Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

DONTNOD Entertainment

Firma producent

DONTNOD Entertainment jest niezależnym studiem deweloperskim z siedzibą w Paryżu. Firma została założona przez branżowych weteranów, którzy wcześniej pracowali między innymi w Electronic Arts, Criterion Games i w Ubisofcie. W 2016 roku zatrudnienie znajdowało w niej 120 pracowników, a jej szefem od 2013 roku pozostaje Oskar Guilbert. Studio koncentruje się na dostarczaniu oryginalnych produkcji korzystających z nieszablonowych rozwiązań. Tworzone przez nie tytuły trafiają zarówno na komputery osobiste, jak i na konsole stacjonarne.

Historia

Początek działalności i nieudana współpraca z Sony

Korzenie DONTNOD Entertainment sięgają 2008 roku, kiedy to firma została założona przez kilku branżowych weteranów: Hervégo Bonina, Aleksiego Briclota, Alaina Damasio, Oskara Guilberta i Jeana-Maxime'a Morisa. Niedługo później zespół rozpoczął pracę nad swoim pierwszym projektem. Akcja Adrift miała zostać osadzona w dotkniętym powodzią Paryżu. Głównym elementem rozgrywki miała być eksploracja – prowadzona przez gracza postać miała przemierzać miasto, poruszając się po wodzie i dachach budynków. Wydanie gry miała wziąć na swoje barki firma Sony Computer Entertainment (obecnie Sony Interactive Entertainment) – produkcja była przygotowywana jako exclusive dla konsoli PlayStation 3. Niemniej, różnice w poglądach na temat tego, jaki kształt ostatecznie miałby przybrać projekt, doprowadziły do zerwania umowy. Deweloperzy postanowili jednak wykorzystać opracowaną przez siebie koncepcję i dostosować ją do potrzeb kolejnej gry osadzonej w realiach science fiction.

Remember Me i kłopoty finansowe

Remember Me, bo tak nazywał się ów tytuł, powstawało w bólach, głównie ze względu na fakt, że wydawcy nie byli skorzy do wyłożenia pieniędzy na produkcję, w której główną rolę odgrywała kobieta. Ryzyko podjął w końcu japoński Capcom, dzięki czemu w 2013 roku gra pojawiła się na komputerach osobistych, PlayStation 3 oraz Xboksie 360. Pozycja doczekała się umiarkowanie ciepłego przyjęcia ze strony recenzentów, a gracze nie dali jej kredytu zaufania, co odbiło się na kiepskich wynikach sprzedaży. W efekcie firma popadła w kłopoty finansowe – branżowe media donosiły nawet o tym, że znalazła się na skraju upadku. Oskar Guilbert uspokajał jednak, że jego zespół przechodzi jedynie swoistą restrukturyzację, co pozwoli mu na ponowną adaptację do nowej sytuacji. Podjęte wówczas działania przyniosły pozytywny efekt – niedługo później ekipie udało się pozyskać środki niezbędne na opracowanie kolejnej gry. Projektem o nazwie kodowej What If? zainteresowała się firma Square-Enix. Oficjalnej zapowiedzi doczekał się w 2014 roku, już jako Life is Strange.

Droga do sławy

Life is Strange to epizodyczna przygodówka, której pierwszy odcinek zadebiutował w styczniu 2015 roku. Kolejne epizody trafiały do sprzedaży w następnych miesiącach, ku uciesze twórców nie tylko zdobywając wysokie oceny, lecz także osiągając bardzo dobre wyniki sprzedaży. Rok później tytuł został nawet wydany w wersji pudełkowej, a odniesiony przez niego sukces pozwolił paryskiemu zespołowi nabrać nowego wiatru w żagle.

Studio rozpoczęło więc pracę nad jeszcze jedną produkcją, opisywaną jako najbardziej ambitne dzieło w jego dotychczasowym dorobku. Vampyr, oficjalnie zapowiedziany w lutym 2016 roku, to gra RPG akcji, której wydanie wzięła na swoje barki firma Focus Home Interactive. Cechą charakterystyczną tego tytułu jest nie tylko wysokiej jakości oprawa graficzna, utrzymana w mrocznej stylistyce (akcja tej produkcji rozgrywa się w Londynie tuż po I wojnie światowej, którego populację dziesiątkuje epidemia grypy hiszpanki), lecz także głębia rozgrywki – od podejmowanych przez graczy decyzji zależy nie tylko to, jaką ścieżką podąży fabuła, lecz także konstrukcja samego świata.

Vampyr zadebiutował na PlayStation 4, Xboksie One i komputerach osobistych w czerwcu 2018 roku. Choć produkcji udało się odnieść sukces sprzedażowy, autorzy nie zrealizowali wszystkich swoich obietnic, przez co ich dzieło zostało raczej chłodno przyjęte przez recenzentów. Mimo wszystko kilka miesięcy po premierze zapowiedziano konwersję na Nintendo Switch.

Rok 2018 był ważny dla ekipy DONTNOD Entertainment z jeszcze dwóch powodów. Po pierwsze studio oddało w ręce graczy grę The Awesome Adventures of Captain Spirit, czyli darmowy spin-off serii Life is Strange, oraz epizodyczne Life is Strange 2. Po drugie, podczas targów E3 2018 zespół zapowiedział kolejną przygodówkę – Twin Mirror – której wydanie wzięła na siebie firma Bandai Namco Entertainment. Tytuł miał trafić do sprzedaży w marcu 2019 roku.