Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka The Stanley Parable (PC)

The Stanley Parable PC

Oryginalna gra przygodowa, stanowiąca ulepszoną komercyjną wersję wydanej w 2011 roku modyfikacji do gry Half-Life 2. Za jej powstanie odpowiada niezależne studio Galactic Cafe, założone przez twórców oryginalnego moda.

Przygodowe | FPP | humorystyczne | indie | eksperymentalne/artystyczne | eksploracyjne

PC Windows
Okładka The Stanley Parable (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

17października2013

17października2013

Steam

The Stanley Parable to narracyjna przygodówka, stanowiąca rozszerzoną i ulepszoną wersję darmowej modyfikacji z 2011 roku. Grę opracowało studio Galactic Cafe, założone przez twórców oryginalnego moda.

Projekt stanowi eksperyment narracyjny. Nie znajdziemy w nim tradycyjnych mechanizmów zabawy, przeciwników czy klasycznych wyzwań logicznych. Zamiast tego całość koncentruje się na opowiedzeniu ciekawej historii, której przebieg możemy kształtować przez własne decyzje. Wcielamy się w tytułowego Stanleya, czyli pracownika numer 427 wielkiej korporacji, którego funkcja i stanowisko nigdy nie zostają do końca wyjaśnione. Głównym jego zadaniem jest wykonywanie poleceń wyświetlanych na ekranie komputera. Pewnego dnia polecenia przestają jednak napływać, co zmusza bohatera do opuszczenia własnego biura i rozpoczęcia eksploracji budynku.

Zdradzenie dalszej fabuły The Stanley Parable zepsułoby całą zabawę. Główną zaletą projektu jest bowiem wyśmienity scenariusz, który w intrygujący sposób podejmuje kwestię decyzji oraz ich skutków. Autorzy regularnie naśmiewają się ze współczesnych konwencji w grach. Wszystko to zostało okraszone mocno absurdalnym humorem, w którym centralną rolę odgrywa wyjątkowo gadatliwy narrator. Choć w kampanii brakuje typowych wyzwań zręcznościowych czy zagadek, to nie jest ona wcale liniowa - co chwila raczeni jesteśmy poleceniami, ale wcale nie musimy ich wykonywać. Sami wybieramy jakich komend posłuchamy, a jakie zignorujemy.

The Stanley Parable powstało na ulepszonej wersji silnika Source. Z tego powodu projekt nie imponuje poziomem technologicznym, ale nadrabia to atrakcyjnym stylem wizualnym i ogromnym przywiązaniem do detali. Jeszcze lepsza jest oprawa dźwiękowa, w tym zwłaszcza wyśmienicie zagrany narrator.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 465 głosów czytelników.

Gry podobne do The Stanley Parable

Wymagania wiekowe The Stanley Parable

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe The Stanley Parable

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Intel Core 2 Duo 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB GeForce 7600 lub lepsza
  • 3 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8
Recenzja gry The Stanley Parable - błyskotliwa dekonstrukcja gry czy tania komedia?
Recenzja gry The Stanley Parable - błyskotliwa dekonstrukcja gry czy tania komedia?

Recenzja 17 listopada 2013, 15:30

Nadrzędnym problemem, z jakim The Stanley Parable bierze się za bary, jest interaktywność fabularna gier. Większość z nich mami nas przecież ułudą możliwości dokonywania wyborów, które podobno wpływają na przebieg historii. Ekipa Galactic Cafe stara się uwidocznić, że gry realizujące scenariusz nie robią nic więcej. Mogą mieć różne zakończenia, najróżniejsze ścieżki, ale i tak są zamkniętym systemem, w którym graczowi wydaje się, że robi, co chce, a tak naprawdę realizuje krok po kroku plan akcji rozpisany pewnie jeszcze na etapie tak zwanej przedprodukcji. Stanley jest ofiarą tego faktu, bo mimo wielu koordynowanych przez gracza starań wyjścia poza grę, wciąż w niej tkwi. Nie da się grać w grę bez grania w grę i opowiadać historii bez opowiadania historii. Twórcy The Stanley Parable nie twierdzą, że to coś złego, lecz zauważają, że przydałaby się większa świadomość tego stanu rzeczy i być może zbudowanie na tym pewnego dystansu do mitycznej interaktywności gier.