Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 5 stycznia 2019, 11:30

autor: Hubert Sosnowski

Opublikował kilka opowiadań w prasie. Miłośnik gier, książek i sportów walki.

Najważniejsze gry RPG 2019 roku – czy to będzie dobry rok?

2019 zapowiada się na interesujący rok. Choć najwięksi tytani gatunku zastygli w przyczajeniu i najprawdopodobniej zaatakują później, to jednak nadciąga kilka wielkich tytułów – a przy okazji zrobiło się więcej miejsca dla produkcji niezależnych.

Children of Morta

  1. Twórcy: Dead Mage
  2. Data premiery: 2019
  3. Gatunek: roguelike / hack’n’slash

Kolejna produkcja dla fanów trudnych indie RPG. Children of Morta czerpie pełnymi garściami z mechanik właściwych hack’n’slashom i roguelike’om. W tej grze zejdziemy głęboko do podziemi kryjących wielkie zło, po drodze zmierzymy się z wieloma ciężkimi wyzwaniami, padniemy nie raz i nie dwa, trzeba będzie walczyć z głową i mądrze rozwijać postać, ale w przeciwieństwie do wielu innych „rogalików” – tu liczy się także całkiem rozbudowana opowieść.

Poznamy historię rodziny Bergsonów strzegącej góry Morta. W jej jaskiniach głęboko pod ziemią zadziałała tajemnicza siła, która zmienia ludzi w okolicy w krwiożercze potwory. Kolejni członkowie rodu wyruszą, by odkryć tajemnicę góry i przeciwdziałać rodzącemu się chaosowi. Każdy Bergson będzie osobną postacią, zaś na poznanie czeka – według zapowiedzi – całkiem interesująca fabuła z rozbudowanymi wątkami pobocznymi. A wszystko to w pixelartowej oprawie graficznej.

Wolcen: Lords of Mayhem

  1. Twórcy: Wolcen Studios
  2. Data premiery: 2019
  3. Gatunek: hack’n’slash

Na bezdiablu i Wolcen (dawniej Umbra) Diablo. To hack’n’slash powołany do życia dzięki udanej crowdfundingowej zbiórce. Odpowiadają za niego młodzi twórcy mający doświadczenie w pracy z Cry Engine’em, więc o wygląd produkcji możemy być spokojni. Już teraz w programie Early Access prezentuje się ona bardzo porządnie. Na pierwszy rzut oka to action RPG, jak bogowie rąbanki przykazali, ale kilka cech je wyróżnia.

Po pierwsze, mamy tu zaawansowany crafting, dzięki któremu zmajstrujemy takie elementy ekwipunku, jakie tylko nam się zamarzą. Po drugie, materiały posłużą także do budowy domu. Bo przecież bohater po kopaniu tyłków musi mieć gdzie wypocząć. Co ciekawsze, twórcy odpuścili sobie klasyczny system rozwoju z drzewkiem umiejętności na rzecz mutacji – na podstawie naszego stylu gry postać będzie ewoluować (np. wyrosną jej skrzydła, by zwiększyć jej mobilność).

Jaki typ gier RPG lubisz najbardziej?

44,5%

Action-RPG

32,2%

Klasyczne, takie jak za dawnych czasów

6,9%

Taktyczne RPG

5,8%

RPG w stylu Dark Souls

3,4%

jRPG

3,4%

Hack'n'slashe

2,4%

MMORPG

0,8%

Inne

0,6%

Roguelike'i

Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts III

The Outer Worlds

The Outer Worlds

Biomutant

Biomutant

Torchlight Frontiers

Torchlight Frontiers

Wolcen: Lords of Mayhem

Wolcen: Lords of Mayhem

Wasteland 3

Wasteland 3

Warhammer: Chaosbane

Warhammer: Chaosbane

Code Vein

Code Vein

NiOh 2

NiOh 2

The Surge 2

The Surge 2

Wszystko, co fan RPG musi wiedzieć – stan gier erpegie w 2018 roku
Wszystko, co fan RPG musi wiedzieć – stan gier erpegie w 2018 roku

Niezła passa RPG-ów trwa. Pojawiają się kolejne hity, zarówno hołdujące tradycji Pillars of Eternity 2: Deadfire, jak i nowoczesne hybrydy. A jednak można odnieść wrażenie, że do gatunku powoli wkrada się stagnacja.

Najciekawsze gry MMORPG, w które zagramy w 2019 roku lub później
Najciekawsze gry MMORPG, w które zagramy w 2019 roku lub później

Gatunek ten od kilku lat trwa w stagnacji, ale nie znaczy to, że nie ma dla niego nadziei. Przed Wami zestawienie gier, które mogą tchnąć w MMORPG trochę świeżości. Zakładając oczywiście, że wszystkie te projekty kiedyś zostaną zrealizowane.