Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 grudnia 2019, 14:12

Valve usunęło profile z nazistowskimi hasłami i symbolami

Firma Valve Software usunęła ze Steama kilkadziesiąt profili i obrazków zawierających hasła i symbolikę powiązane z nazizmem. Działania zostały podjęte po zawiadomieniu ze strony niemieckiego organu kontrolnego Media Authority of Hamburg Schleswig-Holstein. W Niemczech używanie podobnych symboli i słów jest przestępstwem.

Steam walczy z nazistowskimi symbolami i hasłami. - Valve usunęło profile z nazistowskimi hasłami i symbolami - wiadomość - 2019-12-12
Steam walczy z nazistowskimi symbolami i hasłami.

Jak donosi serwis Gamesindustry.biz, firma Valve Software usunęła ze Steam profile, grupy oraz ilustracje, które zawierały nazistowskie symbole. Koncern zdecydował się na to po zawiadomieniu ze strony niemieckiego ciała kontrolującego funkcjonowanie mediów Media Authority of Hamburg Schleswig-Holstein (znanego także jako grupa MA HSH), które wskazało zarządcy platformy około trzydziestu kont oraz pięćdziesięciu „przypadków łamania prawa” (można domniemywać, że chodzi o wpisy lub ilustracje). Po przyjrzeniu się sprawie, Valve usunęło znakomitą większość z nich.

Skasowane profile, grupy i treści zawierały liczne symbole powiązane z nazizmem oraz zwroty takie jak „Fuhrer” czy „Holocaust”. Warto odnotować, że w Niemczech używanie podobnych słów w większości przypadków jest nielegalne - można to robić tylko w konkretnych sytuacjach, np. na lekcjach, wykładach albo w dziełach satyrycznych. Należy też zaznaczyć, że działania Valve nie powinny być postrzegane tylko w kategoriach walki z tzw. mową nienawiści. Przedstawiciele MA HSH obawiali się, że platformy takie jak Steam mogą być wykorzystywane przez ekstremistów do szerzenia propagandy i rekrutowania nowych osób.

W przeszłości Valve niejednokrotnie było krytykowane za opieszałość w zwalczaniu mowy nienawiści na swojej platformie.

  1. Steam - strona oficjalna
  2. Media Authority of Hamburg Schleswig-Holstein - strona oficjalna