Surviving Mars: Jak utrzymać przy życiu kolonistów?
Aktualizacja:
Bardzo ważną kwestią, jest utrzymanie kolonistów przy życiu. Jest to dość proste zadanie, jednak można o kilku rzeczach zapomnieć. Ten rozdział to krótkie kompendium-przypominajka.
Wygoda
Obok żywności, tlenu i wody, jeden z najważniejszych parametrów. Bez odpowiednich budynków zwiększających wygodę w kopule nie doczekasz się narodzin pierwszego marsjanina. Jest to również ważny parametr, z tego względu, iż koloniści cierpiący na niski poziom wygody mogą uciec z kolonii. Więcej na temat wygody i innych parametrów znajdziesz w dziale Koloniści.
Aby zwiększyć wygodę w kopule wystarczy wybudować budowle użytku publicznego (zapewniają też konkretne usługi) - stołówki, kosmobary lub sklepy. Również miejsca gdzie koloniści mogą wypoczywać i wypoczywać aktywnie - dekoracje i place ćwiczeń, zwiększają wygodę. Więcej o budynkach usługowych i dekoracjach znajdziesz w dziale "Co budować w kopułach?".
Tlen
Tlen to kolejny bardzo ważny element, bez niego nie ma możliwości przyjęcia kolonistów (w sumie to jest, ale poumierają). Zbuduj kilka MAGETLEN-ów oraz parę zbiorników z tlenem. Dzięki temu, w razie awarii będziesz miał zmagazynowany tlen na czarną godzinę. Możesz jeszcze podnosić produkcję tlenu dzięki farmom hydroponicznym. Więcej o tym, co uprawiać aby uzyskać tlen w "Wydobywanie i przetwarzanie surowców".
Żywność
Z żywnością sprawa jest o tyle łatwa, że część możesz dostać razem z transportem kolonistów. Możesz również skorzystać z funduszy sponsora i zamówić osobno. Jednak przez większą część gry będziesz sam produkował jedzenie za pomocą farm. Pamiętaj, aby żywność odpowiednio przetworzyć - buduj w kopułach stołówki i sklepy spożywcze. Więcej informacji znajdziesz w "Wydobywanie i przetwarzanie surowców".
Woda
Bez wody, tak samo jak w przypadku tlenu, nie będziesz w stanie przyjąć odpowiednio kolonistów. Za pomocą ekstraktorów wody oraz oddzielaczy wilgoci możesz pozyskiwać tlen. Zbuduj też parę wież ciśnień - dzięki temu będziesz miał pewną ilość wody na wypadek awarii. Można zmniejszać zużycie wody w kopułach dzięki odpowiedniej iglicy i uprawom. Więcej informacji na temat iglicy i upraw znajdziesz w "Rozbudowa bazy" oraz "Wydobywanie i przetwarzanie surowców".
- Surviving Mars - poradnik do gry
- Surviving Mars: Poradnik do gry
- Surviving Mars: Rozgrywka
- Surviving Mars: Ustalenie ładunku
- Surviving Mars: Wybór tajemnicy
- Surviving Mars: Wybór miejsca lądowania
- Surviving Mars: Założenie bazy
- Surviving Mars: Surowce
- Surviving Mars: Jednostki
- Surviving Mars: Zagrożenia
- Surviving Mars: Anomalie
- Surviving Mars: Technologia
- Surviving Mars: Rozbudowa bazy
- Surviving Mars: Koloniści
- Surviving Mars: Kamienie milowe
- Surviving Mars: Jak utrzymać przy życiu kolonistów?
- Surviving Mars: Jak zarabiać?
- Surviving Mars: Cuda
- Surviving Mars: Osiągnięcia
- Surviving Mars: Rozgrywka
- Surviving Mars: Poradnik do gry
Komentarze czytelników
Ja nie potrzebne kable odcinam na przycisku, wprawdzie potem irytują mnie komunikaty o pęknieciach w nich, ale nie mam strat w energii i nie musze ich utrzymywać. Gorzej, gdy akurat kawałek kabla blokuje budowę np. kopuły. Trochę słabo.
@Tomas - jesli masz na mysli "Protokol rozbiorki" to on dotyczy tylko budynkow a nie rur i kabli...
Czy da sie jakos kasowac wybudowane rury i kable?
Nie można postawić kopuł obok siebie tak żeby koloniści tu mieszkali a tam pracowalil? W każdej kopule trzeba kopiować te same budynki :/ kasyno, stołówka, bar itp :/
Niestety, ale nie można, gra traktuje każą kopule jako inne miasto, może mody coś zmienia w tej kwestii.
Brakuje tez opcji, gdy chcemy rozdzielić kolonie np na dwóch krańcach mapy, nie mamy informacji o zapotrzebowaniu każdej koloni tylko jedną główna informacje.
Próbowałem tbh tak zrobić - w sensie, że specjalizować kopuły, jedne mieszkalne, użytkowe itd. Gra słabo sobie z tym radzi. Można zrobić tak, żeby mieszkańcy z innej kopuły pracowali w innej. Jest o tym w poradniku, ale wymaga to małego micro :/
Mogą też zmieniać miejsce zamieszkania, wedle swoich widzimisię. Jeśli masz wahadłowce, to najpewniej z nich skorzystają, ewentualnie jak kopuła jest blisko to pójdą pieszo ;)
Jest mod który polepsza Inteligencję pracowników. Automatycznie pracują w miejscach o ich specjalizacji nawet w innej kopule oraz nie przyjmują innych nie pasujących specjalistów do danej pracy. Można używać filtrów i sobie konfigurować.
Smarter Worker AI i Workplace filter. Bardzo przydatne mody.
A wychodzą teraz gry które nie wymagają dx11?
Zabrania się kopiowanie jakichkolwiek obrazków, tekstów lub informacji zawartych na tej stronie. Strona nie jest powiązana i/lub wspierana przez twórców ani wydawców. Wszystkie loga i obrazki są objęte prawami autorskimi należącymi do ich twórców.
Copyright © 2000 - 2026 Webedia Polska SA wszelkie prawa zastrzeżone.
