filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 22 września 2022, 11:22

autor: Jan Tracz

Najwredniejsze satyry, które nie miały litości dla świata

Dzięki tej liście będziecie mogli śmiać się i płakać z samych siebie: prezentujemy najmocniejsze satyry w historii kina.

Spis treści

Sieć

Sieć, reż. Sidney Lumet, 1976 - Najwredniejsze satyry, które nie miały litości dla świata - dokument - 2022-09-22
Sieć, reż. Sidney Lumet, 1976
  1. Rok produkcji: 1976
  2. Reżyser: Sidney Lumet
  3. Gdzie obejrzeć: TV

Filmowcy nie przepadają za telewizją i często wysuwają tezy, że każde media mają coś za uszami. Ba, wręcz pragną pokazać światu, że widzowie sami muszą zacząć myśleć, inaczej prezenterzy (wraz ze sztabem fachowców) wypiorą im mózgi. Można zgadzać się z tym stwierdzeniem lub nie, ale motyw satyry na stację telewizyjną pojawia się na tej liście aż dwa razy – a to już nie jest przypadek.

Sidney Lumet to reżyser legenda, w Polsce znany przede wszystkim ze swojego debiutu (!) o nazwie Dwunastu gniewnych ludzi z 1957 roku. Tam Lumet rozprawiał się z hipokryzją sądową, a po prawie dwudziestu latach postanowił zainteresować się obłudą amerykańskiej telewizji. Sieć szokuje od samego początku: prezenter telewizyjny, Howard Beale (Oscarowa rola Petera Fincha), po otrzymaniu wymówienia, na antenie ogłasza popełnienie samobójstwa.

Prędko okazuje się, że Howard jest niestabilny psychicznie, bo przy kolejnej emisji zaczyna miotać skrajnymi poglądami. Widzowie są zachwyceni, prezenter otrzymuje swój własny program, wręcz staje się mesjaszem, a całą sytuację umiejętnie wykorzystuje telewizja… Do tego cała opowieść zostaje przedstawiona przez fantastycznych aktorów. William Holden, Robert Duvall, Faye Dunaway – dla takich nazwisk aż chce się oglądać ten film (nawet jeśli jego wydźwięk może okazać się przytłaczający).

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej