Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 24 maja 2020, 11:30

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Wiedźminy zapomniane – gry z Geraltem, o których mało kto pamięta

Platformówka, tytuł w stylu League of Legends, przeglądarkowa gra bitewna - historia komputerowego Wiedźmina skrywa wiele tytułów, o których dziś, mimo wielkiego sukcesu Dzikiego Gonu, zapomniano.

Geralt podbił świat. Trudno kłócić się z tą tezą, gdy porównując wyniki sprzedaży trzeciego Wiedźmina i dodatków (28,3 miliona sprzedanych egzemplarzy Dzikiego Gonu do kwietnia 2020 roku), widzi się rezultat lepszy od tego, co osiągnęły takie tytuły jak GTAIV (25 milionów według danych z 2013 roku – wtedy Rockstar po raz ostatni pochwalił się sprzedażą gry), FIFA 18 (24 miliony według danych z października 2018 roku) czy dowolna odsłona cyklu Assassin’s Creed (rekordzista tej serii, „czwórka”, przekroczył granicę 15 milionów sprzedanych egzemplarzy, choć trzeba pamiętać, że dokładne dane dotyczące Origins i Odyssey nie są znane).

CD Projekt RED, wypuszczając serię trzech gier, wypromował markę rozpoznawalną i cenioną na całym świecie, co procentuje nie tylko wielkimi oczekiwaniami związanymi z kolejnym dziełem studia, Cyberpunkiem 2077, ale również bardzo dobrą sprzedażą przeróżnych gadżetów czy olbrzymią globalną popularnością serialu Wiedźmin.

Nie wszystko jednak złoto, co wiedźminem nęci. Rozczarowująca sprzedaż Thronebreakera (Steamspy mówi o niecałych 300 tysiącach egzemplarzy) i wyboista droga Gwinta udowadniają, że gracze nie rzucają się na każdy tytuł związany z tym uniwersum, nawet jeśli ma solidne recenzje. Te dwie pozycje wciąż są żywe w pamięci fanów wirtualnej rozrywki, ale raczej nie zapadną w nią tak jak główna trylogia gier o Białym Wilku. Prędzej podzielą los zaskakująco wielu produkcji, w jakich przez lata branża próbowała oddać wykreowany przez Sapkowskiego świat. Wirtualna planszówka, MOBA, platformówka – temat ten starano się ugryźć na różne sposoby, często z przynajmniej solidnym rezultatem pod względem mechaniki, ale ostateczny efekt pozostawał jednak niezmienny. Gwiazda tych gier świeciła krótko i dziś pamiętają o nich nieliczni.

Wiedźmin Versus

  1. Gatunek: gra przeglądarkowa
  2. Data premiery: sierpień 2008
  3. Platformy: przeglądarki, iOS
  4. Wciąż można zagrać: nie

CD Projekt RED bardzo wcześnie wpadł na pomysł rozwijania swojej marki spin-offami i już w 2008 roku, niecały rok po premierze pierwszego Witchera, doczekaliśmy się wyprodukowanego przez one2tribe Wiedźmina Versus. Zespół poniekąd wyprzedził trendy i na kilka lat przed gamingowym boomem na Facebooku zaserwował produkcję dedykowaną przeglądarkom internetowym (a z czasem wydaną także w wersji na iOS-a).

Versus bazował na zasadach zapomnianych dziś gier korespondencyjnych typu play-by-mail. Jeden z graczy zawczasu układał kombinację ataków, jakie wykona jego postać, i wysyłał ją do wyzwanego przez siebie przeciwnika. Ten, gdy tylko znalazł na to czas, podejmował wyzwanie. Nie wiedząc, jakie ciosy wyprowadzi rywal, tworzył własny zestaw. Gdy skończył, właściwa walka przeprowadzana była automatycznie, a jej uczestnikom pozostawało obejrzenie całkiem niezłych jak na ówczesne możliwości przeglądarek animacji oraz poznanie wyników.

Wszystko opierało się na mocno rozbudowanych regułach zabawy w kamień-papier-nożyce. Atak A był bardzo efektywny przeciwko atakowi B, ale gdy trafił na atak C, okazywał się nieskuteczny. Były też specjalne modyfikatory, różniące się istotnymi detalami klasy postaci (wiedźmin, czarodziejka oraz... przeraza, bo czemu nie?) i rozwój bohaterów. Na prostych fundamentach oparto całkiem interesującą produkcję.

Wiedźmin Versus cieszył się w Polsce sporą popularnością. Niżej podpisany również dał się porwać jego urokowi i kiedyś, na jakieś pięć minut, znalazł się nawet na pierwszym miejscu w rankingu najlepszych graczy (#chwalesie). Gra żyła przez cztery lata – 31 maja 2012 roku jej serwery zostały zamknięte. Studio one2tribe zapowiadało, że to nie koniec historii Versusa i że zamierza przywrócić go jako tytuł niezwiązany z marką Wiedźmin, ale planów tych ostatecznie nie zrealizowano.

  1. Więcej o grze Wiedźmin Versus

TWOIM ZDANIEM

Ile masz kopii Wiedźmina 3?

Jedną
58,2%
Dwie
23,5%
Żadnej
13,4%
Trzy lub więcej
4,8%
Zobacz inne ankiety
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin Gra Przygodowa

Wiedźmin Gra Przygodowa

The Witcher Battle Arena

The Witcher Battle Arena

Wiedźmin: Versus

Wiedźmin: Versus

Wiedźmin: Powrót Białego Wilka

Wiedźmin: Powrót Białego Wilka

Wiedźmin RPG pod lupą – czy Witcher: Tabletop Role-Playing Game jest fajne?
Wiedźmin RPG pod lupą – czy Witcher: Tabletop Role-Playing Game jest fajne?

Granie w Wiedźmina 3 bez komputera ani konsoli? Tak, to możliwe! Wydrukowana karta postaci i dwie kości to wszystko, czego potrzeba do sesji RPG z podręcznikiem The Witcher TRPG. Ale czy ta zabawa na pewno jest tak łatwa i przyjemna, jak się wydaje?

Wiedźmin, którego nie było. Graliśmy w skasowanego hack'n'slasha studia CD Projekt RED
Wiedźmin, którego nie było. Graliśmy w skasowanego hack'n'slasha studia CD Projekt RED

Taka okazja nie trafia się każdemu. Dzięki uprzejmości Sebastiana Zielińskiego było nam dane zagrać w demo Wiedźmina, które powstało w studiu CD Projekt RED prawie 15 lat temu... i nie ma nic wspólnego z RPG-iem z 2007 roku. Czy to też byłby hit?