Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 19 lipca 2020, 11:30

„Dwójki”, które nie mają startu do „jedynek”. Klątwa liczby 2 – dobre i złe kontynuacje w MMO

Spis treści

„Dwójki”, które nie mają startu do „jedynek”

Jak już się przekonaliście, w grach sieciowych znamy przypadki, gdy produkcje z liczbą 2 przyćmiewają swe pierwowzory. Ten medal ma jednak drugą stronę – i tu najmocniej oddziałuje siłą złej magii, o której dzisiaj rozmawiamy. W MMORPG bowiem kontynuacje równie często (o ile nie częściej) okazują się zmarnowanym potencjałem.

Wystarczy przytoczyć kultowego Ragnaroka Online. Miał on drugą część, ale większość graczy wolałaby o niej zapomnieć. Ragnarok Online 2 postawił na inną stylistykę, zmienił mechaniki, wprowadził pełne 3D i okazał się czymś zupełnie innym od tego, czego oczekiwała społeczność. Po latach gracze chętniej wskoczyli do Royal Questa czy Tree of Savior, udając, że Ragnarok Online 2 nigdy się nie istniał.

Tree of Savior, czyli duchowy spadkobierca Ragnarok Online.

Identyczna sytuacja miała miejsce z grami Cabal Online oraz Archlord. Obie mają renomę i wciąż cieszą się pewną popularnością. Co prawda gracze w Archlorda muszą ratować się prywatnymi serwerami, ale zainteresowanie jest. Tego samego nie sposób powiedzieć o drugich częściach obu tych tytułów, które kulturalnie nazwę „kaszankami”, chociaż na usta cisną się bardziej dosadne słowa.

Zostało jeszcze 64% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Patryk Manelski

Patryk Manelski

Chciał być informatykiem, potem policjantem, a skończyło się na „dziennikarzeniu” na UŚ. Tam odkrył, że można połączyć pasję do grania z pisaniem. Następnie bytował w kilku redakcjach, próbując przekonać wszystkich, że gry MMO są najlepsze na świecie. Tak trafił do działu publicystyki na GOL-u, gdzie niestrudzenie kontynuuje swoją misję – bez większych sukcesów. W przerwach od walenia z axa hoduje cyfrowe pomidory, bawiąc się w wirtualnego farmera. Nie mając własnego ogródka, zadowala się opieką nad drzewkiem bonsai. Kręci go też jazda na rowerze, zaś czytać lubi mangę i fantastykę. A co najważniejsze, pochodzi z Sosnowca, gdzie zresztą mieszka i z czego jest dumny!

więcej

Mobilne gry MMORPG, w które da się grać bez bankructwa
Mobilne gry MMORPG, w które da się grać bez bankructwa

Na PC-towym rynku gier MMORPG trwa posucha, ale za to produkcje mobilne są rozkwicie. Na tyle, że jest w czym wybierać! Przyjrzeliśmy się im i wybraliśmy takie, przez które nie zbankrutujecie.

15 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2020 roku lub później
15 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2020 roku lub później

MMORPG jeszcze nie umarły i wbrew wszelakim opiniom trzymają się całkiem nieźle. Przyglądamy się, jakie nowe produkcje powinniśmy otrzymać w okolicach 2020-2021 roku.