Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 19 lipca 2020, 11:30

„Dwójka” nie musi być zła. Klątwa liczby 2 – dobre i złe kontynuacje w MMO

Spis treści

„Dwójka” nie musi być zła

W tym morzu łez i ofiar cyfry 2 znalazły się jednak gry sieciowe, którym udało się oprzeć działaniu złej magii. Przykładowo zarówno EverQuest 1, jak i EverQuest 2 są produkcjami dobrze wspominanymi – gracze pamiętają o obu częściach. Można się spierać, która odsłona cyklu jest lepsza, ale działa tutaj ten sam mechanizm co przy RuneScapie. Tytuł ten oferuje graczom kilka wersji, dzięki czemu każdy gra w tę, która bardziej mu odpowiada. Co ciekawe, Old School RuneScape dalej jest rozwijany, i to niezależnie od kontynuacji!

W interesującym położeniu znajduje się seria Guild Wars. Część pierwsza i druga to dwa zupełnie różne tytuły, chociaż oba wpisują się w kategorię MMO. Ich odmienność jest jednak na tyle wyraźna, że sporo osób zostało przy pierwowzorze, który nie jest już dalej rozwijany (chociaż otrzymuje łatki). Mamy zatem przykład pewnej równowagi, kiedy to w świadomości społeczności zachowały się obie części.

Inaczej nieco działa to w przypadku The Division 2 oraz Destiny 2, które jako kontynuacje są naturalnym rozwinięciem pierwowzorów. W tym przypadku przeważnie myślimy o tych seriach jak o całościach. Niemniej gracze i tutaj często wskazują, że w ich odczuciu oryginały obu cykli były ciekawsze.

Zostało jeszcze 60% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Patryk Manelski

Patryk Manelski

Chciał być informatykiem, potem policjantem, a skończyło się na „dziennikarzeniu” na UŚ. Tam odkrył, że można połączyć pasję do grania z pisaniem. Następnie bytował w kilku redakcjach, próbując przekonać wszystkich, że gry MMO są najlepsze na świecie. Tak trafił do działu publicystyki na GOL-u, gdzie niestrudzenie kontynuuje swoją misję – bez większych sukcesów. W przerwach od walenia z axa hoduje cyfrowe pomidory, bawiąc się w wirtualnego farmera. Nie mając własnego ogródka, zadowala się opieką nad drzewkiem bonsai. Kręci go też jazda na rowerze, zaś czytać lubi mangę i fantastykę. A co najważniejsze, pochodzi z Sosnowca, gdzie zresztą mieszka i z czego jest dumny!

więcej

Mobilne gry MMORPG, w które da się grać bez bankructwa
Mobilne gry MMORPG, w które da się grać bez bankructwa

Na PC-towym rynku gier MMORPG trwa posucha, ale za to produkcje mobilne są rozkwicie. Na tyle, że jest w czym wybierać! Przyjrzeliśmy się im i wybraliśmy takie, przez które nie zbankrutujecie.

15 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2020 roku lub później
15 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2020 roku lub później

MMORPG jeszcze nie umarły i wbrew wszelakim opiniom trzymają się całkiem nieźle. Przyglądamy się, jakie nowe produkcje powinniśmy otrzymać w okolicach 2020-2021 roku.