Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 lutego 2016, 20:35

Ubisoft i Naughty Dog drą koty. Grafika z Assassin's Creed IV znaleziona w zwiastunie Uncharted 4

Pracownicy firmy Ubisoft zauważyli w nowym zwiastunie gry Uncharted 4: Kres Złodzieja grafikę koncepcyjną z Assassin's Creed IV: Black Flag. Jak dotąd żadna z firm nie skomentowała oficjalnie zaistniałej sytuacji.

Aktualizacja: Firma Sony wystosowała oficjalne oświadczenie w sprawie nieautoryzowanego użycia grafiki z gry Assassin's Creed IV: Black Flag w zwiastunie Uncharted 4: Kres Złodzieja. Przeproszono Ubisoft za ten incydent i podmieniono trailer na nową wersję, z usuniętą grafiką. Całość zdarzenia nazwano „godną ubolewania pomyłką”.

Oto i grafika, będąca przedmiotem sporu. Naughty Dog zawsze może powiedzieć, że tylko oddawało serii Assassin's Creed hołd... - Ubisoft i Naughty Dog drą koty. Grafika z Assassin's Creed IV znaleziona w zwiastunie Uncharted 4 - wiadomość - 2016-02-25
Oto i grafika, będąca przedmiotem sporu. Naughty Dog zawsze może powiedzieć, że tylko oddawało serii Assassin's Creed hołd...

Dzisiejszy zwiastun Uncharted 4: Kres Złodzieja zdecydowanie mógł się podobać i wielu graczom zapewne zaostrzył apetyt na kwietniową premierę gry. Niestety, przy okazji tworzenia nowego materiału promocyjnego studio Naughty Dog postanowiło „pożyczyć” grafikę koncepcyjną z Assassin's Creed IV: Black Flag. Na odpowiedź Ubisoftu długo czekać nie musieliśmy.

Omawiany zwiastun możecie obejrzeć powyżej – przedmiot sporu pomiędzy obiema firmami jest wyraźnie widoczny, jeśli zatrzymacie wideo na 1:35. Malowidło widniejące na ścianie Nathana Drake'a do złudzenia przypomina jedną z grafik koncepcyjnych z Black Flag (którą z kolei możecie zobaczyć poniżej) – choć na obronę Naughty Dog trzeba powiedzieć, że przynajmniej usunęli stojącą tam postać. Użycie obrazka bez zgody Ubisoftu jako pierwszy zauważył Azaiza Aymar, szef zawartości marki Assassin's Creed, który na Twitterze skomentował całą sytuację: „Teraz wiem, skąd słowo „złodziej” w tytule!”. Sprawę podchwycił też Alex Hutchinson, reżyser Far Cry 4 i Assassin's Creed III, który w poście skierowanym do Jonathana Coopera z Naughty Dog zapytał: „Tworzenie własnych grafik to za dużo pracy?”. Obaj panowie nie przepadają za sobą od czasu, gdy Cooper wyśmiał wypowiedź Hutchinsona, który podczas prac nad Assassin's Creed: Unity stwierdził, że dodawanie animacji dla modeli kobiet byłoby zbyt pracochłonne.

To nie pierwszy raz, kiedy Naughty Dog „zainspirowało się” czyjąś pracą. - Ubisoft i Naughty Dog drą koty. Grafika z Assassin's Creed IV znaleziona w zwiastunie Uncharted 4 - wiadomość - 2016-02-25
To nie pierwszy raz, kiedy Naughty Dog „zainspirowało się” czyjąś pracą.

Żadna z firm jeszcze nie skomentowała oficjalnie całej sprawy, ale raczej trudno się spodziewać akcji ze strony prawników. Z drugiej strony, Ubisoft zaledwie kilka tygodni temu wykłócał się z Electronic Arts o patent na słowo „Ghost”, więc kto wie, jak rozwinie się cała sytuacja. Tak czy inaczej, Naughty Dog chyba powinno Francuzów ładnie przeprosić – niezależnie od tego, że „pożyczona” grafika pojawia się w zwiastunie na zaledwie sekundę. Tym bardziej, że to nie pierwszy raz, kiedy zdarza im się podobna wpadka.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Uncharted 4: Kres Złodzieja
  2. Zapowiedź Uncharted 4: A Thief's End – nadchodzi jedna z najlepszych gier akcji ostatnich lat?
  3. Uncharted 4: A Thief's End – kompendium wiedzy o grze