Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 2 lipca 2017, 11:30

Cyberpunks Not Dead, czyli w co zagrać czekając na Cyberpunk 2077

Konwencja cyberpunku przeżywa obecnie renesans. Wprawdzie hollywoodzki Ghost in the Shell nie był aż takim sukcesem, a na produkcję CD Projekt RED przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać, ale gracze i tak mają w czym wybierać.

Spis treści

Beneath a Steel Sky – klasyczna przygodówka

Czas na odrobinę luźniejsze, choć wciąż niepozbawione wartości, podejście do cyberpunku. Beneath a Steel Sky to klasyczna przygodówka point’n’click pochodząca z głębokich lat 90., kiedy to gatunek ten królował na wielu maszynkach do grania.

Produkcja Revolution opowiada historię zbiegłego więźnia, Roberta Fostera. Transportujący go śmigłowiec rozbija się, a były osadzony (jako jedyny ocalały) ucieka. Problem w tym, że jest odrobinę... zagubiony. Niewiele pamięta ze swojej przeszłości, a już zwłaszcza nie wie, za co siedział. Dlatego rusza w głąb futurystycznej metropolii, by poznać prawdę o sobie – i odkryć zdecydowanie bardziej ponure oblicze miejsca, w jakim przyszło mu egzystować.

Mamy więc dystopiczną przyszłość, wielkie miasto i bezpośredni kontakt z nizinami społecznymi. Tym, co wyróżnia Beneath a Steel Sky, jest rozluźniający atmosferę humor. Trzeba przyznać, że żarty wybijają się ponad pewien poziom i wcale nie psują klimatu. Swobodniejsze podejście do tematu jest o tyle potrzebne, że gra jako taka bywa bezlitosna i łatwo tu zarobić kulkę czy zginąć w inny, mniej przyjemny sposób.

Naturalnie, produkcja sprzed 23 lat zdążyła się już zestarzeć, ale umówmy się – nasze oczy prędzej zaakceptują rozpikselowane 2D niż raczkujące 3D z końcówki tamtej dekady. Zwłaszcza że lokacje wyposażono w sporo detali, a animacje do dziś prezentują się przyzwoicie. Poza tym w 2009 roku wypuszczono wersję zremasterowaną, przeznaczoną na urządzenia z systemem iOS, a pecetowy pierwowzór można dostać za darmo na GOG.com.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

Cyberpunk 2077 jest hitem, bo robi go CD Projekt RED
Cyberpunk 2077 jest hitem, bo robi go CD Projekt RED

Istnieje niewielka grupa studiów, które dla graczy stały się absolutnym gwarantem jakości i choćby tworzyły produkcje w skrajnie niszowej tematyce, są w stanie wykreować gigantyczne zainteresowanie nimi. Takim studiem stało się już CD Projekt RED.

Memy z Cyberpunka 2077 - jak Keanu Reeves i CDPR podbili internet
Memy z Cyberpunka 2077 - jak Keanu Reeves i CDPR podbili internet

Keanu Reeves to jeden z najbardziej lubianych aktorów z Hollywood, a Cyberpunk 2077 to jedna z najbardziej oczekiwanych gier wideo. Co mogło powstać z ich połączonych mocy? Memy, dużo memów. Postaraliśmy się znaleźć te najlepsze.

Antyutopia w kolorach tęczy – analiza trailera gry Cyberpunk 2077
Antyutopia w kolorach tęczy – analiza trailera gry Cyberpunk 2077

Przedstawiony wczoraj podczas konferencji Microsoftu zwiastun gry Cyberpunk 2077 wywołał mieszane reakcje. Wielu graczom nie spodobała się wizja bardziej żywego, kolorowego miasta – ale czy aby na pewno kłóci się ono z założeniami nurtu?