Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 29 lipca 2020, 15:40

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Najważniejsze gry dekady – 16 tytułów, które zmieniły branżę

Najważniejsze nie znaczy najlepsze. Są gry, które niekoniecznie zapamiętaliśmy my, ale zapamiętała je cała branża gier, a nawet wręcz zmieniła się pod ich wpływem. Oto najważniejsze tytuły minionej dekady.

Minecraft

Data premiery: 2009 (publiczna alfa), 2011 (oficjalna premiera)

Gatunek: sandbox

Platformy: PC Windows, PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 4, Xbox One, PS Vita, Wii U, Nintendo Switch, Nintendo 3DS, iOS, Android

Co to za gra?

Minecraft to dość tajemnicza, niszowa produkcja, w przypadku której niewielu się przyznaje, że ma ją zainstalowaną. Youtube’owi „zagrajmerzy” często zarzekają się, że takiej gry u nich na kanale nie ma i nie będzie, czasem Minecraft jest nawet wyśmiewany. Takie opinie przynajmniej pojawiają się wśród „hardcore’owych” graczy po 11 latach od premiery, co nie zmienia wcale faktu, że Minecraft to absolutny fenomen tej dekady, może nawet na miarę Tetrisa. Stworzony przez jedną osobę sandbox z prostą grafiką podbił serca graczy na całym świecie tym samym, czym wcześniej udało się tego dokonać klockom LEGO.

To prawda, że w Minecrafcie są i elementy survivalu, i wszechobecny crafting, który trafił potem do wielu sandboksowych gier akcji. Niemniej to właśnie możliwość zbudowania z małych sześcianów dosłownie wszystkiego w niekończącym się, proceduralnie generowanym świecie sprawiła, że Minecraft nie znudził się po iluś przetrwanych nocach wśród kanciastych zombiaków. Efekt? Tytuł najlepiej się sprzedającej gry wszech czasów z liczbą ponad 200 milionów egzemplarzy i 126 milionów graczy miesięcznie oraz kolejne spin-offy wychodzące po dziś dzień.

Co zawdzięczamy Minecraftowi?

Minecraft to kulturowy fenomen. Dopiero co mieliśmy premierę najnowszej gry opartej na tej marce – Minecraft: Dungeons, a to zaledwie część całego przemysłu z gadżetami, powieściami, grami wzorującymi się na Minecrafcie czy nawiązaniami w kultowych serialach, takich jak South Park i Simpsonowie. Najbardziej jednak kojarzy się on z platformą YouTube i fenomenem oglądania „let’s playów”. Według badań uniwersytetu z Pensylwanii aż jedna trzecia graczy w Minecrafta dowiedziała się o grze dzięki internetowym filmikom. Z drugiej strony wielu dzisiejszych internetowych celebrytów miało w swojej karierze przygodę lub zaczynało od epizodów z Minecraftem. W sporej liczbie opracowań dzieło Markusa „Notcha” Perssona jest uznawane za jedną z najbardziej wpływowych gier w historii.

  1. Więcej o grze Minecraft

TWOIM ZDANIEM

Która z gier z serii GTA jest najlepsza?

GTA San Andreas
38,2%
GTA V
34%
GTA Vice City
15,9%
GTA IV
6,7%
GTA III
1,9%
GTA 2
1,1%
GTA (1997)
0,9%
Episodes from Liberty City
0,4%
Chinatown Wars
0,3%
GTA Vice City Stories
0,3%
GTA: Liberty City Stories
0,3%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

Minecraft

Minecraft

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Pillars of Eternity

Pillars of Eternity

Dark Souls

Dark Souls

Path of Exile

Path of Exile

DayZ

DayZ

Playerunknown's Battlegrounds

Playerunknown's Battlegrounds

Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 2. (50–11)
Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 2. (50–11)

W ostatniej dekadzie na rynku zadebiutowały setki, może nawet tysiące świetnych gier. Oto druga część naszego zestawienia, w którym głosowaliśmy na najważniejsze produkcje kończącej się dekady.

Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100–51)
Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100–51)

W ostatniej dekadzie na rynku zadebiutowały setki, może nawet tysiące świetnych gier. Spróbowaliśmy wytypować najlepsze z nich – produkcje, które zdefiniowały ostatnie 10 lat grania.