Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Visual Concepts

Firma producent

Amerykańskie studio deweloperskie, które od 2005 roku należy do koncernu Take-Two Interactive. Zespół koncentruje się na tworzeniu gier sportowych, które trafiają na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne. Firma posiada sześć oddziałów, a zatrudnia ponad trzysta pięćdziesiąt osób.

Historia

Studio Visual Concepts rozpoczęło działalność w 1988 roku, a jego założycielami byli Scott Patterson oraz bracia Greg i Jeff Thomasowie. Siedziba zespołu mieściła się początkowo w mieście Novato w stanie California. Ekipa szybko zabrała się do pracy, a jej pierwsze dzieła, czyli Gnarly Golf oraz Great Western Shootout, zadebiutowały w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy.

W następnych latach niewiele wskazywało na to, że w przyszłości Visual Concepts zostanie jednym z potentatów w dziedzinie gier sportowych. W 1993 roku w portfolio zespołu pojawiła się jednak gra Madden NFL '94, będąca owocem jego współpracy z firmą Electronic Arts. W kolejnych latach do zapoczątkowanej przez nią serii dołączyły kolejne gry sportowe, czyli MLBPA Baseball i NHL ‘95 (1994), NHL ‘97, NBA Action 98 i NBA Fastbreak '98.

Pod skrzydłami Segi

W maju 1999 roku studio weszło pod skrzydła firmy SEGA. Poza tym wówczas narodziła się słynna marka 2K, której reprezentantami w tym samym roku zostały gry NBA 2K, NFL 2K oraz NHL 2K. To właśnie na jej rozwoju ekipa oparła swoją działalność w następnych latach (z małymi wyjątkami w postaci takich gier, jak Floigan Bros., Ooga Booga, Sega Soccer Slam czy ToeJam & Earl III: Mission to Earth). Należy zaznaczyć, że tytuły opracowane przez Visual Concepts w latach 2003 i 2004 zostały oparte na licencji ESPN.

W rękach Take-Two Interactive

W styczniu 2005 roku ekipa stała się własnością koncernu Take-Two Interactive, który następnie ogłosił powstanie marek wydawniczych 2K Games oraz 2K Sports. Od tej pory studio niemal całkowicie poświęciło się rozwojowi serii spod szyldu 2K, na czele z NBA 2K, NHL 2K oraz WWE 2K.

Warto odnotować, że podczas gali The Game Awards w 2018 roku Greg Thomas, który zasilał szeregi studia od momentu jego powstania, został uhonorowany nagrodą Industry Icon, przyznaną mu za trzydziestoletnią pracę dla Visual Concepts.