Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 1 grudnia 2019, 10:45

Najlepsze gry 2019 roku, które ukończysz w 10 godzin

Wszyscy kochamy epickie interaktywne opowieści, które ciągną się bez końca, ale deweloperzy w tym roku dobitnie udowodnili, że krótsze produkcje wcale nie muszą dawać mniej frajdy.

Spis treści

Call of Duty: Modern Warfare

  1. Średnia ocen w serwisie Metacritic: 82/100
  2. Średni czas ukończenia: 5 godz. 51 min

Wiadomo, nikt nie kupuje Call of Duty wyłącznie dla porywającej fabuły. Od dłuższego czasu kampanie dla pojedynczego gracza są w tym cyklu przystawką do rozgrywki wieloosobowej, ale w nowym Modern Warfare przystawka okazała się równie smaczna, o ile nie smaczniejsza od dania głównego. Historia jest naprawdę krótka – napisy końcowe można w niej zobaczyć już po nieco ponad pięciu godzinach, a brak jakichkolwiek znajdziek sprawia, że w zasadzie nie ma po co zaliczać wątku fabularnego po raz drugi. Ale nawet w tak niedługim czasie produkcja studia Infinity Ward potrafi zapewnić niezwykle intensywne emocje.

Modern Warfare obok ekscytujących wymian ognia i pełnych wybuchów potyczek pokazuje też wojnę odbierającą życie bezbronnym ofiarom. - Najlepsze produkcje tego roku, które ukończysz w 10 godzin - dokument - 2019-11-30
Modern Warfare obok ekscytujących wymian ognia i pełnych wybuchów potyczek pokazuje też wojnę odbierającą życie bezbronnym ofiarom.

Po części dlatego, że scenarzyści rzadko kiedy cofają się przed pokazywaniem horroru współczesnych konfliktów zbrojnych. Są tu zamachy terrorystyczne na środku ruchliwej ulicy, fanatycy z pasami szahida, przesłuchania z wykorzystaniem tortur, wieszanie ludności cywilnej i tragiczne skutki uwolnienia gazu, będącego bronią chemiczną. Nie jest to oczywiście wojna, w której możemy zwątpić w sens naszej sprawy – tak naprawdę to wciąż nieszczególnie skomplikowana historia, w której wojsko amerykańskie i jego sojusznicy poświęcają się, by ocalić cywilizowany świat przed katastrofą, a wspierane przez Rosjan bojówki to źli do szpiku kości mordercy, którzy w chwilach wolnych od rozstrzeliwania dzieci i kobiet podcierają się konwencją genewską. Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre z przedstawionych scen na długo zapadają w pamięć.

ROSJANIE NIE LUBIĄ TEGO

Kampania w Modern Warfare nie mogła oczywiście obejść się bez kontrowersji i tym razem są one całkowicie uzasadnione. W nowym Call of Duty deweloperzy wyraźnie inspirowali się trwającym w Syrii konfliktem, ale zaczerpnęli też epizody z innych amerykańskich interwencji na Bliskim Wschodzie. Przedstawiono m.in. wydarzenia nawiązujące do zbombardowania kolumny wycofujących się wojsk irackich na tzw. „autostradzie śmierci” w Kuwejcie czy masakry w Al-Hadisie z 2005 roku – w obu wśród ofiar byli cywile. Problem w tym, że w Modern Warfare winą obarczono Rosjan, podczas gdy w rzeczywistości zbrodni dokonywali Amerykanie. Sprawa nie przeszła bez echa – gracze z Rosji w odwecie celowo zaniżyli ocenę gry w serwisie Metacritic.

Paradoksalnie jednak Call of Duty: Modern Warfare pokazuje największy pazur, gdy razem ze znajomymi z oddziału oczyszczamy budynki z terrorystów w etapach, których nie powstydziłaby się seria Rainbow Six. W powolnym tempie, często z noktowizorem na głowie, przechodzimy z piętra na piętro i otwieramy kolejne drzwi, modląc się, by kryła się za nimi przerażona kobieta z dzieckiem, a nie uzbrojony po zęby bojownik. To właśnie w tych misjach, a nie wielkich, widowiskowych bitwach piękna oprawa graficzna, fenomenalne udźwiękowienie i minimalistyczny interfejs wynoszą tę odsłonę cyklu na kompletnie inny poziom.

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Ile godzin grasz średnio w tygodniu?

35 i więcej
12%
Ponad 20
12,8%
Ponad 10
37%
Mniej niż 10
15,3%
Różnie, ale jak się uda wyrwać 2-3 to się cieszę
22,9%
Zobacz inne ankiety
BioShock, Mass Effect i inne gry z najlepszymi historiami – ranking redakcji
BioShock, Mass Effect i inne gry z najlepszymi historiami – ranking redakcji

Choć większość gier traktuje opowiadanie historii po macoszemu, niektórzy twórcy pochodzą do tej kwestii poważniej, tworząc opowieści, które emocjonują, druzgoczą i zostają z nami na zawsze. Zebraliśmy się, żeby wybrać najlepsze z nich.

9 gier dla osób, które wcześniej nie grały w gry
9 gier dla osób, które wcześniej nie grały w gry

„Też chcę grać, ale nie wiem, od czego zacząć.” „Fajne te gry. Co polecasz dla nowych?” „Taki interaktywny Netflix to byłoby coś”. Gry dla osób, które nigdy nie grały. Temat-rzeka. Niejeden utonął w jego nurcie… Pomożemy Wam tego uniknąć.

17 przegapionych gier pierwszej połowy 2019 roku – lista niezłych tytułów
17 przegapionych gier pierwszej połowy 2019 roku – lista niezłych tytułów

Rynek gier wideo to nie tylko wysokobudżetowe strzelanki, ale także mnóstwo mniejszych gier, także niezależnych. Pora oddać im sprawiedliwość i pokazać najciekawsze przegapione tytuły tego roku.