Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 1 grudnia 2019, 10:45

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Najlepsze gry 2019 roku, które ukończysz w 10 godzin

Wszyscy kochamy epickie interaktywne opowieści, które ciągną się bez końca, ale deweloperzy w tym roku dobitnie udowodnili, że krótsze produkcje wcale nie muszą dawać mniej frajdy.

Wbrew temu, co próbuje nam udowodnić większość wydawców wysokobudżetowych hitów ostatnich lat – nie każda produkcja musi być gigantyczną piaskownicą z zawartością wystarczającą na cały kwartał nieustannego grania i wirtualnym światem wielkości sporej planety. Czasami prawdą okazuje się powiedzenie, że mniej to więcej. Tym bardziej że wielu graczy ma przecież bardzo ograniczoną ilość wolnego czasu i niekoniecznie chce im się angażować w produkcję, której ukończenie zajmie im najbliższe pół roku.

Choć fakt, w niektórych przypadkach te pół roku to czysta przyjemność. - Najlepsze produkcje tego roku, które ukończysz w 10 godzin - dokument - 2019-11-30
Choć fakt, w niektórych przypadkach te pół roku to czysta przyjemność.

Skąd wzięliśmy dane o średnim czasie ukończenia poszczególnych tytułów? Naturalnie z HowLongToBeat.com – serwisu zbierającego informacje o tym, ile zajmie nam konkretna gra przy różnych stylach rozgrywki. To naprawdę świetne narzędzie do zaplanowania swojego growego kalendarza, choć trzeba pamiętać, że podawane tam wyniki nie zawsze są stuprocentowo dokładne.

Tymczasem dobrze zrobione małe gry wystarczają wprawdzie na zdecydowanie krócej, ale za to każda sekunda spędzona z nimi to czysta radość – bo wszystkie ich najlepsze momenty są skupione w przedziale kilku godzin. To często produkcje niezależnych zespołów (lub nawet pojedynczych deweloperów), opierające się na jednej wyróżniającej się mechanice, która nie ma okazji się znudzić – bo napisy końcowe następują, nim zdążymy poczuć przesyt.

Dla tych najbardziej zabieganych z Was przygotowaliśmy więc listę najlepszych tegorocznych produkcji, które ukończycie w 10 godzin lub mniej. Rozstrzał gatunkowy jest doprawdy imponujący – od gry akcji z wyjątkowym naciskiem na ambitną historię, przez zręcznościowy symulator lotniczy, aż po dwuwymiarową strzelankę, w której z jakiegoś powodu sporą rolę odgrywają owoce z ciepłych krajów. Na każdą wystarczy przeznaczyć co najwyżej jedno bardzo długie popołudnie, ale na pewno nie pożałujecie tego czasu.

Resident Evil 2

  1. Średnia ocena w serwisie Metacritic: 91/100
  2. Średni czas ukończenia: 8 godz. 22 min

Gdyby wszystkie remastery i remaki ostatnich lat wyglądałyby tak jak Resident Evil 2, pewnie nie moglibyśmy się nasycić coraz to kolejnymi odświeżonymi wersjami starych hitów. To króciutka (kampania jednej postaci zajmie Wam około pięciu godzin, jeśli naprawdę się streścicie) prezentacja tego, jak niewiele potrzeba, by zrobić porządny horror. Prześliczna oprawa wizualna i często lekceważona, a nieustępująca jej pod żadnym względem warstwa audio, stosunkowo prosta fabuła, atmosfera budowana przede wszystkim w oparciu o ograniczanie naszych zasobów do minimum i absolutnie fenomenalny projekt poziomów.

TYLKO OSIEM GODZIN?

Jeśli nie skupicie się wyłącznie na wykonywaniu głównych zadań i poświęcicie trochę czasu dodatkowym zagadkom oraz eksploracji, kampania zajmie Wam około ośmiu godzin. To niewiele, ale zawartości w Resident Evil 2 starczy na znacznie więcej. Wątek fabularny można bowiem przejść dwiema postaciami, za każdym razem zyskując nieco inne doświadczenie. Do tego dochodzi jeszcze trochę skórek i broni do odblokowania, a także minikampania oraz możliwość rozgrywki jako... wielki kawałek tofu.

Szczególnie w przypadku tego ostatniego Capcom udowadnia, że lepiej postawić na jakość niż na ilość. W Resident Evil 2 przemierzamy zaledwie trzy lokacje, każda z nich jest jednak dobrze przemyślana, klimatyczna i po brzegi wypełniona zawartością. Perełką pozostaje oczywiście posterunek policji – ten trzypiętrowy budynek oferuje masę zagadek, ukrytych przejść, zamkniętych drzwi, notatek i przeciwników. Gra nie posiada minimapy, ale to tylko pomaga we wczuciu się w atmosferę tego miejsca – bo po pewnym czasie zaczynamy intuicyjnie przemieszczać się od pomieszczenia do pomieszczenia, zapamiętując rozkład pokoi i umiejscowienie skrzyń z ekwipunkiem oraz kojarząc, jakie przedmioty zdobyte na poddaszu pomogą w rozwikłaniu łamigłówki na parterze lub że znaleziony właśnie klucz otworzy nam drzwi do niezbadanego dotychczas biura.

Zombie w Resident Evil 2 poruszają się powoli i początkowo robią wrażenie mało groźnych, ale przy ograniczonych zasobach ich wytrzymałość okazuje się naprawdę zabójcza. - Najlepsze produkcje tego roku, które ukończysz w 10 godzin - dokument - 2019-11-30
Zombie w Resident Evil 2 poruszają się powoli i początkowo robią wrażenie mało groźnych, ale przy ograniczonych zasobach ich wytrzymałość okazuje się naprawdę zabójcza.

Niezwykle pomaga to w starciach z zarażonymi, kontakty z którymi – ze względu na wiecznie deficytową amunicję – szybko nauczymy się ograniczać do niezbędnego minimum, wybierając bezpieczne ścieżki lub przemykając obok wrogów. Gra na każdym kroku wymaga od nas rozsądnego zarządzania ekwipunkiem i jeśli zaczniemy zbierać z podłogi każdą pierdółkę, szybko wpakujemy się w kłopoty, bo wyrzucone przedmioty znikają na zawsze. Dzięki temu Resident Evil 2 nawet w spokojnych momentach, gdzie nie powinno nam grozić absolutnie nic, potrafi robić wrażenie, jakbyśmy właśnie decydowali o być albo nie być swojego bohatera.

TWOIM ZDANIEM

Ile godzin grasz średnio w tygodniu?

Ponad 10
37,4%
Różnie, ale jak się uda wyrwać 2-3 to się cieszę
22,8%
Mniej niż 10
15,3%
Ponad 20
12,8%
35 i więcej
11,8%
Zobacz inne ankiety
Resident Evil 2

Resident Evil 2

A Plague Tale: Innocence

A Plague Tale: Innocence

Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare

Ace Combat 7: Skies Unknown

Ace Combat 7: Skies Unknown

Trine 4: The Nightmare Prince

Trine 4: The Nightmare Prince

Baba Is You

Baba Is You

Katana ZERO

Katana ZERO

Ion Fury

Ion Fury

My Friend Pedro

My Friend Pedro

Ape Out

Ape Out

BioShock, Mass Effect i inne gry z najlepszymi historiami – ranking redakcji
BioShock, Mass Effect i inne gry z najlepszymi historiami – ranking redakcji

Choć większość gier traktuje opowiadanie historii po macoszemu, niektórzy twórcy pochodzą do tej kwestii poważniej, tworząc opowieści, które emocjonują, druzgoczą i zostają z nami na zawsze. Zebraliśmy się, żeby wybrać najlepsze z nich.

9 gier dla osób, które wcześniej nie grały w gry
9 gier dla osób, które wcześniej nie grały w gry

„Też chcę grać, ale nie wiem, od czego zacząć.” „Fajne te gry. Co polecasz dla nowych?” „Taki interaktywny Netflix to byłoby coś”. Gry dla osób, które nigdy nie grały. Temat-rzeka. Niejeden utonął w jego nurcie… Pomożemy Wam tego uniknąć.

17 przegapionych gier pierwszej połowy 2019 roku – lista niezłych tytułów
17 przegapionych gier pierwszej połowy 2019 roku – lista niezłych tytułów

Rynek gier wideo to nie tylko wysokobudżetowe strzelanki, ale także mnóstwo mniejszych gier, także niezależnych. Pora oddać im sprawiedliwość i pokazać najciekawsze przegapione tytuły tego roku.