Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 30 sierpnia 2020, 11:15

autor: Michał "Czarny Wilk" Grygorcewicz

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Premiery gier – w jakie nowe gry zagramy we wrześniu 2020

Sezon ogórkowy za nami - we wrześniu czekają nas debiuty wielu głośnych hitów, takich jak Mafia: Definitive Edition, Marvel's Avengers czy wczesna wersja Baldur's Gate 3.

Choć tegoroczne wakacje pod względem premier wypadły lepiej niż zazwyczaj, i tak nie był to okres obfitujący w zapadające w pamięć wielkie debiuty. Na szczęście tradycyjnie wraz z początkiem września następuje koniec sezonu ogórkowego. W tym miesiącu zagramy w remake kultowej Mafii i przekonamy się, jak wyszła twórcom wysokobudżetowa gra o Avengerach. Stratedzy będą mogli spróbować swoich sił w takich pozycjach jak Crusader Kings III i Iron Harvest, a fani gier fabularnych w końcu przetestują wstępną wersję Baldur’s Gate 3.

Mafia: Definitive Edition

Data premiery: 25 września 2020

INFORMACJE

  1. Gatunek: przygodowa gra akcji
  2. Platformy: PC, PS4, XOne
  3. Przybliżona cena: ok. 160 zł (PC), ok. 150 zł (PS4, XOne)

Czym jest Mafia: Definitive Edition?

Kompleksowym remakiem Mafii: The City of Lost Heaven – kultowej gry gangsterskiej opracowanej w 2002 roku przez czeskie Illusion Softworks. Za nową wersję odpowiada studio Hangar 13, które w 2016 roku stworzyło Mafię 3 i od tego czasu sprawuje pieczę nad całą marką. Nowa edycja odtwarza fabułę pierwowzoru, rozbudowując ją o nowe wątki i dialogi.

Co nowego zaproponuje remake względem oryginalnej Mafii?

Najnowsza wersja Mafii została zaprojektowana od podstaw w oparciu o silnik wykorzystany w Mafii 3, dzięki czemu zaoferuje znacznie lepszą od pierwowzoru oprawę wizualną oraz bardziej współczesną mechanikę rozgrywki. Lost Heaven powiększono o nowe podmiejskie lokacje, a w gameplayu pojawią się rozwiązania uprzyjemniające zabawę współczesnym graczom – m.in. minimapa oraz możliwość zmiany poziomu trudności w trakcie gry. Jednocześnie zachowane zostaną charakterystyczne elementy oryginalnej Mafii, takie jak policja reagująca na najdrobniejsze wykroczenia. Nowością mają być też motory, za pomocą których, jeśli zechcemy, będziemy mogli podróżować po Lost Heaven.

  1. Mafia: Definitive Edition nie popełnia błędów Mafii 3 – robi za to swoje własne
  2. Więcej o grze Mafia: Definitive Edition

NASZE OCZEKIWANIA

Mafia to dla mnie jedna z gier wszech czasów. Żadne intro nie zrobiło na mnie takiego wrażenia jak podróż kamery przez miasto Lost Heaven przy dźwiękach muzyki, której nie powstydziłby się hollywoodzki blockbuster. Później było równie dobrze. Powolne rozkręcanie się akcji, świetna fabuła i niezłe misje.

Twórcy remake’u rzucili się na naprawdę głęboką wodę, bo generalnie arcydzieł się nie tyka. Po tym, co pokazali w Mafii 3, mam pewne obawy, czy nie popsują mi wrażeń z Mafii choćby tylko małymi zmianami. Chyba jeszcze w związku z żadną grą moje odczucia nie były tak mieszane. Z jednej strony nie mogę się doczekać, by w końcu w nią zagrać, ale jednocześnie boję się ją uruchomić.

Dariusz „DM” Matusiak

Okej – wszyscy wiemy już, że remake pierwszej Mafii nie będzie produkcją idealną i trudno będzie mu zwyciężyć w boju o tytuł gry roku (w końcu 2020 to świetny rok dla graczy i na rynku pojawiło się już co najmniej kilku pewniejszych kandydatów). Z drugiej jednak strony z rozrzewnieniem powrócę do historii Thomasa Angelo. Historii nie tylko wzbogaconej w wizualne wodotryski godne dzisiejszych czasów, ale i pełniejszą od tej z pierwowzoru opowieść, w którą – m.in. dzięki ulepszonej oprawie graficznej – łatwiej będzie wsiąknąć zarówno mnie, zaznajomionemu z oryginałem tuż po jego premierze, jak i dzisiejszemu pokoleniu graczy niemogących (lub niechcących) poznać pierwowzoru. W sumie nie spodziewałem się niczego poza faktem, że będzie ładniej i że otrzymamy więcej tego, za co pokochałem oryginalne The City of Lost Heaven – w końcu nie każda gra musi być wybitna, by się przy niej fantastycznie bawić, prawda? W przypadku remake’u Mafii wystarczy mi, że okaże się on bardzo dobry... i już będę kontent.

Michał „Pajdos” Pajda

TWOIM ZDANIEM

Na którą grę we wrześniu 2020 czekasz najbardziej?

Mafia Remake
42,6%
Baldur's Gate 3 Early Access
16,6%
Crusader Kings 3
11,1%
Iron Harvest
10%
Tony Hawk's Pro Skater 1+2
6,8%
Serious Sam 4
4,5%
Marvel's Avengers
3,9%
WRC 9
1,8%
eFootball PES 2021
1,6%
NBA 2K21
1,2%
Zobacz inne ankiety
Crusader Kings III

Crusader Kings III

Mafia: Edycja Ostateczna

Mafia: Edycja Ostateczna

Baldur's Gate III

Baldur's Gate III

Marvel's Avengers

Marvel's Avengers

Iron Harvest

Iron Harvest

Tony Hawk's Pro Skater 1+2

Tony Hawk's Pro Skater 1+2

Serious Sam 4

Serious Sam 4

WRC 9

WRC 9

Premiery gier - w jakie nowe gry zagramy w listopadzie 2020
Premiery gier - w jakie nowe gry zagramy w listopadzie 2020

W pełni zdajemy sobie sprawę, że oczy niemal wszystkich skierowane były na jedną, konkretną grę. Przygotowaliśmy jednak dla Was zestawienie premier, które również mogą Was zainteresować oraz umilić oczekiwanie na grudzień.

Premiery gier – w jakie nowe gry zagramy w październiku 2020
Premiery gier – w jakie nowe gry zagramy w październiku 2020

Powiadam Wam, że nie jest źle i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Mimo, że na największe hity trzeba będzie poczekać do listopada, to październik i tak wypada całkiem interesująco.

Premiery gier – w jakie nowe gry zagramy w sierpniu 2020
Premiery gier – w jakie nowe gry zagramy w sierpniu 2020

Po miesiącach konsolowej dominacji, w sierpniu nastąpi kontratak pecetów, które otrzymają m.in. Baldur's Gate 3, Horizon: Zero Dawn oraz nową odsłonę cyklu Total War.