Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 29 lipca 2020, 15:40

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Najważniejsze gry dekady – 16 tytułów, które zmieniły branżę

Najważniejsze nie znaczy najlepsze. Są gry, które niekoniecznie zapamiętaliśmy my, ale zapamiętała je cała branża gier, a nawet wręcz zmieniła się pod ich wpływem. Oto najważniejsze tytuły minionej dekady.

League of Legends

Data premiery: 2009

Gatunek: MOBA

Platforma: PC Windows

Co to jest za gra?

Kolejna gra w tym zestawieniu, której początki sięgają jeszcze wcześniejszej dekady, ale siłą rzeczy jej ogromny wpływ zaznaczył się dopiero w ostatnich 10 latach. League of Legends, zwane potocznie „LoL-em” to klasyczna MOBA, czyli Multiplayer Online Battle Arena, oglądana w rzucie izometrycznym, w której w realiach świata fantasy ścierają się z sobą drużyny „championów”. Szybko zdobyła ona serca graczy świetnie wykreowanym settingiem i powszechną dostępnością w modelu free-to-play z mikrotransakcjami. Pomimo swoich wad i problemów (np. z toksyczną częścią społeczności w trakcie rozgrywek online) nadal pozostaje najpopularniejszą grą w swoim gatunku, przyciągając nawet 8 milionów użytkowników dziennie.

Co zawdzięczamy League of Legends?

Tak jak Minecraft wyrósł na filmikach z YouTube’a, tak można powiedzieć, że League of Legends zdobywało popularność wraz z rozwojem platformy Twitch. Duża liczba grających w LoL-a na pecetach szła w parze z liczbą oglądających na żywo te rozgrywki. Jednym z powodów nie było wcale to, że ludzie lubią patrzeć, jak inni grają, tylko dość wysoki próg wejścia w świat tej popularnej „moby”. Wielu po prostu podpatrywało zagrywki najlepszych. A autorzy, studio Riot, byli coraz doskonalsi w aktualizacjach, które nie tylko naprawiały błędy, ale przede wszystkim wprowadzały regularne zmiany do obowiązującej „mety”, zmuszając wszystkich do ciągłego usprawniania taktyki.

Wysoki poziom trudności, ostra rywalizacja w trakcie rozgrywek i masa oglądających na Twitchu – taka mieszanka zaowocowała wielkim boomem w e-sporcie, kiedy studio Riot zaczęło organizować League of Legends Championship Series – profesjonalne zawody z prawdziwego zdarzenia. Deweloperów LoL-a uznaje się za pierwszych, którzy tak mocno zaangażowali się w e-sportowy aspekt swego dzieła. Co roku ogląda je ponad 300 tysięcy widzów, pojawiają się sponsorzy pokroju Coca-Coli czy Acera, a rząd USA sponsoruje wizy sportowe dla zagranicznych zawodników.

Wielkie firmy, które próbowały zrobić swojego LoL-a, ale się im nie udało:

  1. Blizzard (Heroes of the Storm);
  2. EA (Dawngate);
  3. Epic Games (Paragon);
  4. Warner Bros. (Infinite Crisis);
  5. CDPR (The Witcher Battle Arena);
  6. NCsoft (Master X Master).
  1. Więcej o grze League of Legends

TWOIM ZDANIEM

Która z gier z serii GTA jest najlepsza?

GTA San Andreas
38,2%
GTA V
34%
GTA Vice City
15,9%
GTA IV
6,7%
GTA III
1,9%
GTA 2
1,1%
GTA (1997)
0,9%
Episodes from Liberty City
0,4%
Chinatown Wars
0,3%
GTA: Liberty City Stories
0,3%
GTA Vice City Stories
0,3%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

Minecraft

Minecraft

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Pillars of Eternity

Pillars of Eternity

Dark Souls

Dark Souls

Path of Exile

Path of Exile

DayZ

DayZ

Playerunknown's Battlegrounds

Playerunknown's Battlegrounds

Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 2. (50–11)
Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 2. (50–11)

W ostatniej dekadzie na rynku zadebiutowały setki, może nawet tysiące świetnych gier. Oto druga część naszego zestawienia, w którym głosowaliśmy na najważniejsze produkcje kończącej się dekady.

Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100–51)
Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100–51)

W ostatniej dekadzie na rynku zadebiutowały setki, może nawet tysiące świetnych gier. Spróbowaliśmy wytypować najlepsze z nich – produkcje, które zdefiniowały ostatnie 10 lat grania.