Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 27 listopada 2020, 15:39

autor: Patryk „PefriX” Manelski

MMOholik zagubiony w świecie fantasy. Nie pogardzi dobrą książką lub serialem.

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free-2-play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.

Fortnite: Battle Royale

  1. Gatunek: battle royale
  2. Data premiery: 2017
  3. Liczba graczy: 350 milionów zarejestrowanych osób według danych z maja 2020

Fortnite: Battle Royale to trzecioosobowa gra akcji studia Epic Games oferująca rozgrywkę w tytułowym trybie. Produkcja ta wyewoluowała z tytułu Fortnite: Save the World, ale w odróżnieniu od oryginału jest w pełni darmowa i do działania nie wymaga „podstawki”.

Jak się w to gra? Razem z 99 innymi osobami skaczemy z latającego autobusu i lądujemy na wyspie. Następnie musimy jak najszybciej zdobyć broń, by eliminować przeciwników na zawężającym się polu walki – wygrywa ten, który przetrwa jako ostatni. Na tle konkurencji tytuł wyróżnia się możliwością niszczenia otoczenia oraz budowania fortyfikacji. Poza tym tylko tutaj lata się balonami, jeździ wózkami sklepowymi czy strzela z wyrzutni dyń.

  1. Zagraj za darmo w Fortnite

MIKROPŁATNOŚCI

Epic Games wprowadziło naprawdę sprawiedliwy system mikrotransakcji, chociaż znajdą się tacy, którym to i owo może nie pasować. Za wygrywanie meczów nie otrzymujemy bowiem specjalnej waluty, czyli V-dolców, której używamy jako środka płatniczego w growym sklepiku.

Skórki i przedmioty, które tam kupujemy, nie mają jednak żadnego wpływu na rozgrywkę, a dodatkowo V-dolce zdobywamy w płatnej podstawce czy Fortnicie: Save the World. Warto również zaznaczyć, że za wspomnianą walutę możemy nabyć karnet bojowy na dany sezon. Zapewnia on dodatkowy zestaw zadań, po zaliczeniu których osiągamy kolejne poziomy. Te zaś odblokowują specjalne przedmioty kosmetyczne, przypisane do danej przepustki.

TWOIM ZDANIEM

Czy korzystasz z mikropłatności w grach?

Nigdy nie opłaciłem/łam żadnej mikropłatności
40,9%
Tak, ale rzadko
28%
Raptem parę razy
23,9%
Tak, nawet dość często
7,2%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Path of Exile

Path of Exile

Warframe

Warframe

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Paladins: Champions of the Realm

Paladins: Champions of the Realm

Heroes of the Storm

Heroes of the Storm

Uczciwe gry na Androida - płacisz raz i grasz ile chcesz
Uczciwe gry na Androida - płacisz raz i grasz ile chcesz

Rynek mobilny zdominowały mniej lub bardziej uczciwe produkcje free to play. A jeśli F2P Wam nie pasuje? Z tego zalewu da się odłowić perły. Świetne produkcje, za które zapłacisz raz i masz spokój. Prezentujemy kilkanaście uczciwych gier mobilnych.

Gry, których gracze nie chcieli nawet za darmo
Gry, których gracze nie chcieli nawet za darmo

Wydawać by się mogło, że udostępnienie swojej gry za darmo, to ostatnia deska ratunku, która zawsze działa. Okazuje się jednak, że niektórym produkcjom nawet to nie pomogło przetrwać.

Najpopularniejsze gry świata - w jakie tytuły gra najwięcej osób?
Najpopularniejsze gry świata - w jakie tytuły gra najwięcej osób?

Call of Duty, Minecraft, a może Red Dead Redemption 2? Najpopularniejsze gry świata to tytuły znacznie mniej oczywiste, niż może się to wydawać zapalonym graczom.