Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 11 lipca 2019, 17:43

autor: Michał "Czarny Wilk" Grygorcewicz

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Gry z PS3, które warto znać – 60 najlepszych gier na PlayStation 3

Końcówka życia obecnej generacji konsol to dobry moment, by pomyśleć o zakupie… PlayStation 3. Na starej i taniej PS3 znajdziemy kilkadziesiąt tytułów, które do dziś potrafią zapewnić rozrywkę najwyższej próby.

Jesteśmy coraz bliżej kolejnej generacji konsol – momentu, w którym PlayStation 4 oraz Xbox One staną się przestarzałe. I paradoksalnie jest to bardzo dobry czas, by zastanowić się nad zakupem… PlayStation 3.

Dlaczego? Na korzyść tej, wydawałoby się, przedpotopowej maszyny japońskiej korporacji przemawia bardzo wiele. Chociażby cena – samą konsolę aktualnie bez problemu kupimy za 300–400 złotych, a dostępne na nią gry to w większości przypadków wydatek od 15 do góra 30 złotych w sklepach z „używkami” bądź na portalach z ogłoszeniami.

Sprzęt ten, mimo raczej mało imponujących początków, ostatecznie doczekał się naprawdę potężnej biblioteki gier – w encyklopedii serwisu GRYOnline.pl. znajdziecie wpisy dotyczące przeszło 2 tysięcy tytułów dostępnych na tę platformę. Oczywiście wiele z nich to niewarte dziś uwagi średniaki bądź pozycje zwyczajnie słabe, niektóre też paskudnie się zestarzały, ale mamy tu także setki gier wciąż świetnych – dowodem na to jest chociażby fakt, że wśród najlepszych produkcji na PS4 znajduje się kilka remasterów gier z PlayStation 3, w których poprawiono jedynie grafikę. I za takie remastery twórcy życzą sobie często bardzo konkretne pieniądze. Mając PS3, możemy więc sporo zaoszczędzić, kupując pierwowzory.

Pierwsza, nieodchudzona wersja PlayStation 3 ze względu na swój oryginalny wygląd nazywana była „chlebakiem”. - 2019-07-11
Pierwsza, nieodchudzona wersja PlayStation 3 ze względu na swój oryginalny wygląd nazywana była „chlebakiem”.

CZY NA PLAYSTATION 5 POGRAMY W GRY Z PLAYSTATION 3?

Jedną z poważniejszych wad PlayStation 4 był brak kompatybilności wstecznej – możliwości odpalania na tej konsoli gier z poprzednich maszyn Sony. W przypadku PlayStation 5 to niedopatrzenie zostanie naprawione, choć jak na razie Japończycy wspominają jedynie o możliwości przechodzenia na nowej konsoli tytułów z PS4 – nie wiadomo, co z klasyką z PS, PS2 i przede wszystkim z PS3. Jeśli te ostatnie pozycje także będziemy mogli uruchomić na sprzęcie dziewiątej generacji, poniższa lista również powinna się przydać.

Wreszcie, mimo wielu lat na karku, najładniejsze gry z PlayStation 3 potrafią zachwycić. Konsola ta wsławiła się jako sprzęt na swoje czasy tyleż trudny do okiełznania, co skrywający sporo mocy – i gdy w końcu programistom udało się ją oswoić, efekty były imponujące. Jasne, najładniejsze gry na PS4 biją na głowę pod względem wizualnym pozycje z PS3, ale jeśli chodzi o „klasę średnią”, różnice między tytułami na obie konsole często sprowadzają się do rozdzielczości i detali.

Zestawienie podzielone zostało na różne gatunki, by ułatwić wyszukiwanie tytułów według gustu. Siłą rzeczy nie znajdziecie tu wszystkich wartych wypróbowania gier na „chlebaka” – jest ich zwyczajnie zbyt wiele, by podejmować się stworzenia takiej listy. Gwarantujemy jednak jedno – każde z opisanych tutaj dzieł w swoim gatunku stanowi jakość samą dla siebie.

TWOIM ZDANIEM

Miałeś/miałaś konsolę PS3?

Tak
73,6%
Nie
18,7%
Nie, ale chciał(a)bym kiedyś kupić
7,8%
Zobacz inne ankiety
The Last of Us: Part I

The Last of Us: Part I

Heavy Rain

Heavy Rain

Demon's Souls (2009)

Demon's Souls (2009)

God of War III

God of War III

nieSławny: inFamous 2

nieSławny: inFamous 2

Podróż

Podróż

Gran Turismo 6

Gran Turismo 6

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

Ratchet & Clank: Tools of Destruction

Ratchet & Clank: Tools of Destruction

Killzone 2

Killzone 2

Największa ściema Sony – historia oszukanych zwiastunów z E3 2005
Największa ściema Sony – historia oszukanych zwiastunów z E3 2005

Piętnaście lat temu Sony pokusiło się o jedno kłamstwo. Gdy te wyszło na jaw, stało się początkiem fali błedów i porażek, które doprowadziły do utraty przez firmę konsolowego tronu.

11 najlepszych klasyków na PlayStation 2 – w co zagrać z PS2?
11 najlepszych klasyków na PlayStation 2 – w co zagrać z PS2?

Wraz z oficjalnym zakończeniem wsparcia dla PlayStation 2 powracamy do najlepiej sprzedającej się konsoli firmy Sony i wspominamy 11 najlepszych gier, jakie pojawiły się na tej maszynce.