Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 11 września 2019, 15:06

Gry ze Steam, które Polacy pokochali bardziej niż reszta świata

Jesteśmy specyficzni i to widać także na Steamie. Gry, które cały świat uznaje za średniaki dla nas potrafią być arcydziełami. Dlaczego? Przyjrzyjmy się konkretnym przypadkom.

Polskiego gracza często cechuje nonkonformizm. To, co gdzie indziej uchodzi za absolutną klasykę, u nas może nie wywołać żadnego zachwytu – chociażby szalenie popularne w Stanach Zjednoczonych Halo czy Gears of War, uznawane (skądinąd słusznie) za jedną z najwybitniejszych serii wszech czasów The Legend of Zelda czy japońskie przeboje pokroju Shenmue lub Persony. Z drugiej strony mamy zwyczaj uznawania za arcydzieła produkcji, które poza granicami naszego kraju wzbudzają co najwyżej umiarkowany entuzjazm, czego sztandarowy przykład stanowi Gothic, ukochany przez Polaków na równi ze schabowym z ziemniakami i Adamem Małyszem. Oczywiście przypisywanie 38 milionom obywateli jednakowego growego gustu to absurd, ale mamy pewne tendencje do tego, by przymykać oko na wady i wyolbrzymiać zalety niektórych konkretnych tytułów.

Za wyższymi ocenami niektórych polskich produkcji może stać chęć wsparcia rodzimego dewelopera. - Gry ze Steam, które Polacy pokochali bardziej niż reszta świata - dokument - 2019-09-11
Za wyższymi ocenami niektórych polskich produkcji może stać chęć wsparcia rodzimego dewelopera.

Przyjrzeliśmy się więc w redakcji tytułom, których średnią not na Steamie cechuje wyraźna rozbieżność w zależności od narodowości oceniających. Oczywiście wzięliśmy pod lupę te pozycje, w przypadku których rozdźwięk był naprawdę duży – stąd na przykład Kingdom Come: Deliverance z ośmioma punktami procentowymi różnicy nie załapało się na naszą listę. Następnie zastanowiliśmy się, dlaczego akurat te konkretne produkcje podobają się bardziej nam niż – powiedzmy – Francuzom czy Brytyjczykom. Jest tu parę naprawdę nieoczywistych przykładów, ale do każdego chociaż postaraliśmy się wymyślić jakieś logiczne wyjaśnienie... choć uwierzcie, momentami wcale nie było łatwo.

No Man’s Sky – błogosławieni cierpliwi

Niespełnione obietnice i uboga zawartość w dniu premiery mocno popsuły wizerunek No Man’s Sky, ale deweloperzy cały czas intensywnie pracują nad jego poprawą. - Gry ze Steam, które Polacy pokochali bardziej niż reszta świata - dokument - 2019-09-11
Niespełnione obietnice i uboga zawartość w dniu premiery mocno popsuły wizerunek No Man’s Sky, ale deweloperzy cały czas intensywnie pracują nad jego poprawą.

OCENY NA STEAMIE

  1. W Polsce – 74% rekomendacji
  2. Na świecie – 53% rekomendacji

Przypadek No Man’s Sky to jedna z najbardziej inspirujących historii gier wideo ostatnich lat – deweloperzy ze studia Hello Games po początkowym zmiażdżeniu przez krytyków zakasali rękawy, wzięli się za poprawki i wraz z kolejnymi aktualizacjami powoli doprowadzili swoją produkcję do naprawdę wyśmienitego stanu (inna sprawa, że takowym powinna wykazać się już w dniu premiery... ale lepiej późno niż wcale). I o ile część graczy była zachwycona takim rozwojem sprawy – do tego stopnia, że przed siedzibą firmy postawiono banner z podziękowaniami – opinie rozczarowanych początkowymi wrażeniami osób i tak mocno wpłynęły na ocenę No Man’s Sky na Steamie i na ten moment zaledwie 53% z ponad 110 tysięcy recenzji jest pozytywnych.

Notowania gry są jednak zdecydowanie wyższe, gdy sprawdzimy wyłącznie głosy z Polski, gdzie zadowolonych graczy jest 74%. Skąd bierze się ta rozbieżność? Cóż, trudno uznać to za pewnik, wydaje się jednak, że Polacy po prostu nie rzucili się na No Man’s Sky od razu po premierze. Spośród 110 tysięcy recenzji graczy z innych krajów aż dwie trzecie trafiły na Steama w ciągu dwunastu miesięcy od debiutu gry. Jeśli wziąć jednak pod uwagę 500 ocen polskich odbiorców, w tym samym okresie wystawiono zaledwie dwie piąte z nich. Miłośnicy kosmicznej eksploracji w naszym kraju wykazali się zdecydowanie większą cierpliwością, poczekali na łatki i aktualizacje, a efekty widać w recenzjach – od premiery aktualizacji NEXT w lipcu ubiegłego roku gracze znad Wisły podzielili się z resztą świata ponad 250 opiniami, z czego 80% jest pozytywnych.

  1. Więcej o grze No Man’s Sky

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która gra z cyklu Gothic jest Twoim zdaniem najlepsza?

Gothic
21,4%
Gothic II
71,7%
Gothic 3
6,8%
Zobacz inne ankiety
Gothic

Gothic

Darkest Dungeon

Darkest Dungeon

No Man's Sky

No Man's Sky

Elex

Elex

Call of Duty: WWII

Call of Duty: WWII

Sniper: Ghost Warrior 3

Sniper: Ghost Warrior 3

Sacred

Sacred

Star Wars: The Force Unleashed II

Star Wars: The Force Unleashed II

10 gier, które podbiją serca Polaków w 2021 roku
10 gier, które podbiją serca Polaków w 2021 roku

Są gry, które darzymy w Polsce szczególną sympatią, niezależnie od ich popularności na świecie czy stanu technicznego. Wybraliśmy takie nadchodzące tytuły, które powinny być szczególnie oczekiwane w naszym kraju.

Światowe hity, które mało kogo w Polsce obchodzą
Światowe hity, które mało kogo w Polsce obchodzą

Master Chief? To to którym oni gotują? W Polsce serie Halo, Madden, czy Donkey Kong nie zdobyły nawet połowy tej popularności, co na Zachodzie. Czemu tak się stało?

W co grają Polacy? Te gry na PS4 lubimy bardziej niż inni
W co grają Polacy? Te gry na PS4 lubimy bardziej niż inni

W dobie globalizacji gier wideo Polacy wciąż mają określone gusta i pewne produkcje lubią lepiej niż większość świata, a inne, na punkcie których za granicą się szaleje, u nas przechodzą bez echa.