Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 11 lipca 2019, 17:43

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Gry z PS3, które warto znać – 60 najlepszych gier na PlayStation 3

Końcówka życia obecnej generacji konsol to dobry moment, by pomyśleć o zakupie… PlayStation 3. Na starej i taniej PS3 znajdziemy kilkadziesiąt tytułów, które do dziś potrafią zapewnić rozrywkę najwyższej próby.

Jesteśmy coraz bliżej kolejnej generacji konsol – momentu, w którym PlayStation 4 oraz Xbox One staną się przestarzałe. I paradoksalnie jest to bardzo dobry czas, by zastanowić się nad zakupem… PlayStation 3.

Dlaczego? Na korzyść tej, wydawałoby się, przedpotopowej maszyny japońskiej korporacji przemawia bardzo wiele. Chociażby cena – samą konsolę aktualnie bez problemu kupimy za 300–400 złotych, a dostępne na nią gry to w większości przypadków wydatek od 15 do góra 30 złotych w sklepach z „używkami” bądź na portalach z ogłoszeniami.

Sprzęt ten, mimo raczej mało imponujących początków, ostatecznie doczekał się naprawdę potężnej biblioteki gier – w encyklopedii serwisu GRYOnline.pl. znajdziecie wpisy dotyczące przeszło 2 tysięcy tytułów dostępnych na tę platformę. Oczywiście wiele z nich to niewarte dziś uwagi średniaki bądź pozycje zwyczajnie słabe, niektóre też paskudnie się zestarzały, ale mamy tu także setki gier wciąż świetnych – dowodem na to jest chociażby fakt, że wśród najlepszych produkcji na PS4 znajduje się kilka remasterów gier z PlayStation 3, w których poprawiono jedynie grafikę. I za takie remastery twórcy życzą sobie często bardzo konkretne pieniądze. Mając PS3, możemy więc sporo zaoszczędzić, kupując pierwowzory.

Pierwsza, nieodchudzona wersja PlayStation 3 ze względu na swój oryginalny wygląd nazywana była „chlebakiem”. - 2019-07-11
Pierwsza, nieodchudzona wersja PlayStation 3 ze względu na swój oryginalny wygląd nazywana była „chlebakiem”.

CZY NA PLAYSTATION 5 POGRAMY W GRY Z PLAYSTATION 3?

Jedną z poważniejszych wad PlayStation 4 był brak kompatybilności wstecznej – możliwości odpalania na tej konsoli gier z poprzednich maszyn Sony. W przypadku PlayStation 5 to niedopatrzenie zostanie naprawione, choć jak na razie Japończycy wspominają jedynie o możliwości przechodzenia na nowej konsoli tytułów z PS4 – nie wiadomo, co z klasyką z PS, PS2 i przede wszystkim z PS3. Jeśli te ostatnie pozycje także będziemy mogli uruchomić na sprzęcie dziewiątej generacji, poniższa lista również powinna się przydać.

Wreszcie, mimo wielu lat na karku, najładniejsze gry z PlayStation 3 potrafią zachwycić. Konsola ta wsławiła się jako sprzęt na swoje czasy tyleż trudny do okiełznania, co skrywający sporo mocy – i gdy w końcu programistom udało się ją oswoić, efekty były imponujące. Jasne, najładniejsze gry na PS4 biją na głowę pod względem wizualnym pozycje z PS3, ale jeśli chodzi o „klasę średnią”, różnice między tytułami na obie konsole często sprowadzają się do rozdzielczości i detali.

Zestawienie podzielone zostało na różne gatunki, by ułatwić wyszukiwanie tytułów według gustu. Siłą rzeczy nie znajdziecie tu wszystkich wartych wypróbowania gier na „chlebaka” – jest ich zwyczajnie zbyt wiele, by podejmować się stworzenia takiej listy. Gwarantujemy jednak jedno – każde z opisanych tutaj dzieł w swoim gatunku stanowi jakość samą dla siebie.

TWOIM ZDANIEM

Miałeś/miałaś konsolę PS3?

Tak
73,4%
Nie
19,3%
Nie, ale chciał(a)bym kiedyś kupić
7,3%
Zobacz inne ankiety
Demon's Souls (2009)

Demon's Souls (2009)

The Last of Us

The Last of Us

Heavy Rain

Heavy Rain

God of War III

God of War III

Podróż

Podróż

Gran Turismo 6

Gran Turismo 6

Killzone 2

Killzone 2

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

Ratchet & Clank: Tools of Destruction

Ratchet & Clank: Tools of Destruction

nieSławny: inFamous 2

nieSławny: inFamous 2

Największa ściema Sony – historia oszukanych zwiastunów z E3 2005
Największa ściema Sony – historia oszukanych zwiastunów z E3 2005

Piętnaście lat temu Sony pokusiło się o jedno kłamstwo. Gdy te wyszło na jaw, stało się początkiem fali błedów i porażek, które doprowadziły do utraty przez firmę konsolowego tronu.

11 najlepszych klasyków na PlayStation 2 – w co zagrać z PS2?
11 najlepszych klasyków na PlayStation 2 – w co zagrać z PS2?

Wraz z oficjalnym zakończeniem wsparcia dla PlayStation 2 powracamy do najlepiej sprzedającej się konsoli firmy Sony i wspominamy 11 najlepszych gier, jakie pojawiły się na tej maszynce.