Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 maja 2015, 12:17

autor: Arantasar

WildStar coraz bliżej modelu free-to-play

WildStar, gra MMO łącząca elementy fantasy i sci-fi, która w kwietniu zniknęła z australijskiej sieci sklepów EB Games i JB Hi-Fi, pojawiła się w bazie danych SteamDB. Tytuł został oznaczony jako „free on demand”, co może potwierdzać wcześniejsze spekulacje, jakoby produkcja miała przejść na model free-to-play.

Przejście gry WildStar na model free-to-play jest coraz bardziej prawdopodobne. - WildStar pojawia się w SteamDB jako „free on demand”. Przejście na model free-to-play coraz bardziej prawdopodobne? - wiadomość - 2015-05-14
Przejście gry WildStar na model free-to-play jest coraz bardziej prawdopodobne.

W połowie kwietnia informowaliśmy o tym, że gra Wildstar została wycofana ze sprzedaży przez australijskie sieci sklepów EB Games i JB Hi-Fi. Wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w przypadku The Elder Scrolls Online. Wówczas, krótko po zniknięciu z półek, firma Bethesda ogłosiła, że rezygnuje z obowiązku płacenia abonamentu. Produkcja przeszła na model biznesowy znany z między innymi z Guild Wars 2, w którym gracz płaci jednorazowo za własny egzemplarz gry. W związku z tym podobne spekulacje dotyczące zmiany modelu biznesowego pojawiły się w związku z grą WildStar.

Dziś w nocy MMO studia Carbine pojawiło się w bazie danych SteamDB. Jest to narzędzie służące do monitorowania i przeszukiwania bibliotek serwisu Steam, chociaż jego twórcy nie są w żaden sposób związani z firmą Valve. WildStar pojawił się w bazie jako tytuł „free on demand”, co sugeruje, że w niedługim czasie może zadebiutować w oparciu o model free-to-play. Typ licencji został oznaczony jako „single purchase”, czyli jednorazowy zakup, co nie wyklucza systemu płatności podobnego do tego wprowadzonego w The Elder Scrolls Online, jednak inne gry dostępnie w ramach platformy Steam jako free-to-play (np. Warframe) również są oznaczane w SteamDB w taki sposób.

Gra WildStar łączy elementy fantasy i sci-fi. - WildStar pojawia się w SteamDB jako „free on demand”. Przejście na model free-to-play coraz bardziej prawdopodobne? - wiadomość - 2015-05-14
Gra WildStar łączy elementy fantasy i sci-fi.

Co więcej, jak sugeruje na jednym z forów poświęconych grze WildStar użytkownik o pseudonimie God_of_EDM, podający się za pracownika studia Carbine, tytuł ma przejść na hybrydowy model free-to-play. Ma on uwzględniać mikrotransakcje umożliwiające szybszy awans postaci, ale poza tym być całkowicie darmowy. Jednakże, jak podkreśla, nie będzie to oznaczało, że gracze niedecydujący się na zainwestowanie w grę realnych pieniędzy będą w jakiś sposób poszkodowani czy marginalizowani. Jak podaje, WildStar przejdzie na model free-to-play w sierpniu.

Serwis Hardcore Gamer donosi ponadto, że oprócz gry WildStar podobnie oznaczona w bazie SteamDB została inna produkcja – osadzona w realiach fantasy gra autorstwa ekipy deweloperskiej koreańskiego studia XL Games – ArcheAge.

WildStar to gra MMORPG łącząca w sobie elementy fantasy i sci-fi. W dużej mierze oparta została na rozwiązaniach znanych z klasycznych przedstawicieli tego gatunku, takich jak kultowy World of Warcraft. Akcja gry toczy się na planecie Nexus, zamieszkiwanej niegdyś przez pradawną rasę Eldanów. Obecnie jej eksploracją zajmują się przedstawiciele wielu nacji, podzielonych na dwie frakcje – Wygnańców oraz Dominimum. Wszyscy próbują odkryć przyczynę tajemniczego zniknięcia pierwotnych mieszkańców planety oraz sekrety technologii, którą po sobie pozostawili. W ostatnim czasie tytuł otrzymał dużą aktualizację – Invasion: Nexus – wprowadzającą zmiany w mechanice, nowe raidy oraz możliwość przygarnięcia puszystego chowańca.