Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Staxel (PC)

Staxel PC

Staxel to rolniczy sandbox RPG, który pozwala zakosztować życia mieszkańca niewielkiego miasteczka. Możemy zająć się m.in. uprawianiem ziemi, zakładaniem ogrodów, handlem lub tworzeniem przedmiotów.

RPG | FPP | fantasy | ekonomiczne | sandbox | rolnicze | indie | kooperacja | crafting

PC Windows
Okładka Staxel (PC)

producent: Plukit

wydawca: Humble Games

Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

23stycznia2018

wczesny dostęp

11kwietnia2019

11kwietnia2019

Steam

Staxel to opracowana z myślą o pecetach produkcja z gatunku RPG, która pozwala zakosztować życia mieszkańca niewielkiego miasteczka. Możemy zająć się m.in. uprawianiem roli, zakładaniem ogrodów, handlem lub tworzeniem przedmiotów. Istotną rolę odgrywa także zawieranie przyjaźni z postaciami niezależnymi oraz eksplorowanie świata, w tym pełnych potworów i pułapek lochów.

Staxel to wydana na platformę PC gra RPG wzbogacona elementami typowymi dla sandboxów. Opracowało ją studio Staxel Team.

Mechanika

Akcja gry toczy się w zlokalizowanym w krainie fantasy sennym miasteczku, którego kształt, wraz z okolicami, generowany jest losowo przy każdym rozpoczęciu nowej rozgrywki. Produkcja oferuje dużą swobodę działania i nie posiada jasno nakreślonej fabuły. Możemy m.in. sadzić rośliny, gromadzić plony i sprzedawać je na lokalnym bazarze lub zająć się rozwijaniem dekoracyjnych ogrodów. Nie zabrakło też systemu rzemiosła pozwalającego na konstruowanie nowych przedmiotów. W ten sposób uzyskujemy m.in. meble i narzędzia. Dostępna jest również opcja handlu.

Miasteczko oraz jego okolice zamieszkuje wiele postaci niezależnych i interakcje z nimi odgrywają kluczową rolę podczas zabawy. Dobre stosunki z ludźmi oraz innymi rasami pozwalają bowiem uzyskać dostęp do nowych surowców, przedmiotów, aktywności oraz zadań.

Mapy nie ograniczają się do samego miasteczka. Poza jego granicami znajdziemy m.in. zamieszkane przez elfy lasy czy będące domeną ludzi-kretów podziemia. Pojawiają się również typowe dla gier RPG lochy, w których często ukryte są najcenniejsze przedmioty i surowce. Zdobycie tych skarbów wymaga walki z potworami oraz rozwiązywania zagadek logicznych.

Staxel pozwala zarówno na samotną zabawę, jak i rozgrywki multiplayer. W przypadku tej drugiej opcji, gracze zakładają własne serwery, na których użytkownicy wspólnymi siłami mogą m.in. pracować na farmach, konstruować budynki oraz udawać się na wyprawy do lochów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 8.4 / 10 na podstawie 28 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 71,99 PLN

Wymagania wiekowe Staxel

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Staxel

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5 2.0 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / 1 GB Radeon HD 7850 lub lepsza
  • 12 GB HDD
  • Windows 7 SP1 64-bit
Farmerskie gry My Time at Portia i Staxel wystartowały we Wczesnym Dostępie
Farmerskie gry My Time at Portia i Staxel wystartowały we Wczesnym Dostępie

wiadomość24 stycznia 2018

My Time at Portia i Staxel to dwie gry quasi-RPG, w których zbieramy surowce i prowadzimy własne gospodarstwa. Co oprócz identycznej daty premiery we Wczesnym Dostępie Steam łączy oba tytuły? Sprawdźcie w środku.

Staxel - nadchodzi mieszanka Minecrafta i Animal Crossing
Staxel - nadchodzi mieszanka Minecrafta i Animal Crossing

wiadomość17 września 2015

Opublikowano pierwszy zwiastun projektu Staxel, czyli gry RPG, która zasymuluje życie w małym miasteczku zlokalizowanym w klasycznej krainie fantasy.