Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Opinie

Opinie 14 czerwca 2019, 14:41

Cyberpunk 2077 jest hitem, bo robi go CD Projekt RED

Istnieje niewielka grupa studiów, które dla graczy stały się absolutnym gwarantem jakości i choćby tworzyły produkcje w skrajnie niszowej tematyce, są w stanie wykreować gigantyczne zainteresowanie nimi. Takim studiem stało się już CD Projekt RED.

Spis treści

Cyberpunk 2077 to jedna z najbardziej oczekiwanych gier ostatnich lat – i to nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie, co można ocenić po ilości miejsca, jakie zagraniczne serwisy poświęcają najnowszej produkcji CD Projektu RED, czy po doniesieniach, jakoby pre-ordery sprzedawały się lepiej niż w przypadku Dzikiego gonu. Takie zainteresowanie jest całkowicie zrozumiałe – gra zapowiada się mocarnie, ma „zapierającego dech” Keanu Reevesa, nie szczędzi się sił na jej promowanie, do tego „Redzi” po Wiedźminie 3 cieszą się doskonałą renomą.

No właśnie, ta renoma. W Polsce twórcy komputerowych przygód Geralta darzeni są czcią nabożną i fanatyczną, dla wielu z nas będąc najważniejszym symbolem potęgi naszego kraju i powodem do patriotycznej dumy. Za granicą, dzięki przemyślanej i spójnej polityce, CDPR udało się zbudować obraz firmy przyjaznej graczom i dostarczającej produkty najwyższej jakości. Tam, gdzie wylewa się wiadra pomyj na działania Blizzarda czy BioWare, „nasi” stawiani są za wzór tego, że można lepiej i inaczej. Wszyscy ich kochają. Stąd chodzi nam po głowie myśl: czy marka firmy jest już tak mocna, że to właśnie ona kreuje popularność Cyberpunka 2077? I czy gdyby gra powstawała pod jakąkolwiek inną banderą, wciąż wyglądając równie dobrze, zdołałaby wygenerować aż tyle szumu?

Wakacje w Night City zaczniemy w kwietniu 2020 roku. - 2019-06-17
Wakacje w Night City zaczniemy w kwietniu 2020 roku.

Jeden punk powie tak, drugi punk powie nie

„Kupiłbyś(-łabyś) Cyberpunka 2077, gdyby nie robił go CD Projekt RED?” to pytanie, które zadaliśmy Wam w ankiecie, do której odnośnik pojawił się m.in. na naszym profilu w serwisie Facebook. Wyniki w chwili pisania tego felietonu są bardzo wyrównane.

Tak wyglądały wyniki ankiety, kiedy publikowaliśmy ten tekst, ale wciąż możecie głosować – ankietę znajdziecie na dole strony. - 2019-06-17
Tak wyglądały wyniki ankiety, kiedy publikowaliśmy ten tekst, ale wciąż możecie głosować – ankietę znajdziecie na dole strony.

Prawie połowa ankietowanych stwierdziła, że gdyby za Cyberpunkiem nie stali „Redzi”, to by go nie kupiła. Możemy zdradzić, że w momencie, w którym wykonaliśmy powyższy screen, w ankiecie wzięło udział ponad sześć tysięcy osób. Widać, że przynajmniej w naszym kraju sama nazwa renomowanego studia tworzącego grę ewidentnie jest magnesem, który przyciąga klientów.

Gdyby zamiast „Redów” robił to Rockstar, to brałbym, ale jeżeli byłby to Ubisoft czy EA, to wolałbym poczekać na recenzję i wtedy kupić.

Komentarz jednego z użytkowników opublikowany pod odnośnikiem do ankiety na naszym oficjalnym profilu na Facebooku

Stworzone przez Daniela Ahmada zestawienie najchętniej oglądanych materiałów z tegorocznego E3 – Cyberpunk położył na łopatki nawet Avengers i Gwiezdne wojny. - 2019-06-17
Stworzone przez Daniela Ahmada zestawienie najchętniej oglądanych materiałów z tegorocznego E3 – Cyberpunk położył na łopatki nawet Avengers i Gwiezdne wojny.

No love for cyber, punk

Czy siła CD Projektu RED rzeczywiście jest aż tak potężna, by wywołać takie poruszenie również w innych krajach i na innych kontynentach, gdzie w grę nie wchodzą żadne uczucia patriotyczne? Uważam, że tak, nasze studio ma już taką siłę przebicia. A najlepszy dowód stanowi tematyka nowej gry, czyli tytułowy cyberpunk. Choć spopularyzowany w latach sześćdziesiątych przez takich pisarzy jak J. G. Ballard czy Philip K. Dick odłam science fiction wydaje się być istotną i mocno zakorzenioną w popkulturze częścią fantastyki naukowej, w rzeczywistości cyberpunk to mało popularna nisza – zwłaszcza w ostatnich latach.

Aby to udowodnić, wystarczy spojrzeć na wyniki finansowe dwóch największych filmowych premier tego typu ostatnich lat – Blade Runnera 2049 oraz Ghost in the Shell. Ten pierwszy, wyreżyserowana przez Denisa Villeneuve’a kontynuacja absolutnej klasyki kina, mimo fenomenalnych recenzji zarobił na całym świecie tylko 259 mln dolarów, mocno rozmijając się z oczekiwaniami producentów. Warto dodać, że oryginał z 1982 roku także nie odniósł kasowego sukcesu. Jeszcze gorzej poradziła sobie amerykańska adaptacja kultowej mangi. Przychód z Ghost in the Shell na całym świecie to ledwie 170 mln dolarów, co przy budżecie produkcyjnym wynoszącym około 110 milionów oznacza całkowitą porażkę. Była też Alita: Battle Angel, czyli cyberpunk dla młodzieży autorstwa Roberta Rodrigueza i Jamesa Camerona. Film się zwrócił, ale nie uznaje się go za przebój.

Blade Runner 2049 to wizualny majstersztyk, porządna fabuła, godny następca legendy... i rozczarowanie finansowe. - 2019-06-17
Blade Runner 2049 to wizualny majstersztyk, porządna fabuła, godny następca legendy... i rozczarowanie finansowe.

Hmmm... generalnie cyberpunk to nie moje klimaty, ale tak mnie CDPR nahajpował, że ze względu na nich pre-order już zamówiony. Każdą ich grę biorę w ciemno po Wiedźminach.

Komentarz jednego z użytkowników opublikowany pod odnośnikiem do ankiety na naszym oficjalnym profilu na Facebooku

Nie lepiej cyberpunk radzi sobie w branży gier. Wydawcy jak ognia unikają tego nurtu. I ciężko im się dziwić – jedyna duża marka, która po niego sięgnęła w ostatnich latach, to Deus Ex. Ostatnia odsłona cyklu, Mankind Divided, rozczarowała wydawcę na tyle, że cała seria i związane z nią plany zostały zamrożone „na czas nieokreślony”.

Mankind Divided na Steamie sprzedało się w nakładzie 1,68 miliona egzemplarzy. Wynik nie wydaje się tragiczny, ale dane z portalu SteamSpy przypominają, że gra dość szybko została mocno przeceniona. Produkcja ta debiutowała w sierpniu 2016 roku, a już w maju 2017 można ją było kupić na wyprzedaży za... 15 dolarów.

Adam Jensen nie prosił, żebyście kupowali Mankind Divided. I teraz tego żałuje, bo stał się bezrobotny. - 2019-06-17
Adam Jensen nie prosił, żebyście kupowali Mankind Divided. I teraz tego żałuje, bo stał się bezrobotny.

Cyberpunk się zwyczajnie nie sprzedaje – a przynajmniej nie w takich ilościach, by uzasadnić budżet odpowiedni dla gry AAA. No... chyba że jesteśmy studiem, które wypracowało sobie wielką renomę.

Nie, bo tylko do nich mam zaufanie i wiem, że syfu nie kupuję.

Komentarz jednego z użytkowników opublikowany pod odnośnikiem do ankiety na naszym oficjalnym profilu na Facebooku

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

W GRYOnline.pl najpierw był współpracownikiem, zaś w 2023 roku został szefem działu Produktów Płatnych. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafiał do coraz większych portali. Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Kupiłbyś/łabyś Cyberpunka 2077 gdyby nie robił go CD Projekt RED?

Tak
42,2%
Nie
57,8%
Zobacz inne ankiety
Policzyliśmy, ile mógłby kosztować CD Projekt RED. Spoiler: bardzo dużo
Policzyliśmy, ile mógłby kosztować CD Projekt RED. Spoiler: bardzo dużo

Nie ma absolutnie żadnych przesłanek, by sądzić, że Microsoft planuje przejęcie CD Projektu – ale nie było ich też przy zakupie Bethesdy. Wyliczyliśmy, że za CD Projekt gigant musiałby zapłacić bardzo dużo. Pytanie, czy to by mu się opłaciło?

Lej po cyberpunkowej bombie
Lej po cyberpunkowej bombie

W czwartek podzieliliśmy się z Wami pierwszymi wrażeniami po ograniu gry Cyberpunk 2077. Wiedzieliśmy, że nie będzie to temat łatwy, ale spodziewaliśmy się tego, bo ani ja, ani Michał, nie zostaliśmy oczarowani na tyle, żeby piać z zachwytu.

Czy Cyberpunk 2077 to jeszcze polska gra?
Czy Cyberpunk 2077 to jeszcze polska gra?

CD Projekt RED urosło do rangi firmy o międzynarodowych ambicjach, zatrudniającej ludzi z całego świata i tworzącej grę, która ze słowiańszczyzną nie ma już nic wspólnego. Czy możemy więc wciąż twierdzić, że Cyberpunk 2077 to polska gra?