Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 6 stycznia 2018, 11:30

Najlepsze gry 2017 roku – wybór redakcji

Czas na najważniejsze z podsumowań 2017 roku – które gry wideo z minionych dwunastu miesięcy były najlepsze? Prezentujemy osiemnaście redakcyjnych wyborów – to te tytuły pokochaliśmy najmocniej.

Nie zapomnijcie zagłosować w naszym plebiscycie na grę roku 2017.

Rok 2017 dobiegł końca i... ech, jest co wspominać! Możecie oceniać minione dwanaście miesięcy, jak chcecie, ale żaden gracz śledzący branżowe wydarzenia nie powinien narzekać na nudę. Premiery dwóch nowych platform (jeżeli zaliczyć do tego grona ulepszoną wersję Xboksa One X), burza wokół mikrotransakcji, która w ostatnich tygodniach zdominowała wszelkie wiadomości dotyczące interaktywnej rozrywki – zdecydowanie było o czym pisać i czytać.

Przede wszystkim jednak już od początku roku zostaliśmy zasypani masą doskonałych tytułów – zazwyczaj na tyle czasochłonnych, że solidne przetestowanie absolutnie każdego z nich to zadanie zdecydowanie przerastające możliwości zwyczajnego człowieka. Dlatego wybraliśmy dla Was osiemnaście produkcji, których według nas nie powinniście przegapić. Oto absolutna czołówka ostatnich dwunastu miesięcy – gry wideo zmuszające do zarywania nocek i wymyślania coraz bardziej absurdalnych wymówek, dlaczego zasypiamy nad klawiaturą.

JAK POWSTAŁA TA LISTA?

W głosowaniu brały udział 24 osoby – pracownicy i współpracownicy GRYOnline.pl. Każda z nich wybrała pięć swoich ulubionych gier 2017 roku (układając je w kolejności od najlepszej do najgorszej).

2017 to rok ciekawych nowych marek, wyśmienitych kontynuacji, godnych duchowych spadkobierców klasyki oraz powrotów kultowych serii do najwyższej formy. Praktycznie każdy gracz – zarówno gustujący wyłącznie w wysokobudżetowych hitach, jak i w skromnych „indykach” – miał szansę znaleźć w tej ofercie coś dla siebie. Zapraszamy zatem do lektury. Parę wyborów może wywołać zdziwienie, przy innych wątpliwości wzbudzi zajmowana pozycja – nie omieszkajcie więc napisać, jakie gry ostatnich dwunastu miesięcy zasługują na wyróżnienie Waszym zdaniem!

15. PlayerUnknown’s Battlegrounds

Większość twórców gier może tylko pomarzyć o sprzedaniu 25 milionów egzemplarzy swojej gry. PlayerUnknown’s Battlegrounds udało się to osiągnąć jeszcze we wczesnym dostępie. - 2018-01-06
Większość twórców gier może tylko pomarzyć o sprzedaniu 25 milionów egzemplarzy swojej gry. PlayerUnknown’s Battlegrounds udało się to osiągnąć jeszcze we wczesnym dostępie.
  1. Producent: Bluehole
  2. Data premiery: 23 marca (wczesny dostęp) / 20 grudnia
  3. Platformy: PC, Xbox One
  4. Gatunek: sieciowa gra akcji, battle royale
  5. Nasza ocena: 7,5/10

Niezależnie od tego, co sądzicie o samej grze, jednego PlayerUnknown’s Battlegrounds odmówić nie sposób: to absolutny fenomen minionego roku. W marcu bez hucznych zapowiedzi, efektownej oprawy i obszernej zawartości pojawiło się na Steamie w fazie wczesnego dostępu... i przez następne miesiące całkowicie zdominowało tę platformę. Dość powiedzieć, że jeszcze przed premierą finalnej wersji i debiutem na Xboksie One ta sieciowa strzelanka sprzedała się w ponad 25 milionach egzemplarzy! W tym czasie udało jej się też zainspirować kilku naśladowców i zostać nominowaną do tytułu najlepszej produkcji roku.

Dlaczego ta gra, która jeszcze do niedawna pozostawała w fazie wczesnego dostępu, zdobyła taką popularność? Cóż, PlayerUnknown’s Battlegrounds to chyba stanowiący największe wyzwanie i wywołujący ogromne emocje przykład formuły battle royale. Na ogromną mapę zostaje rzucona duża grupa graczy, która następnie rywalizuje o pozostanie przy życiu aż do momentu, kiedy wszyscy oprócz ostatniej ocalałej osoby będą martwi. Napięcia dodaje ciągle kurczące się pole rozgrywki, zmuszające do nieustannego przemieszczania się i konfrontacji z kolejnymi przeciwnikami, potrzeba zdobywania coraz lepszego ekwipunku na własną rękę oraz starcia stawiające przede wszystkim nie na refleks, ale na odpowiednią taktykę i cierpliwość. I ta trzymająca na krawędzi fotela, satysfakcjonująca rozgrywka z nawiązką wynagradza nieszczególnie piękną oprawę czy żałośnie małą liczbę map.

  1. PlayerUnknown’s Battlegrounds w encyklopedii gier

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w tematach, które mało kto czyta. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak oceniasz rok 2017 w grach w skali od 1 (słaby) do 5 (świetny)?

1
6,1%
2
8%
3
33,5%
4
39,6%
5
12,9%
Zobacz inne ankiety
Divinity: Original Sin II - Definitive Edition

Divinity: Original Sin II - Definitive Edition

Horizon: Zero Dawn - Complete Edition

Horizon: Zero Dawn - Complete Edition

Assassin's Creed Origins

Assassin's Creed Origins

Resident Evil VII: Biohazard

Resident Evil VII: Biohazard

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

NieR: Automata

NieR: Automata

PUBG: Battlegrounds

PUBG: Battlegrounds

Prey

Prey

Wolfenstein II: The New Colossus

Wolfenstein II: The New Colossus

Hellblade: Senua's Sacrifice

Hellblade: Senua's Sacrifice

Uncharted: Zaginione dziedzictwo

Uncharted: Zaginione dziedzictwo

Cuphead

Cuphead

Torment: Tides of Numenera

Torment: Tides of Numenera

Dishonored: Death of the Outsider

Dishonored: Death of the Outsider

Persona 5

Persona 5

What Remains of Edith Finch

What Remains of Edith Finch

Super Mario Odyssey

Super Mario Odyssey

Pyre

Pyre

Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku
Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2018 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.

Nie tylko RDR2 – 18 gier drugiej połowy 2018 roku, na które warto czekać
Nie tylko RDR2 – 18 gier drugiej połowy 2018 roku, na które warto czekać

Ostatnie sześć miesięcy mogło Was mile zaskoczyć lub rozczarować, ale pamiętajmy, że to dopiero półmetek 2018 roku. Do 31 grudnia na półki sklepowe trafi jeszcze sporo interesujących produkcji, dzięki którym nie będziemy narzekać na nudę.

Skyrim 2 i Borderlands 3 – na zapowiedzi tych 18 gier czekamy w tym roku
Skyrim 2 i Borderlands 3 – na zapowiedzi tych 18 gier czekamy w tym roku

W branży zdominowanej przez uznane marki i sequele wiele serii jest już na tyle wyeksploatowanych, że mamy ich serdecznie dość. Oczywiście nie tych, które wymienione są w niniejszym artykule – zapowiedzi tych kontynuacji wprost nie możemy się doczekać.