Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 lutego 2014, 19:11

autor: Draug

World Cyber Games kończy z organizacją światowych rozgrywek?

Serwis onGamers twierdzi, że otrzymał maila od prezesa organizacji World Cyber Games, z którego wynika, że miałaby ona przestać zajmować się jakimikolwiek wydarzeniami (ze światowymi finałami rozgrywek na czele) związanymi z grami. Przyczyną są jakoby zmieniające się trendy i niekorzystna sytuacja biznesowa.

World Cyber Games kończy z organizowaniem wydarzeń „growych”, a zwłaszcza z przeprowadzaniem międzynarodowych mistrzostw w grach sieciowych – taką informację podał onGamers, partnerujący Gamespotowi serwis koncentrujący się na wieściach ze świata e-sportu. Źródłem wiadomości ma być e-mail, jaki redakcja otrzymała od Brada Lee, prezesa organizacji WCG. Oto jego treść:

”W tym roku World Cyber Games Inc. nie zorganizuje mistrzostw ani innych wydarzeń, wliczając w to światowe finały World Cyber Games. Co za tym idzie, odtąd każdy partner WCG może używać wymienionej marki na terenie swojego kraju. Wspomniana decyzja została podjęta przez zarząd World Cyber Games po analizie bieżących światowych trendów oraz środowiska dla biznesu. Wiemy, że to dla Was szokująca wieść – cały personel WCG był zaskoczony. Wszyscy przyczyniliście się do tego, że w ciągu 14 lat udało się doprowadzić do powstania najwspanialszych turniejów na świecie. Wasze poświęcenie zapewniło nam wiele cudownych chwil. Jakkolwiek marka znika, duch World Cyber Games na zawsze pozostanie w sercach graczy i fanów. Ten moment jest dla mnie bardzo trudny i bolesny, niemniej jestem zmuszony pożegnać WCG. Doceniam Waszą pasję i entuzjazm z okresu tych 14 lat. Mam nadzieję, że Wasza firma będzie rosnąć i prosperować, i że wkrótce znów się spotkamy.”

Czyżby światowe mistrzostwa World Cyber Games przechodziły do historii?
Czyżby światowe mistrzostwa World Cyber Games przechodziły do historii?

Wkrótce po opublikowaniu wieści z treścią przytoczonego wyżej maila, w koreańskim serwisie Daily Esports pojawił się news z komentarzem, jaki uczynił do wiadomości anonimowy pracownik koreańskiego oddziału organizacji World Cyber Games. Co jednak ciekawe, rzeczona osoba odniosła się tylko do jednego ustępu z omawianego pisma – zaprzeczyła mianowicie, jakoby marka WCG miałaby być swobodnie używana przez jakichkolwiek jej partnerów:

”Była budowana [marka World Cyber Games] przez 13 lat, więc nie ma mowy, aby ktokolwiek miał sobie używać jej do woli”

Czy zatem naprawdę w tym roku zabraknie uświęconych kilkunastoletnią tradycją mistrzostw WCG? Jeśli wieści serwisu onGamers nie są skutkiem jakiegoś żartu czy prowokacji – a niestety, niewiele wskazuje na to, by miało tak być, biorąc pod uwagę późniejszy komunikat ze strony Daily Esports – rok 2014 zapisze się czarnymi zgłoskami w historii e-sportu. Pozostaje zatem monitorować oficjalną stronę internetową World Cyber Games w oczekiwaniu na ewentualny oficjalny komunikat w tej sprawie.

World Cyber Games kończy z organizacją światowych rozgrywek? - ilustracja #2World Cyber Games to organizacja stojąca za jedną z najważniejszych imprez e-sportowych na świecie (sygnowanych taką samą nazwą). Na przestrzeni dziejów obejmowała ona różne dyscypliny, takie jak Counter-Strike 1.6, Wacraft III, StarCraft II, League of Legends czy World of Tanks. Historia WCG zaczęła się finałami w Korei Południowej w 2000 roku, by po czterech latach wywędrować w inne części świata. Rzecz jasna, w rozgrywkach nie brakowało również Polaków – krajowe eliminacje odbywały się rokrocznie w różnych miejscach w Warszawie, a nasi rodacy nierzadko odnosili mniejsze lub większe sukcesy (jak chociażby w 2012 roku, kiedy Bartek „Bartas” Tritt został wicemistrzem świata w turnieju gry FIFA 12).

Ostatni finał World Cyber Games miał miejsce na początku grudnia 2013 roku w chińskim Kunshan. W wydarzeniu uczestniczyło 155 tysięcy widzów, 500 graczy i około 400 dziennikarzy z ponad 30 państw. Gwoździem programu uczyniono turniej gry Warcraft III: The Frozen Throne, który odbył się pod hasłem „Good Bye, Warcraft III”. W finalnym rankingu najlepszy okazał się zespół z Korei Południowej (po 2 medale złote, srebrne i brązowe), z kolei na następnych pozycjach uplasowały się ekipy z Chin, Iranu, Ukrainy i Japonii.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.