Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Hooded Horse

Firma wydawca

Amerykański wydawca gier wideo, którego siedziba mieści się w Dallas. Hooded Horse wydaje produkcje na komputery osobiste i konsole, a wśród wypuszczonych przez niego tytułów prym wiodą polskie Against the Storm oraz Manor Lords.

Historia

Dzieje Hooded Horse rozpoczynają się w 2019 roku. Firma, której siedziba mieściła się w teksańskim Dallas, za cel postawiła sobie wydawanie gier strategicznych, symulacji oraz RPG-ów.

Na pierwszy owoc jej działalności nie trzeba było długo czekać, bowiem w 2020 roku do Wczesnego dostępu na platformie Steam trafiła gra Old World, która rzucała rękawicę serii Sid Meier’s Civilization. W lipcu 2021 roku studio Mohawk Games dostarczyło jej pełną wersję; choć produkcja doczekała się ciepłego przyjęcia ze strony graczy i recenzentów, nie była w stanie zagrozić pozycji „Cywilizacji”.

Against the Storm i Manor Lords, czyli bestsellery rodem z Polski

Pierwszym bestsellerem i hitem artystycznym wydanym przez Hooded Horse był city builder pod tytułem Against the Storm, opracowany przez polskie studio Eremite Games. Produkcja, która we Wczesnym dostępie pojawiła się w październiku 2021 roku, w grudniu 2023 roku doczekała się pełnej wersji. Against the Storm podbiło Steama, szturmem zdobywając listy przebojów, a także ciesząc się „przytłaczająco pozytywnymi” opiniami graczy oraz średnią ocen od branżowych mediów na poziomie 91/100 (według serwisu Metacritic).

Na początku 2024 roku Hooded Horse wypuściło dodatek do gry Old World, zatytułowany Wonders and Dynasties, a także hybrydę strategii i RPG-a pod tytułem Sons of Valhalla. Poza tym w kwietniu 2024 roku we Wczesnym dostępie na Steamie zadebiutowała kolejna polska produkcja tego wydawcy. Mowa o RTS-ie pod tytułem Manor Lords, będącym dziełem niezależnego polskiego studia Slavic Magic.

Tego, że ostatnia z wymienionych pozycji odniesie wielki sukces, można było spodziewać się jeszcze przed jej premierą – jej wersja demonstracyjna cieszyła się olbrzymią popularnością na Festiwalu Steam Next w 2022 roku, zaś w styczniu 2024 roku znalazła się ona na listach życzeń ponad 2 milionów graczy. Manor Lords ujrzało światło dzienne w ramach Wczesnego dostępu 26 kwietnia i cieszyło się olbrzymią popularnością oraz „bardzo dobrymi” recenzjami na Steamie. Autor tego projektu, czyli Grzegorz Styczeń, mógł w spokoju pracować nad rozwojem swego debiutanckiego dzieła.