jedną z dodatkowych funkcji, które oferuje ten nietypowy okręt, jest manipulowanie czasem (czyli tzw. aktywna pauza). W ten sposób można np. zatrzymać jego upływ, aby bez pośpiechu rozważyć następne kroki w czasie starcia albo ustawić kolejkę poleceń.

Kwestie techniczne

Tak jak Shadow Tactics: Blades of the Shogun czy Desperados III, Shadow Gambit: The Cursed Crew oferuje wyłącznie tryb dla jednego gracza. Studio Mimimi Games dołożyło jednak starań, aby Zaginione Karaiby oferowały możliwie dużo atrakcji. Wszystkie dostępne w grze wyspy – wraz z tropikalnymi plażami oraz pirackimi slumsami, na których na nich natrafiamy – zostały ręcznie wykonane i wypełnione rozmaitymi niespodziankami.

Ostatnia modyfikacja 3 lutego 2023

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Shadow Gambit: The Cursed Crew: 16+

Shadow Gambit: The Cursed Crew Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-9600K 3.7 GHz / AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 570 lub lepsza
  • 30 GB HDD
  • Windows 10 64-bit
PS5
XSX
PC