Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 29 lipca 2020, 15:40

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Najważniejsze gry dekady – 16 tytułów, które zmieniły branżę

Najważniejsze nie znaczy najlepsze. Są gry, które niekoniecznie zapamiętaliśmy my, ale zapamiętała je cała branża gier, a nawet wręcz zmieniła się pod ich wpływem. Oto najważniejsze tytuły minionej dekady.

Fortnite Battle Royale

Data premiery: 2017

Gatunek: strzelanka sieciowa, battle royale

Platformy: PC Windows, PlayStation 4, Xbox One, macOS, Nintendo Switch, iOS, Android

Fortnite czy Fortnite?

Czy ktoś jeszcze pamięta takie nazwy jak Fortnite: Save the World, Fortnite Creative? Czy istnieje tylko Fortnite Battle Royale, którego wszyscy nazywają po prostu Fortnite’em? Gra, która wiele lat wcześniej wyrosła na zapatrzeniu w Minecrafta, ostatecznie rozbiła bank, naśladując PUBG, tyle że w swoim wesołym, kreskówkowym stylu, z małymi wymaganiami sprzętowymi i na dodatek za darmo (co obecnie jest jedynym rozsądnym modelem finansowym dla tego gatunku). Dzięki temu od razu trafiła do dużej liczby osób, a niesamowite wsparcie, jakie zapewniło (i nadal zapewnia) jej studio Epic Games, zrobiło resztę. Fortnite stał się absolutnym fenomenem, zarówno w świecie gier, jak i w ogólnie pojętej popkulturze. Nawet największe światowe marki wiedzą, że na wirtualnej, zmieniającej się co jakiś czas mapie Fortnite’a po prostu warto bywać.

Fenomen Fortnite’a

Gry pojawiają się i znikają, ale popularność Fortnite’a wydaje się niezmienna. Autorzy nie ograniczyli się do leniwego ogłaszania kolejnych sezonów z nowymi ubrankami do zdobycia czy zakupienia, tylko zrobili z mapy coś w rodzaju bohatera gry sieciowej. Teren rozgrywki w Fortnicie zmienia się co sezon, co więcej – zmienia się w tajemniczy i intrygujący sposób, angażując społeczność do zgadywania, wysuwania teorii i wreszcie masowego przybywania na serwery. To podsyca zainteresowanie i sprawia, że warto wracać do tej gry, warto być z nią na bieżąco.

A jakby tego było mało, Fortnite stał się miejscem kulturowych eventów. Gracze wchodzą na wirtualną mapę już nie tylko po to, by rozgrywać potyczki, ale by obejrzeć koncert sławnego rapera czy najnowszy zwiastun Gwiezdnych wojen! W pewnym sensie gra Epica przejęła rolę Second Life, pozwalając doświadczać rzeczy „z reala” podczas przebywania w wirtualnym świecie. Na razie nic nie wskazuje na to, by popularność jej miała znacznie osłabnąć. Ciekawe, czym zaskoczy nas Fortnite w tej dekadzie.

Liczba gier typu battle royale w encyklopedii serwisu GRYOnline.pl:

  1. 42 po premierze,
  2. 20 przed premierą (często w formie wczesnego dostępu).
  1. Więcej o grze Fortnite Battle Royale

TWOIM ZDANIEM

Która z gier z serii GTA jest najlepsza?

GTA San Andreas
38,2%
GTA V
34%
GTA Vice City
15,9%
GTA IV
6,7%
GTA III
1,9%
GTA 2
1,1%
GTA (1997)
0,9%
Episodes from Liberty City
0,4%
Chinatown Wars
0,3%
GTA: Liberty City Stories
0,3%
GTA Vice City Stories
0,3%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

Minecraft

Minecraft

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Pillars of Eternity

Pillars of Eternity

Dark Souls

Dark Souls

Path of Exile

Path of Exile

DayZ

DayZ

Playerunknown's Battlegrounds

Playerunknown's Battlegrounds

Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 2. (50–11)
Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 2. (50–11)

W ostatniej dekadzie na rynku zadebiutowały setki, może nawet tysiące świetnych gier. Oto druga część naszego zestawienia, w którym głosowaliśmy na najważniejsze produkcje kończącej się dekady.

Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100–51)
Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100–51)

W ostatniej dekadzie na rynku zadebiutowały setki, może nawet tysiące świetnych gier. Spróbowaliśmy wytypować najlepsze z nich – produkcje, które zdefiniowały ostatnie 10 lat grania.