Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 22 marca 2020, 11:30

autor: Aquma

10 długich gier dla jednego gracza, które w końcu możesz nadrobić

Przymusowy urlop ma swoje zalety, ale ma i wady – jedną z najpoważniejszych jest potencjalna nuda. Doskonałą metodą na poradzenie sobie z obecną sytuacją jest zwrócenie się w stronę gier, w które zawsze chcieliśmy zagrać – ale jakoś nie było kiedy.

RimWorld

  1. Powód, dla którego warto zagrać: każda rozgrywka opowiada tu nową, zaskakującą historię
  2. Czas potrzebny do kompletnego przejścia: 298 godzin

Drugą pozycją strategiczną w naszym zestawieniu jest RimWorld – stworzona przez Ludeon Studios gra osadzona w realiach science fiction, w której zajmujemy się zarządzaniem pozaziemską kolonią założoną przez rozbitków. W tytule tym naszym głównym przeciwnikiem nie są agresywni obcy i starożytne złowrogie cywilizacje – mierzymy się przede wszystkim z własnymi ograniczeniami i zagrożeniami wynikającymi z funkcjonowania w niesprzyjającym otoczeniu.

W przeciwieństwie do wielu innych strategii gra kładzie nacisk nie na skalę makro, a mikro. W naszej kolonii żyją osadnicy o różnych historiach (odpowiada za nie specjalny generator), oczekiwaniach i umiejętnościach – musimy dbać o to, by właściwie korzystać z ich talentów i unikatowych cech oraz zapewniać im to, czego potrzebują. Marnowanie ich potencjału może się bardzo nieprzyjemnie zemścić. Tak samo jak ich zaniedbywanie. Zresztą tu wszystko może się na nas zemścić.

Zarządzanie relatywnie niewielką społecznością nie oznacza jednak niskiego poziomu skomplikowania – wręcz przeciwnie. Grając w RimWorlda, trzeba zwracać uwagę na szereg rzeczy i detali, które zupełnie nie mają znaczenia w innych produkcjach, mowa np. o grzebaniu ciał zmarłych (jeśli pozostawimy je bez pochówku, szybko zaczną negatywnie wpływać na morale zespołu) czy o ogólnym poziomie czystości naszej bazy. Ciekawym pomysłem jest także mechanika narratorów SI – wybieramy postać, która opowiada historię naszej kolonii. W rzeczywistości są to różne skrypty, które dobierają dla gracza losowe wydarzenia.

  1. Więcej o grze RimWorld

TWOIM ZDANIEM

To jakim kontrolerem przejdziesz Dark Souls?

44,9%
Klasycznie - padem
36,5%
Ekstremalnie - myszką i klawiaturą
10%
Oryginalnie - mikrofonem
8,6%
Nieortodoksyjnie - gitarą do Guitar Hero
Zobacz inne ankiety
Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Dark Souls III

Dark Souls III

Disco Elysium

Disco Elysium

Football Manager 2020

Football Manager 2020

RimWorld

RimWorld

Hollow Knight

Hollow Knight

Persona 5

Persona 5

Nudzisz się w domu? Oto najlepsze seriale z dużą liczbą sezonów
Nudzisz się w domu? Oto najlepsze seriale z dużą liczbą sezonów

Tak się złożyło, że zyskaliśmy sporo czasu na oglądanie seriali na Netflixie czy HBO GO. A skoro tak, to pora wskazać najciekawsze tasiemce, które zapewnią zajęcie na wiele godzin.

Singlowe gry, w które warto grać po ukończeniu wątku fabularnego
Singlowe gry, w które warto grać po ukończeniu wątku fabularnego

Dotarcie do napisów końcowych nie zawsze oznacza koniec przygody z danym tytułem - niektóre gry wciąż skrywają wiele atrakcji prócz wątku fabularnego.