Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka The Stanley Parable (PC)
OkładkaThe Stanley Parable (PC)

The Stanley Parable PC

Oryginalna gra przygodowa, stanowiąca ulepszoną komercyjną wersję wydanej w 2011 roku modyfikacji do gry Half-Life 2. Za jej powstanie odpowiada niezależne studio Galactic Cafe, założone przez twórców oryginalnego moda.

Przygodowe | FPP | humorystyczne | indie | eksperymentalne/artystyczne | eksploracyjne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Stanley Parable Premiera PC

17października2013

Steam

17października2013

producent: Galactic Cafe wydawca: Galactic Cafe Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do The Stanley Parable

Portal 2

Zaginięcie Ethana Cartera

Dear Esther

The Stanley Parable to narracyjna przygodówka, stanowiąca rozszerzoną i ulepszoną wersję darmowej modyfikacji z 2011 roku. Grę opracowało studio Galactic Cafe, założone przez twórców oryginalnego moda.

Projekt stanowi eksperyment narracyjny. Nie znajdziemy w nim tradycyjnych mechanizmów zabawy, przeciwników czy klasycznych wyzwań logicznych. Zamiast tego całość koncentruje się na opowiedzeniu ciekawej historii, której przebieg możemy kształtować przez własne decyzje. Wcielamy się w tytułowego Stanleya, czyli pracownika numer 427 wielkiej korporacji, którego funkcja i stanowisko nigdy nie zostają do końca wyjaśnione. Głównym jego zadaniem jest wykonywanie poleceń wyświetlanych na ekranie komputera. Pewnego dnia polecenia przestają jednak napływać, co zmusza bohatera do opuszczenia własnego biura i rozpoczęcia eksploracji budynku.

Zdradzenie dalszej fabuły The Stanley Parable zepsułoby całą zabawę. Główną zaletą projektu jest bowiem wyśmienity scenariusz, który w intrygujący sposób podejmuje kwestię decyzji oraz ich skutków. Autorzy regularnie naśmiewają się ze współczesnych konwencji w grach. Wszystko to zostało okraszone mocno absurdalnym humorem, w którym centralną rolę odgrywa wyjątkowo gadatliwy narrator. Choć w kampanii brakuje typowych wyzwań zręcznościowych czy zagadek, to nie jest ona wcale liniowa - co chwila raczeni jesteśmy poleceniami, ale wcale nie musimy ich wykonywać. Sami wybieramy jakich komend posłuchamy, a jakie zignorujemy.

The Stanley Parable powstało na ulepszonej wersji silnika Source. Z tego powodu projekt nie imponuje poziomem technologicznym, ale nadrabia to atrakcyjnym stylem wizualnym i ogromnym przywiązaniem do detali. Jeszcze lepsza jest oprawa dźwiękowa, w tym zwłaszcza wyśmienicie zagrany narrator.

Ostatnia modyfikacja 22 października 2013

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,6 / 10 na podstawie 532 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe The Stanley Parable: Odpowiednia dla każdego wieku.

The Stanley Parable Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Intel Core 2 Duo 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB GeForce 7600 lub lepsza
  • 3 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8