Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePS4X360XONE
Okładka World of Tanks: Mercenaries (PS4)

World of Tanks: Mercenaries

Niezwykle popularna gra MMO, stworzona i administrowana przez białoruskie studio deweloperskie Wargaming.net. World of Tanks pozwala graczom wcielić się w role czołgistów i wziąć udział w emocjonujących potyczkach z żywymi przeciwnikami.

Symulacje | czołgi | zagraj za darmo | kooperacja | MMO | strzelanki

Okładka World of Tanks: Mercenaries (PS4)

producent: Wargaming

wydawca: Wargaming

Strona oficjalna

data premiery gry:

12lut2014

X360

19sty2016

XONE PS4
Kolekcja gier
Obserwuj grę

World of Tanks: Mercenaries w wersji konsolowej, to niezwykle popularna i korzystająca z modelu free-to-play sieciowa strzelanina, w której gracze walczą ze sobą kontrolując czołgi. Pierwotna wersja World of Tanks zadebiutowała na komputerach PC w 2011 roku. W 2014 roku gra przeniosła się na konsolę Xbox 360, w 2015 roku na Xboksa One, a w rok później pojawiła się także na PlayStation 4. W tym czasie producent opublikował także uproszczoną mobilną wersję World of Tanks Blitz oraz łączące elementy strategii i gry karcianej World of Tanks Generals. Konsolowa edycja tytułu oryginalnie występowała pod tytułem World of Tanks, ale po aktualizacji w czerwcu 2018 roku, która wprowadziła nową fikcyjną frakcję, a także szereg zmian oraz atrakcji, deweloperzy ze studia Wargaming.net zmienili jej nazwę.

Mechanika

Istotę rozgrywki w World of Tanks: Mercenaries stanowią starcia pomiędzy graczami, mające postać krótkich minikampanii oraz turniejów, jak również pojedynczych bitew, toczonych w jednym z szerokiej gamy trybów rozgrywki. Osoby lubiące bawić się samotnie znajdą tutaj tez coś dla siebie, ponieważ mogą wypróbować jedną z kilku serii misji fabularnych. Wśród nich znalazła się również kampania Mercenaries, która wprowadza graczy do alternatywnej wersji znanej nam historii. II wojna światowa doprowadziła do rozpadu mocarstw i chaosu, w którym o władzę, zasoby i wpływy walczą ze sobą przeróżne frakcje oraz grupy interesów.

Akcja World of Tanks: Mercenaries ukazana jest z perspektywy trzecioosobowej, a fundament stanowi tu symulacja, uzupełniona elementami akcji, strategii oraz RPG. Produkcja studia Wargaming.net oferuje graczom możliwość pokierowania jednym z ponad 680 czołgów i pojazdów opancerzonych. Pochodzą one w większości z różnych okresów historycznych – od czasów I wojny światowej aż po okres tzw. zimnej wojny. Są to także jednak kompletnie fantastyczne wynalazki, które wprowadzone zostały wraz z aktualizacją Mercenaries. Maszyny przypisane są do poszczególnych narodów reprezentowanych w grze. Są to Stany Zjednoczone, ZSRR, Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Japonia, Chiny, Czechosłowacja, Włochy, Szwecja i fikcyjna frakcja najemników. Pojazdy podzielone zostały na pięć głównych klas: lekkie, średnie i ciężkie, niszczyciele, a oraz działa samobieżne. Każdy z nich przypisany został ponadto do jednego z dziesięciu poziomów (ang. Tier), określających stopień zaawansowania pojazdu.

Rozpoczynając rozgrywkę otrzymujemy do dyspozycji wyłącznie pojazdy pierwszego poziomu, zaś dostęp do kolejnych, poukładanych w oddzielne dla każdego państwa drzewka technologiczne, uzyskujemy wraz z postępami rozgrywki i zdobywaniem doświadczenia. Ponadto, za zarabiane podczas zabawy kredyty możemy kupować szereg ulepszeń, obejmujących np. silnik, wieżyczkę, podwozie, działo oraz system radiowy. Co ciekawe, większość z nich ma swoje historyczne uzasadnienie - istniały jako prototypy lub zostały wprowadzone w do produkcji. Nabywać możemy także masę przydatnych gadżetów, takich jak kamuflaż, nowoczesne systemy naprowadzania, zestawy naprawcze czy apteczki, za pomocą których możemy leczyć rannych członków załogi. Warto także odnotować, że wraz z postępami rozgrywki doświadczenie zdobywa także załoga naszego czołgu, co przekłada się także na jej wydajność na placu boju.

Tryby gry

World of Tanks: Mercenaries oferuje niezwykle szeroką gamę trybów rozgrywki, a wraz z kolejnymi aktualizacjami gry dołączają do nich stopniowo kolejne. Wśród najważniejszych wariantów zabawy wyróżnić należy przede wszystkim bitwę losową, bitwę zespołową, wojnę klanów, natarcie czy tryb twierdzy. W poszczególnych bitwach brać mogą udział dwa 30-osobowe zespoły, które dodatkowo mogą być podzielone na 2 lub 3-osobowe plutony. Nie może również nie wspomnieć o kampaniach fabularnych, które możemy przechodzić w trybie kooperacji ze znajomym. Jak na rasową grę sieciową przystało, w World of Tanks: Mercenaries nie zabrakło także możliwości stworzenia bądź dołączenia do klanu (max. 100 graczy) oraz klanowej rywalizacji o zdobyte tereny na mapie świata.

Kwestie techniczne

World of Tanks: Mercenaries wykorzystuje możliwości silnika BigWorld Technology, zmodyfikowanego na potrzeby produkcji przez studio Wargaming.net. Dzięki wysokiej jakości oprawie graficznej oraz oparciu rozgrywki na mechanice symulatora, podczas zabawy możemy poczuć się jak prawdziwy dowódca czołgu. Na wyróżnienie zasługuje także zastosowany w grze, zaawansowany model zniszczeń. Zależy on od wielu czynników, takich jak kąt uderzenia pocisku, grubość pancerza itp., a obliczanie możliwości penetracji, uszkodzeń poszczególnych modułów oraz obrażeń odnoszonych przez załogę zachodzi przy wykorzystaniu wartości procentowych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 3,3 / 10 na podstawie 1039 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,6 / 10 na podstawie 132 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI World of Tanks: Mercenaries

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.
Recenzja gry World of Tanks na PlayStation 4 – konsolowym ładuj!
Recenzja gry World of Tanks na PlayStation 4 – konsolowym ładuj!

Recenzja 5 lutego 2016, 14:55

Jeśli mowa o prostocie, to trzeba też wspomnieć o artylerii. Wydaje się, że ta zmora wielu graczy zyskała na konsolach – mniej precyzyjne sterowanie najmocniej dotknęło pojazdy szybkie, które w starciach powinny objeżdżać przeciwnika, kąsając znienacka i znikając zaraz za zasłoną. Trudniej w nich, np. strzelając do jednego wroga i objeżdżając drugiego, obserwować jednocześnie sytuację wokół. Artylerię z kolei obsługuje się bardzo przyjemnie – można wręcz zażartować, że pad właśnie do tego został stworzony. Pozostaje mieć nadzieję, że wraz z rozwojem wersji na PlayStation 4 nie pojawi się problem obecny swego czasu w pecetowej odsłonie – wielu graczy pamięta jeszcze czasy, gdy mecz z pięcioma „artami” po obu stronach nie należał do rzadkości.

X360
XONE
PS4