Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 23 maja 2021, 11:30

autor: Karol Laska

14 najpopularniejszych polskich gier w historii, które... nie są Wiedźminem!

Nie od dziś wiadomo, że Polska święci niemałe sukcesy w branży gier wideo. Które rodzime produkcje zdobyły największą popularność na całym globie? Sprawdziliśmy - oto wyniki naszych dociekań.

W jakimś stopniu wszyscy jesteśmy patriotami, co da się poczuć, nawet obcując z grami wideo. Nie ma co bowiem ukrywać, zawsze większą przyjemność sprawia nam dobra produkcja z rodzimego podwórka niż z Dalekiego Wschodu czy USA. Udana polska gra wbija nas w dumę, że to nasi rodacy mocno przyczyniają się do rozwoju growego medium i są doceniani na arenie międzynarodowej.

Jakość to jedno – paradoksalnie nie zawsze idzie w parze z popularnością. Czasem rewelacyjny tytuł przez złą kampanię marketingową zostaje przegapiony przez odbiorców, a produkcja co najwyżej przeciętna z jakichś powodów sprzedaje się jak świeże bułeczki. Wszystko to jest mocno skomplikowane, dlatego nie komplikujmy jeszcze bardziej, a po prostu w miarę obiektywnie przyjrzyjmy się liczbom. To właśnie na ich podstawie postanowiliśmy ułożyć dla Was ranking najpopularniejszych polskich gier wideo w historii, przy tworzeniu którego staraliśmy się kierować powszechnienie dostępnymi statystykami.

ZANIM JEDNAK ZACZNIEMY...

Zanim jednak zapoznacie się z tą listą, dobrze byłoby, byście wiedzieli parę rzeczy o naszych małych badaniach. Po pierwsze, oparliśmy się na danych w postaci liczby sprzedanych kopii gry bądź liczbie graczy. Po drugie, część tych statystyk jest już trochę przestarzała i z pewnością niektóre tytuły zakupiło faktycznie nieco więcej osób (takowe przypadki staraliśmy się jednak w tekście jasno zaznaczyć). Po trzecie, na liście zabrakło paru znaczących dla polskiej branży growej tytułów, takich jak Shadow Warrior czy Painkiller, ale jest to spowodowane tym, że do konkretnych liczb związanych z nimi bardzo trudno dotrzeć. Co prawda pytaliśmy studia o wyniki sprzedaży ich dzieł, ale nie od wszystkich otrzymaliśmy klarowne odpowiedzi. Ranking ten traktujcie więc bardziej poglądowo niż wiążąco.

I MIEJMY JUŻ Z GŁOWY TEGO WIEDŹMINA

Aby lista była bardziej różnorodna i mniej oczywista, zdecydowaliśmy się na nieuwzględnienie w niej żadnej gry z serii Wiedźmin, gdyż z pewnością każdy zdaje sobie sprawę z jej popularności. Ciekawskich nie pozostawiamy jednak bez danych, po prostu podajemy je tutaj.

  1. Wiedźmin 1 i 2 według stanu na rok 2021 sprzedały się łącznie w nakładzie 20 milionów egzemplarzy.
  2. Wiedźmin 3: Dziki Gon to najlepiej sprzedająca się polska gra w historii – zakupiono ponad 30 milionów kopii tego produktu.
  3. W sumie mówimy więc o kosmicznym wyniku rzędu 50 milionów osiągniętym przez trzy gry z serii. Porównując te liczby z rezultatami produkcji z poniższego zestawienia, możecie doznać lekkiego szoku.
TWOIM ZDANIEM

Czy chętniej kupujesz grę, jeśli to polska gra?

Nie, to nie ma dla mnie znaczenia
55,2%
Tak, lubię wspierać naszych
44,8%
Zobacz inne ankiety
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Dying Light

Dying Light

Frostpunk

Frostpunk

This War of Mine

This War of Mine

Dead Island

Dead Island

Outriders

Outriders

Lords of the Fallen

Lords of the Fallen

Sniper: Ghost Warrior

Sniper: Ghost Warrior

Najpopularniejsze gry świata - w jakie tytuły gra najwięcej osób?
Najpopularniejsze gry świata - w jakie tytuły gra najwięcej osób?

Call of Duty, Minecraft, a może Red Dead Redemption 2? Najpopularniejsze gry świata to tytuły znacznie mniej oczywiste, niż może się to wydawać zapalonym graczom.

Polskie gry, które podbiją świat w 2022 roku
Polskie gry, które podbiją świat w 2022 roku

Przed Wam zestawienie najbardziej oczekiwanych gier 2022 roku z rodzimego podwórka. Czym tym razem zaskoczą nas polscy twórcy? Okazuje się, że całkiem sporą liczbą obiecujących produkcji.

Elementy Wiedźmina 3, które nie sprawdziły się w Cyberpunku 2077
Elementy Wiedźmina 3, które nie sprawdziły się w Cyberpunku 2077

Cyberpunk 2077 i Wiedźmin 3 to na pierwszy rzut oka bardzo różne gry. Uważne oko dostrzeże w nich jednak kilka przesadnie bliźniaczych elementów – nie wszystkie z nich działają jednak dobrze w obydwu produkcjach.