Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 listopada 2020, 12:27

W co się gra na PS5 i Xbox Series X/S - są dane z Ameryki

Dzięki analitykom grupy Newzoo dowiedzieliśmy się, w jakie gry na next-genach grali Amerykanie w pierwszych dniach po premierach PS5 i Xboksa Series X/S.

Tydzień temu, za sprawą premiery Xboksa Series X/S, wystartowała nowa generacja konsol. Dwa dni później w wybranych krajach zadebiutowało PlayStation 5. Grupa analityczna Newzoo przygotowała ciekawy raport podsumowujący, jakie gry cieszyły się największą popularnością wśród posiadaczy tych platform sprzętowych w ciągu kilku pierwszych dni od zakupu.

Analiza objęła okres do 14 listopada włącznie. Tym samym poniższe dane dotyczą pierwszych pięciu dni dostępności konsoli Xboksa Series X/S oraz trzech dla PS5. Warto dodać, że raport opisuje, jaki procent użytkowników zagrał w dany tytuł chociaż raz. Dlatego daje on pojęcie o tym, co gracze kupowali, a niekoniecznie w co grali najdłużej.

Największe przeboje na Xboksa Series X/S w USA:

W co się gra na PS5 i Xbox Series X/S - są dane z Ameryki - ilustracja #1
Źródło: Newzoo.

Najwięcej posiadaczy Xboksa Series X/S, bo ponad 34%, zagrało w Call of Duty: Black Ops - Cold War, co nie jest wielkim zaskoczeniem. Większe zdziwienie budzi fakt, że na drugiej pozycji znalazła się zeszłoroczna odsłona cyklu, czyli Call of Duty: Modern Warfare. Gra nie ma bowiem dedykowanej wersji dla next-genów, więc osoby z nowymi platformami Microsoftu bawią się w nią za pośrednictwem wstecznej kompatybilności.

Największe przeboje na PS5 w USA:

W co się gra na PS5 i Xbox Series X/S - są dane z Ameryki - ilustracja #2
Źródło: Newzoo.

W przypadku PS5 na pierwszym miejscu znalazło się Astro's Playroom, w które zagrała ponad połowa posiadaczy konsoli. To również nie jest żadną niespodzianką. Gra jest bowiem dołączana do każdego PlayStation 5 i pomyślana została jako demonstracja możliwości pada DualSense.

W przypadku obu konsol zwraca uwagę fakt, że gracze kupują głównie gry dostępne także na starszych konsolach i tytuły wieloplatformowe. Tylko w zestawieniu dla PS5 pojawia się next-genowy exclusive w postaci Demon's Souls, ale dopiero na szóstej pozycji. Na upartego można jeszcze wymienić Godfall, ale ten projekt ukazał się również na PC. Na XSX/S w ogóle brak takich tytułów.

Warto także wspomnieć o wynikach Assassin’s Creed: Valhalla. Na Xboksie Series X/S gra zajęła trzecie miejsce z rezultatem 24,8%, podczas gdy na PS5 w produkcję Ubisoftu zagrało tylko 6,5% posiadaczy konsoli. Widać wyraźnie, że klienci Sony woleli bawić się w otwartych światach gier Spider-Man: Miles Morales, Grand Theft Auto V oraz Ghost of Tsushima.

W przypadku platformy firmy Microsoft należy także podkreślić, że aż połowa z pierwszej dziesiątki gier dostępna jest w abonamencie Xbox Game Pass. Do jego oferty dodano niedawno produkcje Electronic Arts z oferty EA Play. To główny powód, dla którego Star Wars Jedi: Fallen Order trafiło do pierwszej dziesiątki zestawienia.

  1. Recenzja PS5 - obietnica lepszego jutra
  2. Centrum PS5
  3. Oficjalna stron marki PlayStation
  4. Recenzja Xbox Series X - Microsoft odrobił lekcje
  5. Recenzja Xbox Series S - konsola dla ludzi, którzy nie interesują się grami
  6. Centrum Xbox Series X
  7. Xbox – oficjalna strona