Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 1 grudnia 2019, 10:45

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Najlepsze produkcje tego roku, które ukończysz w 10 godzin

Wszyscy kochamy epickie interaktywne opowieści, które ciągną się bez końca, ale deweloperzy w tym roku dobitnie udowodnili, że krótsze produkcje wcale nie muszą dawać mniej frajdy.

Trine 4: The Nightmare Prince

  1. Średnia ocena w serwisie Metacritic: 80/100
  2. Średni czas ukończenia: 7 godz. 48 min

Przeskok w pełen trójwymiar w trzeciej części Trine’a udał się tak sobie – nie zebrała ona może tragicznych ocen, ale daleko było jej też do poprzedniczek – i w „czwórce” Finowie ze studia Frozenbyte wrócili do sprawdzonego 2,5D. A formuła platformówki z dużym naciskiem na zagadki środowiskowe tylko na tym zyskuje: gra jest znacznie bardziej intuicyjna, oferuje wiele możliwości rozwiązywania łamigłówek i zachowuje odpowiedni balans pomiędzy wymagającym wyzwaniem a produkcją przystępną dla każdego.

A JAKBYM ZACZĄŁ TUTAJ?

Czwórka w tytule może odstraszyć tych graczy, którym niekoniecznie śpieszno do kończenia trzech poprzednich części, by móc połapać się w fabule. Na szczęście Trine to nie Metal Gear Solid i jeśli odpalicie najnowszą odsłonę cyklu bez kontaktu z poprzednimi, nie będziecie mieć problemów z orientacją w całej historii. Oczywiście osoby, które fanami serii są od dawna, znajdują się w nieco lepszej sytuacji – głównie dlatego, że poznały trójkę protagonistów jeszcze w 2009 roku – ale ta saga nigdy nie kładła szczególnego nacisku na ciągłość scenariusza i The Nightmare Prince nie jest tu wyjątkiem.

Tradycyjnie dostajemy do dyspozycji trzy postacie: rycerza Pontiusa, czarodzieja Amadeusza i złodziejkę Zoyę. Każda ma własny zestaw umiejętności, rozwijanych w trakcie kilkugodzinnej przygody, i o ile można się pomiędzy nimi przełączać, grając solo, tak Trine 4 zdecydowanie najwięcej zabawy oferuje w kooperacji. Wspólne rozwiązywanie łamigłówek w kampanii to świetna rozrywka, ale paradoksalnie najwięcej frajdy dostarcza zaczerpnięty ze średnio udanej „trójki” Unlimited Mode, w którym każdy z graczy może wybrać sobie dowolną postać – co oczywiście prowadzi do całkowitego chaosu, ale też mnóstwa radochy.

Niewiele powstało w tym roku gier, które dorównywałyby Trine’owi 4 w kwestiach estetycznych. - Najlepsze produkcje tego roku, które ukończysz w 10 godzin - dokument - 2019-11-30
Niewiele powstało w tym roku gier, które dorównywałyby Trine’owi 4 w kwestiach estetycznych.

The Nightmare Prince błyszczy jednak najjaśniej pod względem oprawy wizualnej. Nie wiem, gdzie Frozenbyte wynajduje tak uzdolnionych artystów, ale efekt końcowy poraża. Trine 4 to kolejny dowód na to, że jeśli chodzi o tworzenie prawdziwie baśniowej, a jednocześnie nieprzesadnie infantylnej atmosfery, mało kto może równać się z fińskimi deweloperami. Projekt etapów zapiera dech w piersiach: tła są prześliczne, poziomy pełne szczegółów i szczególików, animacje płynne, efekty widowiskowe, a kolorystyka – wyrazista i idealnie pasująca do stylistyki. Jest tu zarówno trochę sielanki, jak i bardziej mrocznych fragmentów, choć całość pozostaje oczywiście przystępna dla młodszych graczy. I właśnie ze względu na oprawę wizualną – oraz możliwość zabawy w kooperacji – Trine’owi 4 powinny dać szansę nawet te osoby, które z platformówkami mają do czynienia tylko od święta.

TWOIM ZDANIEM

Ile godzin grasz średnio w tygodniu?

Ponad 10
37,9%
Różnie, ale jak się uda wyrwać 2-3 to się cieszę
23%
Mniej niż 10
15,4%
Ponad 20
12,3%
35 i więcej
11,4%
Zobacz inne ankiety
Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare

Resident Evil 2

Resident Evil 2

A Plague Tale: Innocence

A Plague Tale: Innocence

Trine 4: The Nightmare Prince

Trine 4: The Nightmare Prince

Ace Combat 7: Skies Unknown

Ace Combat 7: Skies Unknown

Baba Is You

Baba Is You

My Friend Pedro

My Friend Pedro

Ion Fury

Ion Fury

Katana ZERO

Katana ZERO

Ape Out

Ape Out

BioShock, Mass Effect i inne gry z najlepszymi historiami – ranking redakcji
BioShock, Mass Effect i inne gry z najlepszymi historiami – ranking redakcji

Choć większość gier traktuje opowiadanie historii po macoszemu, niektórzy twórcy pochodzą do tej kwestii poważniej, tworząc opowieści, które emocjonują, druzgoczą i zostają z nami na zawsze. Zebraliśmy się, żeby wybrać najlepsze z nich.

17 przegapionych gier pierwszej połowy 2019 roku – lista niezłych tytułów
17 przegapionych gier pierwszej połowy 2019 roku – lista niezłych tytułów

Rynek gier wideo to nie tylko wysokobudżetowe strzelanki, ale także mnóstwo mniejszych gier, także niezależnych. Pora oddać im sprawiedliwość i pokazać najciekawsze przegapione tytuły tego roku.