Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 20 lutego 2021, 08:17

autor: Hubert Sosnowski

Szop w przebraniu. Łowca ciastek. Pisuje o grach, filmach i serialach, a zdarza się, że i prozę.

15 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł

Nostalgia to zdradliwa bestia. Czasem wydaje się, że genialne tytuły z naszej młodości wciąż takimi są, ale gdy kupujemy je po latach, możemy doznać bolesnego rozczarowania. Na szczęście wiele z nich da się wypróbować za darmo.

Worlds of Ultima : The Savage Empire

W SKRÓCIE

  1. Gatunek: RPG
  2. Data premiery: 30 grudnia 1990
  3. Producent: Origin Systems
  4. Skąd pobrać: GOG

Jeśli chcecie za darmo przekonać się o tym, jak działały gry z serii Ultima, do których odnoszą się nawet współcześni dziennikarze, Worlds of Ultima: The Savage Empire jest po temu idealną okazją. To poboczna odsłona cyklu, w której wciąż gramy bohaterem znajdującym się na ścieżce awatara, jednak przenosi nas ona do innego wymiaru – przywodzącego na myśl prehistorię.

Gra odrzuca fantasy na rzecz hołdu złożonego klasyce kina nowej przygody i literatury awanturniczej, takiej jak Zaginiony świat czy Indiana Jones. Rzecz rzadko spotykana w RPG nawet dziś, gdzie raczej lądujemy z wszczepami w kosmosie, na nuklearnym pustkowiu lub znowu na grzbiecie smoka. Pomijając ten aspekt – znajdziemy tu wszystkie charakterystyczne elementy kultowej Ultimy. Całkiem złożoną jak na owe czasy fabułę, sympatycznych towarzyszy i wysoce interaktywny świat.

JAK TO SIĘ ZESTARZAŁO?

Gra bywa ciężka w obsłudze, to w końcu interfejs z 1990 roku, ale mimo archaicznej oprawy i sterowania The Savage Empire zachowało sporo przygodowego uroku. Jeśli nie boicie się aż tak starej szkoły – warto sprawdzić.

TWOIM ZDANIEM

W którym wieku zaczęła się Twoja przygoda z grami wideo?

W XX w.
59%
W XXI w.
41%
Zobacz inne ankiety
StarCraft

StarCraft

Shadow Warrior

Shadow Warrior

Dink Smallwood

Dink Smallwood

Prince of Persia (1989)

Prince of Persia (1989)

Tribes 2

Tribes 2

Teen Agent

Teen Agent

Railroad Tycoon

Railroad Tycoon

Najlepsze darmowe gry 2021 roku - top 100 gier free-to-play
Najlepsze darmowe gry 2021 roku - top 100 gier free-to-play

Zastanawiasz się w co zagrać? Oto gry free to play, na które warto zwrócić uwagę. Zebraliśmy w jednym miejscu top 100 najlepszych darmowych gier.

Darmowe strzelanki – 14 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów
Darmowe strzelanki – 14 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów

Premiera CoD: Warzone skłoniła nas aktualizacji tego rankingu. Dodaliśmy dwie nowe gry i zamieszaliśmy trochę kolejnością tytułów na liście. Przed wami 14 najlepszych darmowych strzelanek, w które zagracie w 2020 roku

Darmowe gry ze Steama tak złe, że nikt w nie nie gra
Darmowe gry ze Steama tak złe, że nikt w nie nie gra

Nie wszystkie darmowe tytuły cieszą się podobną popularnością jak nieodpłatny Fortnite. Przypadek? Istnieją gry tak słabe, że nikt ich nie chce – nawet za darmo.