Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 28 czerwca 2020, 11:31

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

11 gier z ważnym przekazem, którego mogliście nawet nie zauważyć

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że gry gwarantują nam głównie beztroską rozgrywkę. Są jednak tytuły, które pod płaszczykiem zwykłej „gierki” przemycają poważne myśli, ciekawy przekaz i refleksję.

Rasizm, antysemityzm, ksenofobia – Wiedźmin 2

Swego czasu głośno było o artykule na zagranicznym portalu, piętnującym grę Wiedźmin 3 za brak bohaterów innej rasy niż biała. Cóż, autorowi słynnej sagi zapewne nigdy nie przyszedłby do głowy taki zarzut, zwłaszcza że wątek rasizmu, czy może nawet w domyśle antysemityzmu, jest w książkach bardzo silnie zaakcentowany, a po części również i w grze Wiedźmin 2. Chodzi oczywiście o wzajemną nienawiść pomiędzy ludźmi i „nieludźmi”, czyli wszelkimi rasami typowymi dla fantastyki: elfami, krasnoludami, a także wiedźminami i innymi „odmieńcami”. W uniwersum stworzonym przez Sapkowskiego dochodzi do regularnych pogromów nieludzi, których oskarża się o wszelkie nieszczęścia, jak choćby panującą po wojnie biedę.

W odwecie powstała bojówka Scoia'tael („Wiewiórki”) złożona głównie z Elfów i Krasnoludów, by siłą odpowiadać na akty agresji ludzi. Ich wątek jest dość istotny w drugiej części gry: Zabójcy królów, gdzie Geralt musi się opowiedzieć po jednej ze stron: pomóc Iorwethowi, czyli Wiewiórkom lub Roche’owi – ludziom. W tym pierwszym przypadku trafiamy ostatecznie do więzienia mieszczącego się na barce, gdzie ponownie czeka nas wybór, czy pomóc przetrzymywanym elfickim prostytutkom – inaczej zostaną spalone żywcem.

Jak to w grach CDPR, w każdej takiej decyzji jest sporo odcieni szarości i nigdy nie jest wyraźnie powiedziane, że jedna strona działa ze szlachetnych pobudek, a druga nie. Brakuje jednoznacznego podziału, że ludzie są źli, a Scoia'tael dobrzy i tutaj każdy musi wybrać po swojemu. Faktem jest natomiast ogólna nienawiść pomiędzy ludźmi i nieludźmi na tle rasistowskim, jeszcze bardziej zaakcentowana w książkach.

  1. Więcej o grze Wiedźmin 2
Assassin's Creed: Syndicate

Assassin's Creed: Syndicate

Far Cry 3

Far Cry 3

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Final Fantasy VII Remake

Final Fantasy VII Remake

Battlefield 1

Battlefield 1

BioShock

BioShock

Mafia III: Edycja Ostateczna

Mafia III: Edycja Ostateczna

Rime

Rime

Gry wojenne, w których nie chodzi o zabijanie
Gry wojenne, w których nie chodzi o zabijanie

Wojna nigdy się nie zmienia, ale jej postrzeganie przez gry wideo owszem. Oto dziewięć produkcji, które z tematyką konfliktów zbrojnych rozprawiają się nieszablonowo - nie zawsze zachęcając gracza do bezrefleksyjnej przemocy.

Gry wojenne – różne oblicza wojny w grach komputerowych
Gry wojenne – różne oblicza wojny w grach komputerowych

Gry komputerowe to w dużej części gry wojenne. Jak więc ukazać w rozrywkowym medium tak ponury i tragiczny temat? Świat gier całkiem dobrze sobie z tym radzi, naśladując po części świat filmu.