Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 1 grudnia 2019, 10:45

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Najlepsze produkcje tego roku, które ukończysz w 10 godzin

Wszyscy kochamy epickie interaktywne opowieści, które ciągną się bez końca, ale deweloperzy w tym roku dobitnie udowodnili, że krótsze produkcje wcale nie muszą dawać mniej frajdy.

Katana Zero

  1. Średnia ocena w serwisie Metacritic: 83/100
  2. Średni czas ukończenia: 4 godz. 29 min

Jeśli ktoś kiedyś powie Wam, że na konsolach Nintendo ukazują się tylko cukierkowe gry dla dzieci – Katana Zero jest Waszym najlepszym kontrargumentem. Ta wydana na Switcha i PC produkcja to mariaż dwuwymiarowej platformówki z Hotline Miami, z rozgrywką prowadzoną w tempie absolutnie zabójczym – zazwyczaj dla naszych przeciwników, którzy giną od cięć katany w fontannach rozpikselowanej krwi, ale często także dla gracza, bo żeby tutaj umrzeć, wystarczy jedno trafienie. To zdecydowanie nie propozycja dla osób o gorącym temperamencie – gra wymaga od nas błyskawicznego refleksu i bezlitośnie każe za wszelkie potknięcia, więc jej najważniejszą ofiarą może się okazać... Bogu ducha winny pad.

Najszybsi zawodnicy zdołali ukończyć Katana Zero w nieco ponad trzy kwadranse, ale nie łudźcie się – dla większości graczy samo dotarcie do napisów końcowych będzie sporym problemem. - Najlepsze produkcje tego roku, które ukończysz w 10 godzin - dokument - 2019-11-30
Najszybsi zawodnicy zdołali ukończyć Katana Zero w nieco ponad trzy kwadranse, ale nie łudźcie się – dla większości graczy samo dotarcie do napisów końcowych będzie sporym problemem.

Na szczęście tytuł ten rzuca także koło ratunkowe tym graczom, dla których wyzwanie okazuje się zbyt trudne – a po pewnym czasie okazuje się zbyt trudne dla każdego. Tutaj do gry wchodzi narkotyk chronos, który w kontekście fabularnym pozwala głównemu bohaterowi na unikatowe postrzeganie upływającego czasu, w praktyce zaś na chwilowe spowalnianie akcji i cofanie jej w przypadku niepowodzeń. Oczywiście nawet z tą pomocą Katana Zero nadal jest wyjątkowo ciężką do zaliczenia pozycją, niemniej dzięki owej mechanice możemy wykonywać absurdalnie efektowne sekwencje akrobatyczne i precyzyjne cięcia oraz odbijać pociski. A mało co dorówna tej satysfakcji, gdy po dwudziestu próbach uda nam się w dwie sekundy oczyścić pokój z nieprzyjaciół.

Kampania zajmie nam około pięciu godzin, ale dalsze próby jak najefektowniejszego pokonywania etapów są jak najbardziej wskazane. Tym bardziej że na Katana Zero po prostu świetnie się patrzy. Wiadomo, nie jest to gra, która rozgrzeje do czerwoności najnowocześniejsze karty graficzne, ale jej retrofuturystyczna stylistka w połączeniu z wyraźnymi inspiracjami anime nadaje całości fenomenalny charakter. Najłatwiej byłoby ją określić mianem dwuwymiarowej odpowiedzi na polskiego Ruinera – a to, przynajmniej w moich oczach, spore wyróżnienie. Morderczo trudna, ultrabrutalna, stylowa produkcja, która w dodatku zajmie Wam nie więcej niż jedno długie popołudnie.

TWOIM ZDANIEM

Ile godzin grasz średnio w tygodniu?

Ponad 10
37,9%
Różnie, ale jak się uda wyrwać 2-3 to się cieszę
23%
Mniej niż 10
15,4%
Ponad 20
12,3%
35 i więcej
11,4%
Zobacz inne ankiety
Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare

Resident Evil 2

Resident Evil 2

A Plague Tale: Innocence

A Plague Tale: Innocence

Trine 4: The Nightmare Prince

Trine 4: The Nightmare Prince

Ace Combat 7: Skies Unknown

Ace Combat 7: Skies Unknown

Baba Is You

Baba Is You

My Friend Pedro

My Friend Pedro

Ion Fury

Ion Fury

Katana ZERO

Katana ZERO

Ape Out

Ape Out

BioShock, Mass Effect i inne gry z najlepszymi historiami – ranking redakcji
BioShock, Mass Effect i inne gry z najlepszymi historiami – ranking redakcji

Choć większość gier traktuje opowiadanie historii po macoszemu, niektórzy twórcy pochodzą do tej kwestii poważniej, tworząc opowieści, które emocjonują, druzgoczą i zostają z nami na zawsze. Zebraliśmy się, żeby wybrać najlepsze z nich.

17 przegapionych gier pierwszej połowy 2019 roku – lista niezłych tytułów
17 przegapionych gier pierwszej połowy 2019 roku – lista niezłych tytułów

Rynek gier wideo to nie tylko wysokobudżetowe strzelanki, ale także mnóstwo mniejszych gier, także niezależnych. Pora oddać im sprawiedliwość i pokazać najciekawsze przegapione tytuły tego roku.