Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 23 maja 2020, 11:30

autor: Patryk „PefriX” Manelski

MMOholik zagubiony w świecie fantasy. Nie pogardzi dobrą książką lub serialem.

Rolnik szuka gry, czyli 7 najlepszych farmerskich tytułów

Szukacie wytchnienia od angażujących gier RPG, czy wciągających FPS-ów? Może zatem pora na powrót do korzeni, czyli rozpoczęcie własnej hodowli lam oraz uprawy cyfrowych pomidorów! Zapraszam, bowiem wbrew pozorom, taka zabawa po prostu wciąga.

Wyznam szczerze, że nie mam zielonego pojęcia, jak zachęcić Was do gier farmerskich. Sam zagrywam się zazwyczaj w tytuły sieciowe lub MMORPG, ale mam pewną słabość do produkcji, w których trzeba zajmować się swoim poletkiem oraz dbać o kontakty z lokalnymi mieszkańcami. Nie wiem, z czego to wynika, niemniej podlewanie cyfrowych pomidorów i doglądanie kur sprawia mi niezwykłą przyjemność. Może to odzywa się duch lechitów czy inszych naszych przodków, w których wierzą turbosłowianie?

Ciągnie jakoś tak człowieka do przyrody i natury, nawet jeśli tylko w formie pikselowej. Jeżeli w Was również drzemie coś takiego pierwotnego, przez co nie śpicie, marząc o uprawianiu komputerowego pola, poniższe zestawienie powstało właśnie z myślą o Was. Znajdziecie w nim teoretycznie najlepsze gry farmerskie wraz z pewnymi alternatywami, gdyby samo machanie motyką nie było dla Was. Poza tym dzięki tym grom możecie zostać rzepiarą* i to bez niszczenia cudzych upraw!

Rzepiara – kobieta, robiąca sobie zdjęcia na polach rzepaku i umieszczająca je w sieciach społecznościowych.

ROLNIK SZUKA GRY, WIĘC POMÓŻCIE!

Towarzysze rolnicy, zebraliśmy się tutaj, aby móc razem cieszyć się z agrokultury. Dlatego liczę na Wasze wsparcie oraz propozycje – jeśli znacie jakieś tytuły warte uwagi, napiszcie o nich w komentarzach. Bądźcie dobrymi sąsiadami, podejdźcie no do płota i powiedzcie sami, w co tu grać!

A GDZIE FARMING SIMULATOR?!

Przy tworzeniu poniższej listy sugerowałem się grami farmerskimi, które nie kładą nacisku na realizm czy też daleko im do symulatorów. Jeśli jednak szukacie prawdziwego rolniczego życia, to albo kupcie sobie działkę czy posadźcie pomidorki koktajlowe na balkonie lub wyjedźcie na wieś ewentualnie uruchomcie którąkolwiek odsłonę Farming Simulatora. Polecam zwłaszcza tę z numerkiem 19, bowiem żadna inna gra nie zapewni Wam takich doznań podczas jazdy ciągnikiem. Równocześnie sprawdzi się, jeśli ktoś Was zapyta, czy przypadkiem bardziej męskiej gry już nie było!

Stardew Valley

Stardew Valley to aktualnie najlepsza gra farmerska, dostępna praktycznie na wszystkich urządzeniach. Nie dajcie się przy tym zwieść specyficznej oprawie graficznej, która zdecydowanie ma prawo się nie podobać. Tytuł ten oferuje bowiem ogrom możliwości i zwyczajnie wciąga. Oparty został na klasycznych pozycjach z serii Harvest Moon, które na przełomie wieków były najlepszymi przedstawicielami tego gatunku.

Twórca tej produkcji do starej koncepcji dorzucił garść nowości i z tej mieszanki powstała gra indie, która podbiła świat. Nie żartuję, jesteśmy na etapie, w którym o Stardew Valley słyszał praktycznie każdy. Jeśli zatem chcecie rozpocząć przygodę z farmerstwem, będzie to najlepszy możliwy start.

Ze swej strony uprzedzam, że gra początkowo potrafi przytłoczyć nadmiarem opcji. Radziłbym zatem poczytać poradnik do niej, równocześnie jednak uważając, by nie popsuć sobie zabawy. Nie ma bowiem sensu sprawdzać, które nasiona są najbardziej opłacalne, albo spoilerować sobie niektóre wydarzenia czy sekrety. Stardew Valley jest tak bogate w zawartość, że zdecydowanie warto wszystkiego nauczyć się samemu, powoli odkrywając tajniki gry. Dodam tylko, że własna farma to dopiero początek!

  1. Więcej o grze Stardew Valley

Alternatywnie: World’s Dawn

Stardew Valley to dobrze znany reprezentant gier farmerskich. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że przeszliście już ten tytuł wzdłuż i wszerz, może zatem dacie szansę World’s Dawn? Uprzedzam, że to pozycja stworzona w RPG Makerze, w związku z czym od strony tak technicznej, jak i wizualnej jest mocno ograniczona. Poza tym jednak oferuje głęboką warstwę fabularną, angażujące festiwale, żywe postacie, ciekawy system relacji oraz psa, który odgrywa tutaj istotną rolę! Równocześnie same aspekty farmerskie okazują się mocno podstawowe – nie uświadczymy tu cudacznych roślin ani nietypowych zwierzątek.

TWOIM ZDANIEM

Farmy w grach to dla Ciebie:

Miejsce, wokół którego można zbudować rozgrywkę
73%
Bezduszne źródło surowca
13,2%
Lokacje, przez które przebiegasz w poszukiwaniu czegoś bardziej epickiego.
7,5%
Liczba wybitych potworków w grach MMO i MOBA
6,3%
Zobacz inne ankiety
Stardew Valley

Stardew Valley

Graveyard Keeper

Graveyard Keeper

Animal Crossing: New Horizons

Animal Crossing: New Horizons

My Time at Portia

My Time at Portia

Doraemon Story of Seasons

Doraemon Story of Seasons

Staxel

Staxel

Story of Seasons: Trio of Towns

Story of Seasons: Trio of Towns

Wydałam 1200 złotych, żeby sprzedać duszę szopowi – i nie żałuję, a powinnam
Wydałam 1200 złotych, żeby sprzedać duszę szopowi – i nie żałuję, a powinnam

Nowa odsłona Animal Crosing podbiła świat, wychodząc chyba w najbardziej idealnym momencie dla tego typu gry – kiedy wszyscy siedzieli w domach, tęskniąc do „normalnego” życia. Tylko, że niektórym – w tym mi – na ich wyspach żyje się aż za dobrze.

Najlepsze mody do Farming Simulator 19. Nowe mapy, traktory i pieniądze bez wysiłku
Najlepsze mody do Farming Simulator 19. Nowe mapy, traktory i pieniądze bez wysiłku

Dobry rolnik nie boi się roboty. Społeczność skupiona wokół Farming Simulatora 2019 też nie i dzięki temu ciągle powstają nowe mody, wzbogacające zabawę. Oto nasz przegląd najlepszych z nich.

Ten projekt jest za mały dla nas dwóch! 11 gier stworzonych przez jedną osobę
Ten projekt jest za mały dla nas dwóch! 11 gier stworzonych przez jedną osobę

Nie każdy hit wymaga ogromnego budżetu, najnowszych technologii i setek pracowników. Często gry wybitne to te tworzone przez niewielkie, niezależne zespoły, czasami zaś to efekt geniuszu i zaangażowania jednego dewelopera z przełomową wizją.