Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 29 lipca 2020, 15:40

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Najważniejsze gry dekady – 16 tytułów, które zmieniły branżę

Najważniejsze nie znaczy najlepsze. Są gry, które niekoniecznie zapamiętaliśmy my, ale zapamiętała je cała branża gier, a nawet wręcz zmieniła się pod ich wpływem. Oto najważniejsze tytuły minionej dekady.

Dark Souls

Data premiery: 2011

Gatunek: RPG akcji

Platformy: PlayStation 3, Xbox 360, PC Windows

Co to jest za gra?

Niby Demon’s Souls było pierwsze, ale to właśnie trylogia Dark Souls studia FromSoftware mocno zaistniała w świecie gier. Gier – bo w tym przypadku nie mamy już do czynienia z popkulturowym fenomenem, a po prostu ze świetną produkcją dla wymagających graczy. Na pierwszy rzut oka wygląda ona jak prezentowane z perspektywy trzeciej osoby RPG osadzone w jakimś ponurym świecie fantasy. Szybko okazuje się jednak, że to świat wykreowany przez tajemniczego artystę, w którym fabuła podawana jest w szczątkowy sposób, nie brakuje w niej niedopowiedzeń, a drogę do poznania wszystkiego blokuje przede wszystkim wyjątkowy system walki, który przeszedł do legendy z powodu swojego poziomu trudności. Dla jednych była to ściana nie do pokonania, a dla innych w końcu porządne wyzwanie wśród dominujących coraz częściej „samograjów”.

Co zawdzięczamy Dark Souls?

Seria Dark Souls wpłynęła przede wszystkim na tworzenie innych gier. Powstały inne tytuły, w których liczył się tylko małomówny, zakuty w pancerz wojownik, a kwintesencją był system walki, czasem nieco prostszy od pierwowzoru, czasem równie trudny. Bez Soulsów nie byłoby NiOha, Sekiro, naszego Lords of the Fallen, The Surge czy też innego arcydzieła studia FromSoftware – Bloodborne’a.

Seria Dark Souls stała się również synonimem wyśrubowanego poziomu trudności. Często mówi się o jakimś tytule, że to „Dark Souls swojego gatunku” – np. Escape from Tarkov to Dark Souls strzelanin FPP. Studio FromSoftware nie przestaje udowadniać, że przy ogólnym trendzie robienia gier łatwych, które praktycznie przechodzą się same, na rynku wciąż jest miejsce dla produkcji o bardzo wysokim stopniu trudności. I patrząc na liczbę sprzedanych egzemplarzy, wcale nie są one jakąś niszą.

Jakie gry pojawiły się dzięki popularności serii Dark Souls?

  1. NiOh;
  2. Lords of the Fallen;
  3. seria The Surge;
  4. Sekiro;
  5. i wiele innych.
  1. Więcej o grze Dark Souls

TWOIM ZDANIEM

Która z gier z serii GTA jest najlepsza?

GTA San Andreas
38,2%
GTA V
34%
GTA Vice City
15,9%
GTA IV
6,7%
GTA III
1,9%
GTA 2
1,1%
GTA (1997)
0,9%
Episodes from Liberty City
0,4%
Chinatown Wars
0,3%
GTA: Liberty City Stories
0,3%
GTA Vice City Stories
0,3%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

Minecraft

Minecraft

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Pillars of Eternity

Pillars of Eternity

Dark Souls

Dark Souls

Path of Exile

Path of Exile

DayZ

DayZ

Playerunknown's Battlegrounds

Playerunknown's Battlegrounds

Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 2. (50–11)
Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 2. (50–11)

W ostatniej dekadzie na rynku zadebiutowały setki, może nawet tysiące świetnych gier. Oto druga część naszego zestawienia, w którym głosowaliśmy na najważniejsze produkcje kończącej się dekady.

Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100–51)
Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100–51)

W ostatniej dekadzie na rynku zadebiutowały setki, może nawet tysiące świetnych gier. Spróbowaliśmy wytypować najlepsze z nich – produkcje, które zdefiniowały ostatnie 10 lat grania.