Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXONEPS5X360PS4
Okładka World of Tanks: Console (X360)
OkładkaWorld of Tanks: Console (X360)

World of Tanks: Console

World of Tanks: Mercenaries

Niezwykle popularna gra MMO, stworzona i administrowana przez białoruskie studio deweloperskie Wargaming.net. World of Tanks: Console pozwala graczom wcielić się w role czołgistów i wziąć udział w emocjonujących potyczkach z żywymi przeciwnikami.

Akcji | czołgi | zagraj za darmo | sieciowe | kooperacja | elementy symulacyjne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

World of Tanks: Console Premiera

12lut2014

X360

19sty2016

PS4 XONE

26paź2021

PS5

World of Tanks: Console to niezwykle popularna i korzystająca z modelu free-to-play sieciowa strzelanina, w której gracze walczą ze sobą, kontrolując czołgi. Pierwotna wersja World of Tanks zadebiutowała na komputerach w 2011 roku. Trzy lata później gra ukazała się na konsoli Xbox 360, w 2015 roku na Xboksa One, w rok później pojawiła się także na PlayStation 4, zaś w 2021 roku zadebiutowały wydania dedykowane PlayStation 5 i Xboksowi Series X/S.

W międzyczasie producent opublikował także uproszczoną mobilną wersję World of Tanks Blitz oraz łączące elementy strategii i gry karcianej World of Tanks Generals. Konsolowa edycja tytułu oryginalnie występowała pod tytułem World of Tanks, ale po aktualizacji w czerwcu 2018 roku, która wprowadziła nową fikcyjną frakcję, a także szereg zmian oraz atrakcji, deweloperzy ze studia Wargaming.net zmienili jej nazwę na World of Tanks: Mercenaries. Tytuł został zmieniony po raz kolejny w 2021 r., po premierze wydań na konsole dziewiątej generacji.

Mechanika

Istotę rozgrywki w WoT: Console stanowią starcia pomiędzy graczami, mające postać krótkich minikampanii oraz turniejów, jak również pojedynczych bitew, toczonych w jednym z szerokiej gamy trybów rozgrywki. Osoby lubiące bawić się samotnie znajdą tutaj też coś dla siebie, ponieważ mogą wypróbować jedną z kilku serii misji fabularnych.

Akcja World of Tanks: Console ukazana jest z perspektywy trzecioosobowej, a fundament stanowi tu symulacja, uzupełniona elementami akcji, strategii oraz RPG. Produkcja studia Wargaming.net oferuje graczom możliwość pokierowania jednym z kilkuset czołgów i pojazdów opancerzonych. Pochodzą one w większości z różnych okresów historycznych – od czasów I wojny światowej aż po czasy współczesne. Nie brakuje nawet kompletnie fantastycznych wynalazków, które trafiły do gry wraz z aktualizacją Mercenaries.

Maszyny przypisane są do poszczególnych narodów reprezentowanych w grze. Są to Stany Zjednoczone, ZSRR, Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Japonia, Chiny, Czechosłowacja, Włochy, Szwecja i fikcyjna frakcja najemników. Pojazdy podzielone zostały na pięć głównych klas: lekkie, średnie i ciężkie, niszczyciele oraz działa samobieżne. Każdy z nich przypisany został ponadto do jednego z dziesięciu poziomów (ang. Tier), określających stopień zaawansowania pojazdu.

Rozpoczynając rozgrywkę otrzymujemy do dyspozycji wyłącznie pojazdy pierwszego poziomu, zaś dostęp do kolejnych, poukładanych w oddzielne dla każdego państwa drzewka technologiczne, uzyskujemy wraz z postępami rozgrywki i zdobywaniem doświadczenia. Ponadto, za zarabiane podczas zabawy kredyty możemy kupować szereg ulepszeń, obejmujących np. silnik, wieżyczkę, podwozie, działo oraz system radiowy. Co ciekawe, większość z nich ma swoje historyczne uzasadnienie - istniały jako prototypy lub zostały wprowadzone do produkcji. Nabywać możemy także masę przydatnych gadżetów, takich jak kamuflaż, nowoczesne systemy naprowadzania, zestawy naprawcze czy apteczki, za pomocą których możemy leczyć rannych członków załogi. Warto odnotować, że wraz z postępami rozgrywki doświadczenie zdobywa także załoga naszego czołgu, co przekłada się na jej wydajność na placu boju.

Tryby gry

WoT: Console oferuje niezwykle szeroką gamę trybów rozgrywki, a wraz z kolejnymi aktualizacjami gry dołączają do nich stopniowo kolejne. Wśród najważniejszych wariantów zabawy wyróżnić należy przede wszystkim bitwę losową, bitwę zespołową, wojnę klanów, natarcie czy tryb twierdzy. W poszczególnych bitwach brać mogą udział dwa 30-osobowe zespoły, które dodatkowo mogą być podzielone na 2 lub 3-osobowe plutony. Nie można również nie wspomnieć o kampaniach fabularnych, które możemy przechodzić w trybie kooperacji ze znajomym. Jak na rasową grę sieciową przystało, w World of Tanks: Console nie zabrakło także możliwości stworzenia bądź dołączenia do klanu (max. 100 graczy) oraz klanowej rywalizacji o zdobyte tereny na mapie świata.

Kwestie techniczne

World of Tanks: Console wykorzystuje możliwości silnika BigWorld Technology, zmodyfikowanego na potrzeby produkcji przez studio Wargaming.net. Dzięki wysokiej jakości oprawie graficznej oraz oparciu rozgrywki na mechanice symulatora, podczas zabawy możemy poczuć się jak prawdziwy dowódca czołgu. Na wyróżnienie zasługuje także zastosowany w grze, zaawansowany model zniszczeń. Zależy on od wielu czynników, takich jak kąt uderzenia pocisku, grubość pancerza itp., a obliczanie możliwości penetracji, uszkodzeń poszczególnych modułów oraz obrażeń odnoszonych przez załogę zachodzi przy wykorzystaniu wartości procentowych.

Ostatnia modyfikacja 26 października 2021

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 3,6 / 10 na podstawie 1054 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,6 / 10 na podstawie 132 głosów czytelników.

World of Tanks: Console cena w dniu premiery: 69,90 PLN

Klasyfikacja PEGI World of Tanks: Console

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.
X360
XONE
PS4
PS5