Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 18 września 2022, 11:30

6. Władca Pierścieni: Wojna na Północy. Najlepsze gry w świecie Władcy Pierścieni

„Jedna, by wszystkimi rządzić. Jedna, by wszystkie odnaleźć. Jedna, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać”. Innymi słowy – wybieramy najlepszą grę osadzoną w uniwersum Władcy Pierścieni.

6. Władca Pierścieni: Wojna na Północy

  1. Gatunek: RPG akcji
  2. Rok wydania: 2011
  3. Platformy: PC, PS3, X360
  4. Producent: Snowblind Studios

Teoretycznie Władca Pierścieni: Wojna na Północy powinien mieć z górki – kilka lat przed i po jego premierze nie ukazały się w końcu żadne inne gry osadzone w Śródziemiu. Tyle że w praktyce krytycy ocenili ten tytuł dość przeciętnie – dominowały „siódemki” – a ich zdanie w dużej mierze podzieliła reszta graczy. Mijały jednak lata i nie pojawiała się żadna inna gra RPG nawiązująca do Władcy Pierścieni. To poniekąd sprawiło, że fani gatunku zaczęli nieco cieplej spoglądać na dzieło Snowblind Studios.

W sumie zasłużenie, bo to nie jest zła produkcja. Dość poprawny gameplay potrafi zachęcić do dalszej zabawy – nie sprawdzi się tu bowiem bezmyślne wciskanie przycisków na padzie czy klawiaturze, zamiast tego trzeba nauczyć się kombinacji ataków, korzystania z umiejętności specjalnych oraz z bloku.

Walka sprawiała sporo satysfakcji, ale dialogi również były niczego sobie. - Najlepsze gry w świecie Władcy Pierścieni - wybór redakcji - dokument - 2022-09-18
Walka sprawiała sporo satysfakcji, ale dialogi również były niczego sobie.

Nieco bardziej „hardcore’owi” fani RPG znajdą zaś w Wojnie na Północy sporą liczbę przyzwoicie napisanych dialogów. Sympatykom hack’n’slashy nie zabraknie zaś karwaszów, naramienników, nagolenników, pancerzy, butów, hełmów, pierścieni, amuletów i broni, które można zmieniać i dostosowywać do własnych potrzeb, by jak najskuteczniej pacyfikować zastępy goblinów, orków, Uruk-hai, trolli czy upiorów, jak również stawiać czoła nieźle zaprojektowanym bossom.

Więcej o zaletach Władcy Pierścieni: Wojny na Północy opowie Krzysztof „Draug” Mysiak, który umieścił tę pozycję dość wysoko na swojej liście.

Na pierwszy rzut oka pospolita rąbanina, w rzeczywistości przygoda, która ma w sobie zaskakująco dużo ducha Tolkienowskich dzieł. Czuć go, gdy przemierza się klimatyczne lokacje (zwłaszcza te, których nie opisano i nie sfilmowano we Władcy Pierścieni), czuć go, gdy prowadzi się rozmowy ze sławnymi osobistościami Śródziemia w Rivendell, czuć go także, gdy siedzimy w karczmie Pod Rozbrykanym Kucykiem w Bree i gramy z hobbitami w zagadki (oczywiście na pieniądze). Dzięki takim smaczkom z przyjemnością stoczyłem wojnę na Północy i rad byłbym, gdyby ostateczny triumf nie przyszedł tak szybko.

Krzysztof „Draug” Mysiak

UPIĘKSZANIE GRY WŁADCA PIERŚCIENI: WOJNA NA PÓŁNOCY MODAMI

Grając dzisiaj w The Lord of the Rings: War in the North, warto zainstalować dwa mody:

  • Care Package – za pomocą tej modyfikacji wyeliminujcie wizualne przekłamania, które powodują dziwne przenikanie się tekstur oraz widoczne przerwy między nimi. Mod wyostrza również obraz, poprawia balans kolorów oraz dodaje ładniejsze wersje efektów wizualnych (takich jak wygładzanie krawędzi).
  • Flawless Widescreen (program dostępny w wersji 32-bitowej oraz 64-bitowej) – narzędzie, za pomocą którego zmienicie FOV (Field of View, czyli szerokość pola widzenia) oraz dodacie do gry wsparcie dla rozdzielczości standardowo przez nią nieobsługiwanych, np. ultrapanoramicznych.

Adrian Werner

  1. Więcej o grze Władca Pierścieni: Wojna na Północy

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Grałeś w gry oparte o uniwersum Władcy Pierścieni?

Tak, bywały całkiem udane.
45,5%
Zdarzało się ale nie zachwycały.
28,6%
Nie interesują mnie gry osadzone w Śródziemiu.
18%
Nie, mają kiepską opinię, staram się je omijać.
7,9%
Zobacz inne ankiety
Śródziemie: Cień Mordoru

Śródziemie: Cień Mordoru

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie II

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie II

LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni

LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni

Władca Pierścieni: Powrót Króla

Władca Pierścieni: Powrót Króla

The Lord of the Rings Online

The Lord of the Rings Online

15 faktów o Władcy Pierścieni, których mogliście nie znać
15 faktów o Władcy Pierścieni, których mogliście nie znać

John Lennon przygotowywał się do roli Golluma, Galadriela miała uwieść Froda, który wcześniej był Bilbem, a Sauron to gatunek pająka. Brzmi dziwnie? I powinno, bo przygotowaliśmy dla Was ciekawostki, o których mogliście nie mieć pojęcia.

W co grała redakcja GRYOnline.pl w 2021 roku? Nasze podsumowanie
W co grała redakcja GRYOnline.pl w 2021 roku? Nasze podsumowanie

Przez cały rok zbieraliśmy dane dotyczące growych wyborów członków naszej redakcji i w końcu przyszedł czas na podzielenie się wynikami, wnioskami oraz ciekawostkami z nimi związanymi. Oto, w co grał GOL przez ostatnie 12 miesięcy!

Najlepsza gra o Władcy Pierścieni wyszła 15 lat temu. Wspominamy Bitwę o Śródziemie
Najlepsza gra o Władcy Pierścieni wyszła 15 lat temu. Wspominamy Bitwę o Śródziemie

Na licencji Władcy Pierścieni powstało wiele gier, a na popularności serialu Amazonu mogą wyrosnąć kolejne. Tylko jeden tytuł jest jednak w stanie rządzić nimi wszystkimi, mimo że ma już na karku 15 lat.