Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Sid Meier's Civilization V - poradnik do gry

Sid Meier's Civilization V - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Współczesność | Nauka w Sid Meier's Civilization V poradnik Sid Meier's Civilization V

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2019

Współczesność

Epoka współczesna to ta, w której gra bardzo często się kończy. Właśnie w niej możemy osiągnąć zwycięstwo dyplomatyczne poprzez zbudowanie siedziby ONZ, również w niej zbudujemy większość komponentów statku kosmicznego, który pozwala osiągnąć zwycięstwo naukowe. Wreszcie, to właśnie w epoce współczesnej pojawiają się najbardziej niszczycielskie techniki masowej destrukcji - bomby atomowe, dzięki którym zwyciężymy poprzez dominację. Z wejściem w epokę współczesną bardzo ważne jest więc wybranie jednej drogi do zwycięstwa i postawienia wszystkiego właśnie na nią - przeciwnicy będą tuż za nami! Dlatego też, w przeciwieństwie do poprzednich epok, poniżej znajdziecie opis technologii nie ze względu na teren czy charakter rozgrywki, a ze względu na wybrany przez nas sposób na wygraną.

Zwycięstwo dyplomatyczne: w drzewku rozwoju znajduje się najszybciej, ale wymaga znacznej ilości wolnych miast, które poprą nas w głosowaniu na światowego przywódcę (czyli będą naszymi sojusznikami). Jeśli zdecydujemy się na to zwycięstwo, najlepiej zainwestować po kolei w: tworzywo sztuczne (m. in. +100% do nauki!), penicylinę, ekologię oraz globalizację. Dzięki tej ostatniej będziemy mogli zbudować siedzibę ONZ - z chwilą jej wybudowania zaczyna się odliczanie do głosowania. Ważnym jest więc, by budowę rozpocząć w mieście z największym współczynnikiem produkcji i wszystkich jego obywateli przerzucić właśnie na działalność dążącą do zwiększenia tego surowca, nawet za cenę ogromnego głodu.

Zwycięstwo naukowe - warto w nie zainwestować, jeżeli mamy naprawdę duże przychody w punktach nauki i wyprzedzamy naszych konkurentów w poziomie techniki. O ile nie musimy się bać, że któryś z wrogów osiągnie zwycięstwo dyplomatyczne (czyli na mapie jest sporo wolnych miast), to ta ścieżka może być naszą drogą do zwycięstwa. Najlepiej zacząć od tworzywa sztucznego (laboratorium badawcze daje aż +100% do nauki), a potem już w dowolnej kolejności: elektronika, mass media, radar, penicylina, ekologia, globalizacja, komputery, technologia rakietowa (program Apollo), robotyka (dopalacz SK, fabryka SK), satelity (kabina SK), aby wreszcie dojść do fizyki kwantowej (silnik SK) oraz nanotechnologii (komora statyczna SK). Po wynalezieniu tych wszystkich technologii pozostaje nam tylko złożyć wymienione w nawiasach komponenty statku w całość w naszej stolicy i posłać go w kosmos. Jako, że trzeba go wysłać właśnie stamtąd, najlepiej jego części budować od razu w niej, albo w pobliskich miastach. Dodatkowym ułatwieniem może tu być fabryka SK (robotyka), która daje +50% do produkcji, gdy tworzymy części składowe statku kosmicznego.

Zwycięstwo przez dominację - jeśli nie mamy ochoty lub możliwości zwyciężyć w inny sposób, zawsze możemy postawić na brutalną siłę. Współczesność gwarantuje nam wiele technologii, które pozwolą nam dosłownie zmieść przeciwników z powierzchni ziemi - zwłaszcza bomby atomowe, bombowce stealth, piechotę zmechanizowaną i wiele, wiele innych. Optymalną drogą do fizycznej eliminacji przeciwników jest: teoria atomu (projekt Manhattan i wykrywanie uranu na mapie), rozszczepienie (bomba atomowa oraz elektrownie atomowe), radar (bombowce i spadochroniarze), technologia rakietowa (śmigłowce i szalenie skuteczna artyleria rakietowa), lasery (nowoczesne czołgi, myśliwce odrzutowe), technologia stealth (bombowce stealth) oraz balistyka zaawansowana (pocisk atomowy). Jeżeli mamy dużo punktów nauki, możemy jeszcze zainwestować w technologie dążące do wielkich śmierciobotów - najsilniejszej jednostki w grze, która jednak wymaga sporo zachodu i wynalezienia całej masy dodatkowych technologii. Tak czy inaczej, wymienione wyżej jednostki pozwolą nam szybko i bezwzględnie wyeliminować niemal każdego przeciwnika.

Zwycięstwo roku 2050 - jeżeli nikomu nie uda się uzyskać zwycięstwa do roku 2050, następuje zliczenie sumy punktów każdego gracza i wygrywa ten, który ma ich najwięcej. Jak już pisałem na samym początku poradnika, aby osiągnąć to zwycięstwo, najlepiej rozwijać wszystko mniej więcej po równo i inwestować sporo w cuda świata. Dobrym rozwiązaniem jest zajęcie stolicy przodującego gracza na turę przez datą końcową - zapewni nam to ogromny zysk punktów, a jemu je odejmie. Technologie nie mają tu nic do rzeczy, podobnie zresztą jak i w zwycięstwie kulturalnym.