Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 5 stycznia 2019, 11:30

autor: Hubert Sosnowski

Opublikował kilka opowiadań w prasie. Miłośnik gier, książek i sportów walki.

Najważniejsze gry RPG 2019 roku – czy to będzie dobry rok?

2019 zapowiada się na interesujący rok. Choć najwięksi tytani gatunku zastygli w przyczajeniu i najprawdopodobniej zaatakują później, to jednak nadciąga kilka wielkich tytułów – a przy okazji zrobiło się więcej miejsca dla produkcji niezależnych.

The Outer Worlds

  1. Twórcy: Obsidian Entertainment
  2. Data premiery: 2019
  3. Gatunek: RPG akcji / FPS

Obsidian nie mógł wybrać lepszego momentu na zapowiedź The Outer Worlds, czyli spadkobiercy Fallouta: New Vegas, tyle że w kosmosie. Bethesda, która powoli zmieniała obraz marki, aż zepsuła go Falloutem 76, może tylko patrzeć z boku, jak weterani gatunku robią swoje (i łatać nieszczęsną sieciówkę). The Outer Worlds, mimo że korzysta z innych założeń świata, jest z mocno powiązane New Vegas.

Nowa gra będzie oglądanym z perspektywy pierwszej osoby action RPG z toną eksploracji, nieliniową fabułą i licznymi wyborami. Nie zabraknie oczywiście wisielczego humoru i easter eggów, co zapowiada już zwiastun z radosnym Passenger Iggy Popa rozbrzmiewającym w tle. Ciekawostkę stanowi zapowiadany system wad. Gra będzie obserwować, w czym nie jesteśmy dobrzy i na tej podstawie zaproponuje karę, a w zamian przyzna cechę specjalną (perk). Zobaczymy, jak ten pomysł wypadnie w praktyce.

Akcja rozgrywać się ma w odległej kolonii, w odległej galaktyce. Trafimy tam na statku kosmicznym i szybko odkryjemy zagrażający istnieniu tego miejsca spisek. Całość zostanie podlana retrofuturystycznym sosem, dzięki któremu miłośnicy Falloutów poczują się tu jak w domu.

KRAINA MOBILEK – THE ELDER SCROLLS: BLADES

Ze Skyrimem zaczyna być trochę jak z Doomem. Niedługo swoją wersję dostaną pralki i drukarki. Bethesda postawiła sobie ambitny cel przeniesienia doświadczeń ze Skyrima i innych TES-ów na komórki. Jako wyjęty spod prawa agent Jego Cesarskiej Mości wyruszymy skopać odwłok wielkiemu złu, a zupełnie przy okazji obejmiemy posadę burmistrza i pozarządzamy miastem. Na zwiedzenie czeka otwarty świat, mnóstwo lochów i zadań. Sterowanie ma być na tyle intuicyjne, na ile to możliwe. To może wypalić, o ile gra nie ugnie się pod ciężarem błędów. Dasz radę, Bethesdo? Dodajmy, że pozycja ta miała zostać wydana jeszcze w zeszłym roku, ale jej premierę przesunięto. Powodem był fatalny odbiór Fallouta 76?

NiOh 2

  1. Twórcy: Team Ninja
  2. Data premiery: 2019
  3. Gatunek: action RPG w stylu Dark Souls

Jeśli podobał się Wam Wiedźmin przyrządzony po japońsku (no dobra, to skojarzenie wynika przede wszystkim z wizerunku głównego bohatera), to mam dobrą wiadomość. Nadciąga NiOh 2, kontynuacja całkiem udanego miksu Dark Souls, Diablo i Ninja Gaiden. Twórcy zapowiadają, że dostaniemy więcej tego samego z paroma drobnymi ulepszeniami.

Wskoczymy więc w buty samuraja i ruszymy zapolować na rozmaite potwory rodem z japońskiej mitologii, ale staniemy też do boju przeciwko ludziom. Dalej będziemy się rozwijać, by stawiać czoła coraz trudniejszym wyzwaniom. Gra nie okaże nam litości, jak to w soulslike’ach, ale na pocieszenie twórcy zapowiedzieli kilka nowości. Po pierwsze, zmieni się protagonista, tym razem będzie to wojownik o nieco bardziej demonicznej proweniencji niż William. Zmieni się też system przywracania bohatera do życia, choć szczegóły nie są jeszcze znane.

Jaki typ gier RPG lubisz najbardziej?

44,5%

Action-RPG

32,2%

Klasyczne, takie jak za dawnych czasów

6,9%

Taktyczne RPG

5,8%

RPG w stylu Dark Souls

3,4%

jRPG

3,4%

Hack'n'slashe

2,4%

MMORPG

0,8%

Inne

0,6%

Roguelike'i

Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts III

The Outer Worlds

The Outer Worlds

Biomutant

Biomutant

Torchlight Frontiers

Torchlight Frontiers

Wolcen: Lords of Mayhem

Wolcen: Lords of Mayhem

Wasteland 3

Wasteland 3

Warhammer: Chaosbane

Warhammer: Chaosbane

Code Vein

Code Vein

NiOh 2

NiOh 2

The Surge 2

The Surge 2

Wszystko, co fan RPG musi wiedzieć – stan gier erpegie w 2018 roku
Wszystko, co fan RPG musi wiedzieć – stan gier erpegie w 2018 roku

Niezła passa RPG-ów trwa. Pojawiają się kolejne hity, zarówno hołdujące tradycji Pillars of Eternity 2: Deadfire, jak i nowoczesne hybrydy. A jednak można odnieść wrażenie, że do gatunku powoli wkrada się stagnacja.

Najciekawsze gry MMORPG, w które zagramy w 2019 roku lub później
Najciekawsze gry MMORPG, w które zagramy w 2019 roku lub później

Gatunek ten od kilku lat trwa w stagnacji, ale nie znaczy to, że nie ma dla niego nadziei. Przed Wami zestawienie gier, które mogą tchnąć w MMORPG trochę świeżości. Zakładając oczywiście, że wszystkie te projekty kiedyś zostaną zrealizowane.