Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 listopada 2012, 11:00

autor: Aver

Szef Valve: Pracujemy nad Source 2 i Ricochet 2 (czyli Half-Life 3)

Gabe Newell spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego forum 4chan, którzy przybyli do siedziby firmy Valve z okazji jego 50. urodzin. Po złożeniu życzeń i rozpakowaniu prezentu znalazł trochę czasu, aby odpowiedzieć na ich pytania. Potwierdził przy tym prace nad silnikiem Source 2 oraz Ricochet 2, co uznaje się za nazwę kodową Half-Life 3.

Gabe Newell - Szef Valve: Pracujemy nad Source 2 i Ricochet 2 (czyli Half-Life 3) - wiadomość - 2012-11-12
Gabe Newell
„Gaben” i 4chan
  • Szef Valve spotkał się z członkami forum gier 4chana z okazji swoich 50. urodzin;
  • Podczas spotkania potwierdzono prace nad silnikiem Source 2;
  • Proces deweloperski projektu Ricochet 2 (Half-Life 3) jest w toku;
  • Prace nad Stars of Blood (Stars of Barathrum) zostały anulowane;
  • Newell potwierdził turniej The International 3 (Dota 2), który odbędzie się w Seattle lub w Chinach;
  • Szef Valve chciałby zacząć wydawać gry bez zabezpieczeń DRM.

Trudno stwierdzić, czy to społeczność zrobiła niespodziankę Gabe’owi Newellowi, czy też to on zaskoczył graczy. Tak czy siak, podczas wizyty członków sekcji gier wideo amerykańskiego forum 4chan szef firmy Valve potwierdził prace nad silnikiem Source 2 oraz grą Ricochet 2 – od jakiegoś czasu uważaną za nazwę kodową Half-Life 3.

Wizyta 4chan-owców była zorganizowana z okazji 50. urodzin byłego pracownika koncernu Microsoft i współzałożyciela firmy, która dała graczom serie Half-Life, Portal, a także serwis dystrybucji cyfrowej Steam. Na poniższym wideo można zobaczyć jak gracze wręczają „Gabenowi” skrzynkę-prezent z napisem „Mann Co.”, zawierającą… metalowy hełm – wyraźne nawiązanie do gry Team Fortress 2 – oraz plakat z życzeniami od członków sekcji gier wideo. Interesujący nas fragment zaczyna się w 5 minucie i 58 sekundzie. Newell – wygodnie oparty o ścianę (pozostanie w takiej pozycji przez kolejne 40 minut) – pyta: „Chcecie zapytać o coś, co nie jest związane z Half-Lifem 3?”. Nawiązał tym samym do jednego z warunków wizyty członków forum 4chan w siedzibie Valve.

Gości nie trzeba było dwa razy prosić. W ciągu prawie godzinnej pogawędki zadali wiele pytań. Dwa najważniejsze – o kolejną wersję silnika Source oraz projekt Ricochet 2 – padły już na początku. W pierwszym przypadku szef Valve potwierdził istnienie Source 2 niepozostawiającym żadnej wątpliwości „Tak!” („Yeah!”), dodając przy tym, że „prace nad nim trwają od jakiegoś czasu, ale wciąż czekamy na grę, która po raz pierwszy go wykorzysta”. Na drugie pytanie odpowiedział z kolei współpracownik Newella, informując graczy, że prace nad niezapowiedzianym projektem są już w toku. „Gaben” szybko go uciszył, a następnie dodał, że „Ricochet to Ricochet”.

Gabe Newell podczas spotkania z członkami społeczności 4chan
Gabe Newell podczas spotkania z członkami społeczności 4chan

Niniejszym potwierdzają się informacje z początku sierpnia. Wówczas w kodzie źródłowym narzędzia Source Filmmaker odkryto nawiązania do Source 2. Brak oficjalnej zapowiedzi nowego silnika oraz projektu Ricochet 2 (czymkolwiek by on nie był) można przypisać temu, co w innym fragmencie spotkania Newell określił jako „nieprzejmowanie się harmonogramami” – struktura organizacyjna firmy Valve stawia przede wszystkim na kreatywność pracowników oraz pozostawia im szeroką swobodę działania. Z drugiej strony, w kwietniu szef Valve zauważył, że brak oficjalnej zapowiedzi Half-Life 3 leży obecnie w interesie graczy.

Gabe Newell obecnie gra w Dota 2. Spędził nad nią jak na razie około 1200-1300 godzin, czyli w okresie od sierpnia jakieś 30-35 godzin tygodniowo.

W końcu, podczas spotkania z członkami sekcji gier 4chana Newell wypowiedział się na temat gry Stars of Blood, znanego szerokiej publiczności jako Stars of Barathrum. Okazuje się, że był to wewnętrzny projekt firmy Valve i prace nad nim zostały wstrzymane.

Liczba plotek na temat Half-Life 3, jaka pojawiła się dotychczas w sieci – od koszulki z logiem gry po pogłoski zamieszczone przez francuski serwis journaldugamer.com, zdaje się jednoznacznie wskazywać, że prace nad kontynuacją przygód Gordona Freemana idą pełną parą. Spotkanie Newella z fanami z 4chana, mimo że było pozbawione konkretów na temat Half-Life 3, na pewno jeszcze bardziej spotęguje szum medialny wokół gry. Jedno jest pewne – tak jak swój poprzednik, silnik Source zadebiutuje w dużej, znaczącej produkcji.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.