filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 5 listopada 2020, 13:50

autor: Adam Flamma

11 polskich zjawisk, które mogą zawojować świat po Wiedźminie

Co wspólnego mają ze sobą Robert Lewandowski, Henryk Sienkiewicz i Jakub Różalski? Pozornie niewiele, ale to między innymi oni mogą stać się kolejnym po Wiedźminie polskim towarem eksportowym dla fanów popkultury na całym świecie.

Spis treści

Polskie legendy

  1. Co to: Zbiór podań i legend z różnych części Polski, począwszy od historii o Lechu, Czechu i Rusie, a na opowieści o królu Popielu kończąc.

Pewnie uznacie, że wchodzimy na bardzo grząski grunt, prawie że patriotyczny, ale spójrzmy na to bardziej pragmatycznie. Nie raz i nie dwa zdarzało nam się grać w coś, co garściami czerpało z lokalnego folkloru (miłośnicy jrpg pełnych odniesień do japońskiej kultury – wystąp!). To samo możemy powiedzieć o baśniach braci Grimm, legendach i wierzeniach skandynawskich. Pewnie sami znaleźlibyście kilka przykładów seriali, gier czy komiksów mocno nawiązujących do folkloru.

Nikt jednak nie pokusił się do tej pory o stworzenie całej gry lub pełnoprawnego serialu opartego na połączeniu naszych rodzimych legend. Owszem, nawiązania były (yep, znowu Wiedźmin się kłania), ale czy znajdziecie gdzieś w grze legendę o panu Twardowskim albo o złotej kaczce? Rzecz jasna poza przygodami Geralta. Odpowiedź nie jest prosta, a szkoda. Nasze legendy – zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę ich przynależność regionalną i wyodrębni legendy warszawskie, krakowskie, gdańskie czy poznańskie – można by sprawnie wykorzystać jako bazę do stworzenia poziomów i questów w grze.

Zostało jeszcze 37% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
TWOIM ZDANIEM

Jak oceniasz serial Wiedźmin od Netflixa?

Słaby (2/6)
14,3%
Przeciętny (3/6)
22,6%
Dobry (4/6)
22,4%
Bardzo dobry (5/6)
29%
Świetny (6/6)
2,1%
Beznadziejny (1/6)
9,6%
Zobacz inne ankiety