Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 19 sierpnia 2020, 13:42

autor: Mushroom

Jestem prawnikiem! No dobrze, byłem, ale chciałem, żebyście o tym wiedzieli ;-)

20 najlepszych gier strategicznych wszech czasów na PC

Kiedyś prezentowaliśmy listę dwudziestu najlepszych gier strategicznych ostatnich lat. Dziś czas sięgnąć trochę dalej w przeszłość i przyjrzeć się dwudziestu najlepszym strategicznym klasykom.

5. StarCraft II

StarCraft to nie tylko e-sport, ale także kampania dla jednego gracza, której znakiem rozpoznawczym są fenomenalne animacje i całkiem niezła fabuła. - 20 najlepszych gier strategicznych wszech czasów na PC - dokument - 2020-08-19
StarCraft to nie tylko e-sport, ale także kampania dla jednego gracza, której znakiem rozpoznawczym są fenomenalne animacje i całkiem niezła fabuła.
  1. Gatunek: RTS
  2. Twórcy: Blizzard Entertainment
  3. Platforma: PC
  4. Rok premiery: 2010

Tagi: czas rzeczywisty, przyszłość, science fiction, e-sport

DOSTĘPNOŚĆ

W porównaniu z pozostałymi pozycjami w tekście StarCraft II jest młodą produkcją. Z jego zakupem nie ma żadnych problemów. Część gry jest zresztą dostępna za darmo na oficjalnej stronie Blizzarda.

Pierwszą piątkę najważniejszych reprezentantów klasyki w historii komputerowych strategii otwiera kolejna głośna produkcja ze stajni Blizzarda. Na drugą odsłonę StarCrafta fani musieli czekać naprawdę długo, ale w ostatecznym rozrachunku, pomimo wielu głosów krytyki, kalifornijskie studio udowodniło, że potrafi robić jedne z najlepszych strategii na rynku.

Stworzenie kontynuacji wielkiego dzieła sprzed lat to zadanie niemal zawsze skazane na porażkę. Zwłaszcza jeśli owej kontynuacji trzeba wyglądać dwanaście lat. W takim czasie oczekiwania fanów mogą urosnąć do niewyobrażalnych rozmiarów i ostateczne zadowolenie wszystkich jest po prostu niemożliwe, nawet dla takich weteranów jak ekipa Blizzarda. Mimo to deweloperom udała się ta niełatwa sztuka, gdyż Wings of Liberty, pomimo krytyki, odniosło ogromny sukces.

StarCraft II stał się jedną z najszybciej sprzedających się gier strategicznych wszech czasów, a jego zwycięskiego pochodu nie zatrzymała nawet tak kontrowersyjna decyzja jak podział tytułu na trzy oferowane osobno części. Dziś pozycja ta to przede wszystkim e-sport. Nawet jeśli nie stanowi ona najbardziej popularnej dyscypliny na turniejach sportów elektronicznych, to jednak jest na nich nieprzerwanie obecna, a serwery multiplayera odwiedzane są przez stałą i niemałą liczbę graczy.

To właśnie oni tworzą społeczność, która wciąż pozostaje wierna swojej grze, co przecież jest najważniejszą miarą popularności tego typu produkcji. Na uwagę zasługuje również fakt, że StarCraft II praktycznie z miejsca wszedł do kanonu e-sportu, choć przecież w dniu premiery wcale nie było pewne, że odniesie sukces (aczkolwiek było to wielce prawdopodobne). Wszystko to pokazuje siłę marki i studia, które za nią stoi.

W 2010 roku Blizzard udowodnił, że jego klasyczna formuła RTS-a w dalszym ciągu prezentuje światowy poziom. Aby jednak w pełni zrozumieć fenomen tego studia i samej marki StarCraft, należy się cofnąć o dekadę...

TWOIM ZDANIEM

Którą serię strategii lubisz najbardziej?

Heroes of Might and Magic
25,4%
Total War
15,1%
Warcraft
10,8%
Command & Conquer
9,1%
Sid Meier’s Civilization
8,1%
Age of Empires
7,6%
StarCraft
5,9%
The Settlers
5,2%
Company of Heroes
3,9%
UFO/XCOM
3,3%
Dungeon Keeper
1,6%
Black & White
1,5%
Dune
1,4%
Master of Orion
1,1%
Zobacz inne ankiety
Heroes of Might & Magic III: HD Edition

Heroes of Might & Magic III: HD Edition

Age of Empires III

Age of Empires III

StarCraft II: Wings of Liberty

StarCraft II: Wings of Liberty

Warcraft III: Reign of Chaos

Warcraft III: Reign of Chaos

Age of Empires II: HD Edition

Age of Empires II: HD Edition

Black & White

Black & White

StarCraft

StarCraft

The Settlers II

The Settlers II

Shogun: Total War

Shogun: Total War

WarCraft: Orcs and Humans

WarCraft: Orcs and Humans

Przegapione strategie - 17 świetnych gier, których możecie nie znać
Przegapione strategie - 17 świetnych gier, których możecie nie znać

Na seriach Total War i Cywilizacja gry strategiczne się nie kończą. A może by tak spróbować jakiejś mniej znanej alternatywy? Czegoś ciekawego i świeżego? Poszukiwania polecamy zacząć od naszego tekstu.

Tzar i Original War to nie jedyne zapomniane strategie sprzed lat
Tzar i Original War to nie jedyne zapomniane strategie sprzed lat

Dziś porozmawiamy o zasłużonych grach strategicznych, które nawet jeśli nie były doskonałe, to swego czasu robiły furorę. Gry takie jak Tzar, Myth 2, czy seria Warlords warto przypomnieć nawet tym z nas, którzy spędzili przy nich długie godziny.

30 najlepszych tycoonów w historii – top strategie ekonomiczne na PC
30 najlepszych tycoonów w historii – top strategie ekonomiczne na PC

Kiedyś uwielbiane, a dziś zapomniane tycoony mają bogatą historię, w której nie brakowało gier wybitnych. Proponujemy przegląd trzydziestu naszym zdaniem najlepszych symulacji ekonomicznych, jakie ukazały się w ciągu blisko 30 lat istnienia tego gatunku.