Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePCSwitch
Okładka Baba Is You (PC)

Baba Is You

Oryginalna gra logiczna, w której gracz może manipulować zasadami rozgrywki oraz ograniczeniami obecnymi na każdym ze stu etapów. Opisano je bowiem przy pomocy prostych komunikatów, które modyfikujemy, tym samym wpływając na sposoby interakcji ze środowiskiem gry.

Logiczne | 2D | top-down | indie | eksperymentalne/artystyczne

Okładka Baba Is You (PC)

data premiery gry:

13mar2019

PC Switch

Baba Is You jest oryginalną grą logiczną, której autorem jest niezależny fiński deweloper Arvi „Hempuli” Teikari. Prototyp w 2017 roku został zwycięzcą Nordic Game Jamu.

Mechanika

Baba Is You wyróżnia się na tle innych reprezentantów gatunku za sprawą tego, że gracz może manipulować zasadami, jakimi rządzi się rozgrywka. Na grę składa się sto poziomów będących łamigłówkami o rosnącym stopniu trudności, z których każdy jest obwarowany unikalnymi ograniczeniami opisanymi przez pomocy prostych komunikatów słownych; możemy je modyfikować, by dzięki temu wpłynąć na sposób, w jaki wchodzimy w interakcję z przedmiotami lub nawet całkowicie zmienić cel, którego realizacja jest konieczna, by otrzymać dostęp do kolejnego etapu.

Przykładowo, ustawienie obok siebie tytułowych słów baba is you (ang. baba to Ty) pozwala nam sterować głównym bohaterem, którego obserwujemy z perspektywy top-down; jeśli jednak zmienimy ów komunikat na rock is you (ang. skała to Ty), przejmiemy kontrolę nad widocznym na ekranie kamieniem. Innym przykładem są ściany, przez które możemy przenikać, jeśli oddzielimy od siebie słowa walls (ang. ściany) i stop, czy choćby lawa, która nie stanowi dla nas zagrożenia po rozdzieleniu słów lava oraz melt (ang. topić).

Na osobną wzmiankę zasługuje fakt, że autor oddaje do naszej dyspozycji edytor, dzięki któremu możemy tworzyć własne zagadki lub nawet całe kampanie.

Kwestie techniczne

Baba is You posiada niebywale prostą, dwuwymiarową oprawę graficzną. Niemniej, jest ona wystarczająco przejrzysta, by gracze mogli odnaleźć się w wyzwaniach postawionych przed nimi przez dewelopera oraz zrozumieć zasady, jakimi się rządzą.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 9 / 10 na podstawie 193 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 53,99 PLN

Gry podobne do Baba Is You

Wymagania wiekowe Baba Is You

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Baba Is You

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 2.0 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 128 MB GeForce 6600 GT / Radeon X1300 lub lepsza
  • 200 MB HDD
  • Windows 7
PC
Switch