Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 29 lipca 2020, 15:40

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Najważniejsze gry dekady – 16 tytułów, które zmieniły branżę

Najważniejsze nie znaczy najlepsze. Są gry, które niekoniecznie zapamiętaliśmy my, ale zapamiętała je cała branża gier, a nawet wręcz zmieniła się pod ich wpływem. Oto najważniejsze tytuły minionej dekady.

DayZ

Data premiery: 2012 (mod), 2013 (wczesny dostęp wersji standalone)

Gatunek: survival

Platformy: PC Windows, PlayStation 4, Xbox One

Co to jest za gra?

Na początku był mod do gry ARMA 2. Potem była wersja samodzielna, która utknęła w piekle wiecznego wczesnego dostępu, bez wyraźnej wizji co do finalnej postaci produktu, aż tu nagle, pięć lat później, nastąpiła premiera ukończonej gry. DayZ ze swoim surowym światem po apokalipsie zombie, gdzie nie tylko „żywe trupy człowiekowi wilkiem”, ale i „człowiek człowiekowi wilkiem”, zapoczątkowało modę na hardcore’owe survivale online. Gra szybko zasłynęła z sytuacji, jakie powodowało tzw. opcjonalne PvP. Na dużej mapie gracze wpadali na siebie raz po raz i wtedy mogli albo ze sobą współpracować, albo walczyć, zależnie od intencji.

Do historii przeszły kuriozalne zachowania w stylu zmuszania ludzi do śpiewania hymnu swojego kraju pod lufą karabinu, wywożenie śmigłowcem na wyspę, z której nie było powrotu, czy dużo rzadsze przypadki pomocy początkującym graczom. W zasadzie te interakcje stały się trzonem DayZ, w którym zawsze brakowało jakiegoś wyraźnego, dalekosiężnego celu, poza zwykłym „przetrwaj kolejny dzień”.

Za co zapamiętamy DayZ?

Historia DayZ jest długa i wyboista, co przełożyło się na duży wpływ na gry minionej dekady. Po pierwsze, DayZ stało się synonimem złego wykorzystania programu Early Access. Gracze rzucili się na niedokończony produkt pełen błędów, który zdążył zniechęcić wielu z nich, zanim doszło do właściwej premiery. Gra padła ofiarą albo zbyt ambitnych planów, albo braku jakiejś spójnej wizji – trudno to już sobie teraz przypomnieć.

Z drugiej strony DayZ już od samego startu w roli moda do ARM-y zapoczątkowało wielki boom na gry survivalowe. Dostawaliśmy nie tylko lepsze i gorsze survivale, ale też pojedyncze elementy ich mechanik, które trafiały do większych produkcji z innych gatunków. Niektórzy odważnie sięgali nawet po opcjonalny multiplayer, co spotkało się albo z nieco chłodnym przyjęciem (Tom Clancy’s The Division), albo z dużym aplauzem (Escape from Tarkov).

Wreszcie, DayZ to również początki mody na wszelkiego rodzaju battle royale. Choć pierwszy chyba był mod do Minecrafta, to jednak to ten do DayZ, stworzony przez Brendana Greene’a, nieśmiało zapoznał graczy z tym rodzajem zabawy i zainicjował ogólnoświatowy boom, który – patrząc na liczbę grających w Call of Duty: Warzone i Fortnite’a – trwa do dziś.

Jakie gry pojawiły się dzięki DayZ?

  1. Rust;
  2. ARK: Survival Evolved;
  3. Green Hell;
  4. Subnautica;
  5. i wiele innych.
  1. Więcej o grze DayZ

TWOIM ZDANIEM

Która z gier z serii GTA jest najlepsza?

GTA San Andreas
38,2%
GTA V
34%
GTA Vice City
15,9%
GTA IV
6,7%
GTA III
1,9%
GTA 2
1,1%
GTA (1997)
0,9%
Episodes from Liberty City
0,4%
Chinatown Wars
0,3%
GTA Vice City Stories
0,3%
GTA: Liberty City Stories
0,3%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

Minecraft

Minecraft

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Pillars of Eternity

Pillars of Eternity

Dark Souls

Dark Souls

Path of Exile

Path of Exile

DayZ

DayZ

Playerunknown's Battlegrounds

Playerunknown's Battlegrounds

Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 2. (50–11)
Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 2. (50–11)

W ostatniej dekadzie na rynku zadebiutowały setki, może nawet tysiące świetnych gier. Oto druga część naszego zestawienia, w którym głosowaliśmy na najważniejsze produkcje kończącej się dekady.

Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100–51)
Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100–51)

W ostatniej dekadzie na rynku zadebiutowały setki, może nawet tysiące świetnych gier. Spróbowaliśmy wytypować najlepsze z nich – produkcje, które zdefiniowały ostatnie 10 lat grania.